Krioterapia miejscowa

krioterapia-warszawa-870x400

Czym jest krioterapia miejscowa?

Krioterapia czyli leczenie zimnem to metoda wykorzystywana od wielu tysięcy lat. Już w starożytnym Egipcie stosowano zimno, aby uśmierzyć ból powstały na skutek urazu. Obecnie dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii i stworzeniu kriocieczy możliwe jest szersze zastosowanie krioterapii. Krioterapię dzieli się na miejscową, czyli obejmującą niewielką powierzchnię ciała oraz ogólnoustrojową – pacjent przebywa w kriokomorze, a działanie zimna obejmuje całe ciało.

Miejscową krioterapię wykonujemy poprzez nadmuch na leczoną okolicę parami azotu - temperatura gazu u wylotu z dyszy wynosi od -160°C do -196°C. Jest to najskuteczniejsza i najefektywniejsza forma miejscowego leczenia zimnem, która jest niezwykle bezpieczna dla pacjenta.

Na czym polega działanie krioterapii miejscowej?

Działanie niskich temperatur wywołuje w organizmie ludzkim szereg zmian fizjologicznych, których efektem jest złagodzenie dolegliwości bólowych już w trakcie zabiegu, a także kilka godzin od jego zakończenia. Ochłodzenie tkanek do około 15°C powoduje najlepsze efekty lecznicze.
W trakcie trwania zabiegu pojawiają się zmiany będące reakcją organizmu na działanie zimna. Następuje skurcz naczyń krwionośnych w skórze i tkance podskórnej, a w konsekwencji zmniejszenie przepływ krwi. Pojawia się także drżenie mięśni. Obserwuje się gwałtowny spadek temperatury skóry i tkanki podskórnej oraz, nieco wolniej, mięśni. Po zabiegu naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu i następuje przekrwienie tkanek. Już kilka minut po zabiegu, rozszerzenie naczyń krwionośnych osiąga wartość większą niż przed zabiegiem, a efekt ten może utrzymywać się przez 2 do 3 godzin. Po tym czasie następuje powrót temperatury skóry do wartości fizjologicznych. Przekrwienie w obrębie tkanek poprawia przemianę materii i przyspiesza eliminację nagromadzonych, szkodliwych produktów metabolizmu oraz obrzęków. Ważnym efektem tych procesów jest właśnie złagodzenie bólu. Czynnikiem hamującym ból jest także wpływ zimna na przewodnictwo niektórych włókien nerwowych – dochodzi do spowolnienia przepływu impulsów nerwowych i podwyższenia progu bólowego. 

Jakie są wskazania do krioterapii miejscowej?

Zabiegi krioterapii miejscowej są bardzo często wykonywane, także w medycynie sportowej. Wskazania do tej metody leczniczej to:

 • ostre dolegliwości bólowe o różnej przyczynie;
 • urazy kości i stawów: skręcenia, stłuczenia, zwichnięcia, złamania, obrażenia torebkowo-więzadłowe, także we wczesnym okresie po urazie;
 • stłuczenia, krwiaki oraz inne urazy tkanek miękkich i mięśni;
 • bolesne napięcie lub skurcz mięśni, pourazowe przykurcze mięśni, wzmożone napięcie mięśni;
 • urazy ścięgien: skręcenia, naciągnięcia, tendinopatie, jak na przykład łokieć tenisisty, łokieć golfisty, zespół bolesnego barku;
 • urazy powięzi – zespół przedziału powięziowego;
 • zespół ostrogi piętowej, zapalenie śródstopia, zmęczeniowe złamania kości śródstopia;
 • reumatoidalne zapalenie stawów;
 • napad dny moczanowej;
 • fizjoterapia po zabiegach operacyjnych.


Jakie są przeciwwskazania do krioterapii miejscowej?

Krioterapia miejscowa to zabieg bezpieczny i bardzo skuteczny, nie powoduje znacznego obciążenia dla organizmu, ale istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu takie jak:

 • nietolerancja zimna lub choroba Raynauda;
 • rozległe rany, odleżyny i owrzodzenia skóry;
 • odmrożenia i zmiany popromienne;
 • miejscowe zaburzenia ukrwienia lub schorzenia naczyń obwodowych;
 • neuropatie układu współczulnego;
 • ostre infekcje i stany gorączkowe;
 • ciężkie choroby serca i układu krążenia;
 • ogólne osłabienie i wyniszczenie organizmu;
 • choroba nowotworowa.


Jak przygotować się do zabiegu krioterapii miejscowej?

Zabieg krioterapii miejscowej jest bardzo dobrze tolerowany przez pacjentów i nie wymaga specjalnych przygotowań. Należy zadbać o higienę osobistą oraz przynieść dokumentację obrazową łącznie z wynikami badań obrazowych. Podczas zabiegu należy odsłonić leczoną okolicę – ułatwi to wygodne ubranie. Skóra powinna być dokładnie osuszona przed zbiegiem, nie należy stosować kremów, maści oraz innych kosmetyków. Powinno się również zdjąć biżuterię, jeżeli taka noszona jest w okolicy poddawanej zabiegowi, gdyż metale szybciej przewodzą zimną i mogłoby dojść do odmrożenia. Należy również poinformować o zaburzeniach czucia w leczonej okolicy – w niektórych przypadkach nie będzie można wykonać zabiegu ze względu na bezpieczeństwo pacjenta. Jeżeli pacjentka może być lub jest w ciąży, to powinna o tym poinformować przed zabiegiem.

Jak przebiega zabieg krioterapii miejscowej?

Krioterapia miejscowa wykonywana jest za pomocą zimnych oparów, które kierowane są przez fizjoterapeutę na leczoną okolicę ze specjalnej dyszy. Skóra w okolicy poddawanej zabiegowi musi być odsłonięta. Fizjoterapeuta wykonuje okrężne ruchy nad całą okolicą nie dotykając skóry. Odległość dyszy aparatu od skóry zależy od rodzaju stosowanych gazów – w przypadku zabiegów z użyciem ciekłego azotu jest to około 15cm. Zabieg trwa od 3 do 5 minut. Pacjent siedzi lub leży, a pozycja uzależniona jest od okolicy, w której wykonywany jest zabieg oraz od wygody pacjenta.
Należy zawsze skonsultować łączenie zabiegu krioterapii miejscowej z innymi zabiegami w danej okolicy. Jeżeli planowana jest kinezyterapia, to powinna być przeprowadzona po zabiegu krioterapii miejscowej, gdyż zwiększy to skuteczność leczenia. Nie powinno się wykonywać po krioterapii zabiegów wykorzystujących działanie ciepła, na przykład ciepłych kąpieli.

Krioterapia miejscowa – istotne informacje

W trakcie zabiegu obserwuje się gwałtowny spadek temperatury skóry, tkanki podskórnej, a następnie mięśni, pojawia się drżenie mięśni, ale niepokojące objawy takie jak nieprzyjemne doznania, ból, pieczenie trzeba zgłosić fizjoterapeucie w trakcie zabiegu. Efekt schłodzenia tkanek może utrzymywać się przez 2 do 3 godzin, po tym czasie następuje powrót temperatury skóry do wartości fizjologicznych.

Wykonanie kilku zabiegów prowadzi do poprawy elastyczności naczyń krwionośnych oraz zmniejszeniem napięcia mięśniowego.

Na zabiegi konieczne jest posiadanie skierowania. 
Pacjent może dostarczyć je od lekarza z zewnątrz lub odbyć konsultację z fizjoterapeutą w naszej placówce.

Krioterapia – gdzie wykonać i cena

Krioterapia30 zł

Nasi Fizjoterapeuci

+ Czytaj więcej

Mgr

Edyta Czarnecka

Fizjoterapeuta

+ Czytaj więcej

Mgr

Małgorzata Gryniewicz

Fizjoterapeuta

+ Czytaj więcej

Mgr

Brian Gudaniec

Fizjoterapeuta

+ Czytaj więcej

Tech. masażysta

Marek Kozon

Masażysta

+ Czytaj więcej

Tech.

Edyta Lech-Jaroszewska

Fizjoterapeuta

+ Czytaj więcej

Mgr

Mariusz Lewandowski

Fizjoterapeuta

+ Czytaj więcej

Mgr

Stanisława Matusiak

Fizjoterapeuta

+ Czytaj więcej

Tech.

Agnieszka Olkowska

Fizjoterapeuta

+ Czytaj więcej

Mgr

Agnieszka Ungrowska

Fizjoterapeuta

+ Czytaj więcej

Mgr

Justyna Walczak

Fizjoterapeuta

+ Czytaj więcej

Tech.

Agata Woźniak-Wiertlewska

Fizjoterapeuta

+ Czytaj więcej

Mgr

Anna Wysokińska

Fizjoterapeuta

+ Czytaj więcej

Mgr

Aleksandra Zubrzycka

Fizjoterapeuta

Gdzie zrobisz badanie?

Poniżej znajdziesz adres placówek MULTI MED, w których wykonasz badanie

Centrum Rehabilitacji Warszawa Prosta 69

Adres przychodni
ul. Prosta 69, Wola
00-838 Warszawa

T: 22 636 47 74

E: [email protected]

Godziny otwarcia

Poniedziałek – Piątek:
08:00 - 20:00

NFZ
Poniedziałek - Piątek
07:00 - 21:00

Zadaj pytanie przez formularz

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informujmy, że Administratorem przekazanych za pomocą formularza danych osobowych jest Centrum Diagnostyki Medycznej "MULTI-MED" S.A. (dawniej: Centrum Diagnostyki Medycznej MULTI-MED Hanna Brusikiewicz i Ska – Spółka Jawna), z siedzibą w Warszawie (01-059) przy ul. Okopowej 33. Przetwarzamy Pani/Pana dane wyłącznie w celu nawiązania kontaktu oraz udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu (podstawa przetwarzania danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów administratora w postaci komunikacji z użytkownikami strony). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Podanie przez Panią/Pana danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Ma Pani/Pan prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek