kinesiotaping-warszawa-1-870x400

Czym jest kinesiotaping?

Kinesiotaping, zwany też plastrowaniem dynamicznym, to jedna z metod fizjoterapii. Stosunkowo młoda, bo opracowana w latach 70. ubiegłego wieku, polega na przyklejaniu na wybrane rejony ciała oddychających plastrów o specjalnym utkaniu, rozciągających się tylko na długość i nie krępujących ruchów. Kinesiotaping jest wykorzystywany w celach leczniczych głównie do zmniejszenia bólu i w zapobieganiu urazom oraz kontuzjom.

Jakie są wskazania do rehabilitacji z wykorzystaniem kinesiotapingu?

Kinesiotaping zalecany jest celem:

 • łagodzenia bólu pooperacyjnego lub w przebiegu stanów zwyrodnieniowych, urazów, chorób zapalnych i reumatycznych,
 • opracowywanie blizn,
 • rozluźniania nadwyrężonych i napiętych mięśni;
 • wspomagania rehabilitacji pozabiegowej, zmniejszenie obrzęków;
 • drenażu limfatycznego;
 • likwidacji skurczów;
 • zapobiegania kontuzjom podczas aktywności fizycznej u sportowców oraz amatorów;
 • relaksowania się (również u kobiet w ciąży);
 • poprawy stanu skóry i w profilaktyce zmarszczek oraz rozstępów;
 • korygowania postawy u dzieci i młodzieży.

Jakie są przeciwwskazania do kinesiotapingu?

Plastrowanie dynamiczne to zabieg bezpieczny i bardzo skuteczny, nie powoduje znacznego obciążenia dla organizmu. Może być stosowany u kobiet w ciąży, ale istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu takie jak:

 • rany lub zmiany skórne w okolicy, która ma być objęta zabiegiem;
 • uczulenie na składniki kleju, którym plastry są mocowane do skóry.

Jak przygotować się do rehabilitacji z wykorzystaniem kinesiotapingu?

Zabieg nie wymaga specjalnych przygotowań. Pacjent powinien założyć wygodne ubranie, które ułatwi odsłonięcie leczonej okolicy. Należy zadbać o higienę osobistą, skóra nie powinna być wcześniej balsamowana oraz przynieść dokumentację obrazową łącznie z wynikami badań obrazowych. Przy znacznym owłosieniu okolicy poddanej zabiegowi należy ją wydepilować. Jeżeli pacjentka może być lub jest w ciąży, to powinna o tym poinformować przed zabiegiem.

Jak przebiega rehabilitacja z wykorzystaniem kinesiotapingu?

Fizjoterapeuta na podstawie badań diagnostycznych - obrazowych oraz czynnościowych (siła mięśniowa, zakres ruchu, sprawność neurologiczna) oraz zebranego wywiadu medycznego dobiera plastry i przykleja je na wybrany obszar, uwzględniający przebieg mięśni, powięzi i więzadeł. Skuteczność tej metody rehabilitacji wynika z uregulowania napięcia mięśniowego w obszarze oklejonym plastrem. Dobrze wykonany kinesiotaping może być tak skuteczny, eliminując konieczność stosowania leków przeciwbólowych.

Kinesiotaping – istotne informacje

Kinesiotaping powinien przynosić ulgę, zmniejszenie dolegliwości bólowych. Jeśli natomiast po zabiegu dolegliwości nasilą się lub skóra pod plastrem będzie piekła, szczypała, to należy bardzo delikatnie odkleić plastry . Tapy , czyli taśmy mają różne kolory, nie różnią się one elastycznością, utrzymują się na skórze od 4 do 7 dni, po tym czasie należy je zdjąć, nie jest to bolesne, można polewać je wodą, jak również pływać, należy unikać w tej okolicy mydła i wycierania ręcznikiem, jeśli część taśmy się odrywa  aplikacja powinna być zdjęta. 

Na zabiegi konieczne jest posiadanie skierowania. 
Pacjent może dostarczyć je od lekarza z zewnątrz lub odbyć konsultację z fizjoterapeutą w naszej placówce.

Kinesiotaping – gdzie wykonać i cena

Kinesiotaping40-55 zł

Nasi Fizjoterapeuci

Gdzie zrobisz badanie?

Poniżej znajdziesz adres placówek MULTI MED, w których wykonasz badanie

Centrum Rehabilitacji Warszawa Prosta 69
Adres przychodni
ul. Prosta 69, Wola
00-838 Warszawa
Godziny otwarcia
Poniedziałek – Piątek:
08:00 - 20:00

NFZ
Poniedziałek - Piątek
07:00 - 20:00

Zadaj pytanie przez formularz

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych jest Centrum Diagnostyki Medycznej "MULTI-MED" S.A. (dawniej: Centrum Diagnostyki Medycznej MULTI-MED Hanna Brusikiewicz i Ska – Spółka Jawna), z siedzibą w Warszawie (01-059) przy ul. Okopowej 33. Przetwarzamy Pani/Pana dane wyłącznie w celu nawiązania kontaktu oraz udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu (podstawa przetwarzania danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów administratora w postaci komunikacji z użytkownikami strony). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Podanie przez Panią/Pana danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Ma Pani/Pan prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies