hydroterapia-masaz-wodny

Czym jest hydroterapia – masaż wirowy?

Hydroterapia czyli wodolecznictwo polega na wykorzystaniu w zabiegach wody w różnych stanach skupienia.

Masaż wirowy wykonywany jest w specjalnych wannach wirówkach, które posiadają dysze wprawiające wodę w ruch wirowy. Zastosowane w aparatach dysze umożliwiają zastosowanie wielu programów leczniczych w trakcie zabiegu. W zależności od leczonego schorzenia dobierane jest ciśnienie wody. Temperatura wody wynosi od 32°C do 38°C. Wykonujemy masaż wirowy kończyn górnych, kończyn dolnych i kręgosłupa lędźwiowego.

Na czym polega działanie masażu wirowego?

Szybki ruch wirowy oddziałuje na skórę – jest to lekki masaż okolicy poddanej zabiegowi, który powoduje zwiększenie przepływu krwi i chłonki, poprawia metabolizm komórek, a stosowana temperatura wody działa relaksująco na mięśnie. Masaż wirowy ma działanie przeciwobrzękowe, przeciwbólowe, zmniejszające napięcie mięśni i zwiększające zakres ruchu kończyn lub kręgosłupa. Zabieg jest bezpieczny i skuteczny, a jednocześnie niebolesny i bardzo dobrze tolerowany przez pacjentów.

Jakie są wskazania do rehabilitacji z wykorzystaniem masażu wirowego?

Wskazania do masażu wirowego to:

 • stany po urazach, zwichnięciach, skręceniach i operacjach ortopedycznych podudzi lub przedramion;
 • ograniczenia ruchomości w stawach kończyn, szczególnie podudzi i przedramion;
 • zespoły bólowe kończyn i kręgosłupa lędźwiowego;
 • zaniki mięśni, także na skutek długiego unieruchomienia kończyny;
 • niedowłady, na przykład w wyniku udaru mózgu;
 • porażenia wiotkie oraz wzmożone napięcie mięśniowe;
 • choroby reumatoidalne;
 • zaburzenia krążenia obwodowego, choroba Raynauda;
 • stan po odmrożeniach kończyn;
 • rehabilitacja po chirurgicznym leczeniu żylaków kończyn dolnych;
 • blizny i przykurcze w obrębie podudzi i przedramion;
 • obrzęki ortostatyczne i limfatyczne.

Jakie są przeciwwskazania do masażu wirowego?

Masaż wirowy jest bezpieczny i bezbolesny, nie stanowi znacznego obciążenia dla organizmu. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania. Zabiegu nie wykonuje się:

 • w trakcie infekcji, gorączki, w ostrych stanach zapalnych;
 • w przypadku aktywnej choroby zakrzepowej i w ostrym okresie zapalenia żył;
 • w przypadku ran lub ropnych zmian skórnych w okolicy, która ma być objęta zabiegiem;
 • w przypadku niekontrolowanego nadciśnienia tętniczego lub niewydolności krążenia;
 • w przypadku polineuropatii cukrzycowej (stopa cukrzycowa).

Jak przygotować się do zabiegu masażu wirowego?

Zabieg nie wymaga specjalnych przygotowań.  Należy zadbać o higienę osobistą oraz przynieść dokumentację obrazową łącznie z wynikami badań obrazowych. Pacjent powinien założyć wygodne ubranie, które ułatwi odsłonięcie leczonej okolicy. Strój kąpielowy jest niezbędny podczas hydroterapii kończyn dolnych oraz odcinka lędźwiowego kręgosłupa . Na wszystkie zabiegi warto  zabrać klapki basenowe oraz ręcznik kąpielowy. Jeżeli pacjentka może być lub jest w ciąży, to powinna o tym poinformować przed zabiegiem.

Jak przebiega masaż wirowy?

Zabieg wykonuje się w wannie wirówce o odpowiednim rozmiarze. Jeżeli planowany jest masaż wirowy wszystkich kończyn, to wykonuje się go etapami – na przykład najpierw kończyny górne, a potem dolne. Do wykonania masażu wirowego konieczne jest zanurzenie określonej okolicy w wodzie. Masaż wirowy kończyn górnych nie wymaga zanurzenia całego ciała – chory siedzi obok wanny i zanurza całą kończynę górną aż po dół pachowy. Masaż kończyn dolnych lub kręgosłupa wymaga wejścia do wanny w stroju kąpielowym. Temperatura zabiegu i ciśnienie wody jest dostosowywane do leczonego schorzenia oraz preferencji pacjenta. Zabieg trwa 10, 20 lub 30 minut i powinien być wykonywany codziennie lub co drugi dzień. Efekty korzystne obserwuje się po wykonaniu kilku zabiegów – zaleca się serię co najmniej 10 masaży wirowych. Masaże wirowe nie powinny być łączone z krioterapią, bo zmniejsza to ich efektywność.

Hydroterapia – gdzie wykonać i cena

Hydroterapia 20 min40 zł

Nasi Fizjoterapeuci

Gdzie zrobisz badanie?

Poniżej znajdziesz adres placówek MULTI MED, w których wykonasz badanie

Centrum Rehabilitacji Warszawa Prosta 69
Adres przychodni
ul. Prosta 69, Wola
00-838 Warszawa
Godziny otwarcia
Poniedziałek – Piątek:
08:00 - 20:00
Sobota:
08:00 - 14:00

NFZ
Poniedziałek - Piątek
07:00 - 21:00

Zadaj pytanie przez formularz

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informujmy, że Administratorem przekazanych za pomocą formularza danych osobowych jest Centrum Diagnostyki Medycznej „MULTI-MED” Hanna Brusikiewicz i S-ka – Spółka Jawna, z siedzibą w Warszawie (01-059) przy ul. Okopowej 33. Przetwarzamy Pani/Pana dane wyłącznie w celu nawiązania kontaktu oraz udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu (podstawa przetwarzania danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów administratora w postaci komunikacji z użytkownikami strony). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Podanie przez Panią/Pana danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Ma Pani/Pan prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

MULTI MEDMULTI MEDMULTI MEDMULTI MEDMULTI MEDMULTI MEDMULTI MED

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?

Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies