hydroterapia-masaz-wodny

Czym jest hydroterapia – masaż wirowy?

Hydroterapia czyli wodolecznictwo polega na wykorzystaniu w zabiegach wody w różnych stanach skupienia.

Masaż wirowy wykonywany jest w specjalnych wannach wirówkach, które posiadają dysze wprawiające wodę w ruch wirowy. Zastosowane w aparatach dysze umożliwiają zastosowanie wielu programów leczniczych w trakcie zabiegu. W zależności od leczonego schorzenia dobierane jest ciśnienie wody. Temperatura wody wynosi od 32°C do 38°C. Wykonujemy masaż wirowy kończyn górnych, kończyn dolnych i kręgosłupa lędźwiowego.

Na czym polega działanie masażu wirowego?

Szybki ruch wirowy oddziałuje na skórę – jest to lekki masaż okolicy poddanej zabiegowi, który powoduje zwiększenie przepływu krwi i chłonki, poprawia metabolizm komórek, a stosowana temperatura wody działa relaksująco na mięśnie. Masaż wirowy ma działanie przeciwobrzękowe, przeciwbólowe, zmniejszające napięcie mięśni i zwiększające zakres ruchu kończyn lub kręgosłupa. Zabieg jest bezpieczny i skuteczny, a jednocześnie niebolesny i bardzo dobrze tolerowany przez pacjentów.

Jakie są wskazania do rehabilitacji z wykorzystaniem masażu wirowego?

Wskazania do masażu wirowego to:

 • stany po urazach, zwichnięciach, skręceniach i operacjach ortopedycznych podudzi lub przedramion;
 • ograniczenia ruchomości w stawach kończyn, szczególnie podudzi i przedramion;
 • zespoły bólowe kończyn i kręgosłupa lędźwiowego;
 • zaniki mięśni, także na skutek długiego unieruchomienia kończyny;
 • niedowłady, na przykład w wyniku udaru mózgu;
 • porażenia wiotkie oraz wzmożone napięcie mięśniowe;
 • choroby reumatoidalne;
 • zaburzenia krążenia obwodowego, choroba Raynauda;
 • stan po odmrożeniach kończyn;
 • rehabilitacja po chirurgicznym leczeniu żylaków kończyn dolnych;
 • blizny i przykurcze w obrębie podudzi i przedramion;
 • obrzęki ortostatyczne i limfatyczne.

Jakie są przeciwwskazania do masażu wirowego?

Masaż wirowy jest bezpieczny i bezbolesny, nie stanowi znacznego obciążenia dla organizmu. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania. Zabiegu nie wykonuje się:

 • w trakcie infekcji, gorączki, w ostrych stanach zapalnych;
 • w przypadku aktywnej choroby zakrzepowej i w ostrym okresie zapalenia żył;
 • w przypadku ran lub ropnych zmian skórnych w okolicy, która ma być objęta zabiegiem;
 • w przypadku niekontrolowanego nadciśnienia tętniczego lub niewydolności krążenia;
 • w przypadku polineuropatii cukrzycowej (stopa cukrzycowa).

Jak przygotować się do zabiegu masażu wirowego?

Zabieg nie wymaga specjalnych przygotowań.  Należy zadbać o higienę osobistą oraz przynieść dokumentację obrazową łącznie z wynikami badań obrazowych. Pacjent powinien założyć wygodne ubranie, które ułatwi odsłonięcie leczonej okolicy. Strój kąpielowy jest niezbędny podczas hydroterapii kończyn dolnych oraz odcinka lędźwiowego kręgosłupa . Na wszystkie zabiegi warto  zabrać klapki basenowe oraz ręcznik kąpielowy. Jeżeli pacjentka może być lub jest w ciąży, to powinna o tym poinformować przed zabiegiem.

Jak przebiega masaż wirowy?

Zabieg wykonuje się w wannie wirówce o odpowiednim rozmiarze. Jeżeli planowany jest masaż wirowy wszystkich kończyn, to wykonuje się go etapami – na przykład najpierw kończyny górne, a potem dolne. Do wykonania masażu wirowego konieczne jest zanurzenie określonej okolicy w wodzie. Masaż wirowy kończyn górnych nie wymaga zanurzenia całego ciała – chory siedzi obok wanny i zanurza całą kończynę górną aż po dół pachowy. Masaż kończyn dolnych lub kręgosłupa wymaga wejścia do wanny w stroju kąpielowym. Temperatura zabiegu i ciśnienie wody jest dostosowywane do leczonego schorzenia oraz preferencji pacjenta. Zabieg trwa 10, 20 lub 30 minut i powinien być wykonywany codziennie lub co drugi dzień. Efekty korzystne obserwuje się po wykonaniu kilku zabiegów – zaleca się serię co najmniej 10 masaży wirowych. Masaże wirowe nie powinny być łączone z krioterapią, bo zmniejsza to ich efektywność.

Na zabiegi konieczne jest posiadanie skierowania. 
Pacjent może dostarczyć je od lekarza z zewnątrz lub odbyć konsultację z fizjoterapeutą w naszej placówce.

Hydroterapia – gdzie wykonać i cena

Hydroterapia 20 min55 zł

Nasi Fizjoterapeuci

Gdzie zrobisz badanie?

Poniżej znajdziesz adres placówek MULTI MED, w których wykonasz badanie

Centrum Rehabilitacji Warszawa Prosta 69
Adres przychodni
ul. Prosta 69, Wola
00-838 Warszawa
Godziny otwarcia
Poniedziałek – Piątek:
08:00 - 20:00

NFZ
Poniedziałek - Piątek
07:00 - 20:00

Zadaj pytanie przez formularz

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych jest Centrum Diagnostyki Medycznej "MULTI-MED" S.A. (dawniej: Centrum Diagnostyki Medycznej MULTI-MED Hanna Brusikiewicz i Ska – Spółka Jawna), z siedzibą w Warszawie (01-059) przy ul. Okopowej 33. Przetwarzamy Pani/Pana dane wyłącznie w celu nawiązania kontaktu oraz udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu (podstawa przetwarzania danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów administratora w postaci komunikacji z użytkownikami strony). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Podanie przez Panią/Pana danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Ma Pani/Pan prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies