08 Czerwiec 2022
Uwaga na użądlenia - o tym warto pamiętać
Użądlenia często są niegroźne i zazwyczaj wymagają wykonania jedynie podstawowych zabiegów, związanych z naruszeniem skóry.  Do takich zalicza się między innymi: wyjęcie żądła, przemycie rany (mydłem lub środkiem dezynfekującym), użycie chłodzącego kompresu lub okładu z sody oczyszczonej i wody, ewentualnie podanie środków przeciwzapalnych.

Należy jednak zachować czujność, zwłaszcza jeśli pojawią się objawy o charakterze uogólnionym. Duszności, nudności, osłabienie i ból brzucha, jak też utrata przytomności, czy wystąpienie gorączki, mogą pojawić się u osób, które są uczulone na jad owadów.

Gdy dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego należy sprawdzić, czy osoba uczulona ma przy sobie adrenalinę lub lek przeciwhistaminowy. W sytuacji braku takiego leku należy jak najszybciej położyć osobę użądloną w bezpiecznej pozycji, przygotować wodę z wapniem, a następnie wezwać pogotowie.
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies