Aktualności

22 Czerwiec 2021

Uroginekologia: Odpowiadamy na Wasze pytania

Dziś mgr Małgorzata Gryniewicz odpowiada na pytania dotyczące uroginekologii, które zadałyście nam w Q&A!

- Jak wygląda pierwsza wizyta?
Podczas pierwszej wizyty zbierany jest dokładny wywiad dotyczący dolegliwości z jakimi zgłasza się Pacjentka. Określany jest plan terapii, omawiane sposoby oraz techniki dzięki którym zostanie osiągnięty cel. Postępowanie fizjoterapeutyczne jest wielokierunkowe i determinowane przez: rodzaj dysfunkcji, stopień zaawansowania, dolegliwości Pacjentki i czynniki współistniejące.

- Na czym polega ta terapia w przypadku nietrzymania moczu?

Polskie Towarzystwo Uroginekologiczne rekomenduje następujący algorytm postępowania w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu:
· "poprawa funkcji nerwowo-mięśniowej, siły, wytrzymałości,
· poprawa pracy włókien wolno- i szybkokurczliwych,
· praca nad zdolnością kurczenia (zamykania) dna miednicy,
· koordynacja oddechu z ruchem,
· uregulowanie napięcia mięśniowego,
· poprawa krążenia.
Cele te osiągane są przez naukę odpowiednich technik kaszlu, stabilizację postawy ciała, zwiększenie ruchomości stawowej, poprawę pracy stóp."

- Warto jeszcze ćwiczyć mięśnie miednicy po 60-tce?
O zdrowie i komfort funkcjonowania warto dbać przez całe życie. Ćwiczenia mięśni dna miednicy minimalizują prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń funkcji narządów miednicy mniejszej, należy je wykonywać w każdym wieku.

- Taka terapia może pomóc na bolesne miesiączki?
Posługując się odpowiednio dobranymi technikami terapii manualnej, dobranymi indywidualnie do Pacjentki, dążymy do zminimalizowania lub całkowitego zlikwidowania wszelkich dolegliwości związanych z bolesnym miesiączkowaniem.

- Jak wcześnie po porodzie można zacząć?
Ćwiczenia mięśni dna miednicy można zacząć już kilka dni po porodzie, na początku zaczynamy od delikatnej ich aktywacji. Najlepiej jest skontaktować się z terapeutą uroginekologicznym, który dokładnie wytłumaczy jak je wykonywać.
Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać przynajmniej część Waszych wątpliwości. Jeżeli chcecie skonsultować się fizjoterapeutką uroginekologiczną, zapraszamy do naszego Centrum Rehabilitacji przy ul. Prostej 69 w Warszawie. Zapisy przez IKP oraz infolinię: 22 636 47 74.

Archiwum

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?