04 Wrzesień 2018
Staw kolanowy - nowy odcinek na kanale MULTI MED

Dzisiaj opowiemy Wam o stawie kolanowym, jego najczęstszych urazach, chorobach oraz o postępowaniu fizjoterapeutycznym.

Staw kolanowy to najbardziej skomplikowany i największy staw w organizmie człowieka. Łączy on udo z podudziem.

Staw kolanowy zbudowany jest z: kłykci kości udowej, z kości piszczelowej, torebki stawowej, kaletek maziowych.

Co go wyróżnia wśród innych stawów to obecność: łąkotek, rzepki oraz troczków rzepki. Biomechanicznie staw kolanowy jest stawem zawiasowym zmodyfikowanym. Następują w nim ruchy zgięcia, wyprostu oraz ruchy rotacyjne, możliwe przy zgiętym stawie.

Najczęstsze urazy stawu kolanowego, to: skręcenie stawu kolanowego, zerwanie, uszkodzenie więzadeł, uszkodzenie łąkotek, kolano skoczka, kolano biegacza, zapalenie gęsiej stopy, problemy ze stawem rzepkowo – udowym, chondromalacja rzepki z jej lateralizacją oraz choroba zwyrodnieniowa inaczej zwana gonartrozą.

Każda kontuzja, uraz stawu kolanowego mogą prowadzić do utraty jego stabilizacji i stabilności w szczególności na nierównym podłożu.

Przy każdej kontuzji, urazie stawu kolanowego bardzo ważne jest aby utrzymać albo przywrócić jego stabilizację.

Kompleksowa rehabilitacja składa się z terapii manualnej, z kinesioterapii, z ćwiczeń z terapeutą oraz zabiegów fizykoterapeutycznych, takich jak: elektrostymulacja, fala uderzeniowa, ultradźwięki.

Dodatkowo rehabilitację możemy wspomóc aplikacją taśmami kinesiotaping.

Celem rehabilitacji jest utrzymanie lub zwiększenie zakresu ruchu w stawie kolanowym  poprzez ćwiczenia czynne, wzmocnienie danych partii mięśni, poprzez ćwiczenia izometryczne, rozciągnięcie, rozluźnienie nadmiernie napiętych tkanek mięśni, poprzez np.: autoterapię i ćwiczenia z rollerem oraz również ćwiczenia równoważne np.: na dysku równoważnym, poduszce sensomotorycznej czy trampolinie, które poprawią stabilność kolana.

W podejściu fizjoterapeutycznym nie możemy patrzeć na sam staw skokowy. Ważne jest ustawienie biomechaniczne całej kończyny dolnej. Problemy w stawie skokowym lub w stawie biodrowym również mogą mieć odzwierciedlenie w stawie kolanowym np. przy płaskostopiu, stopie końsko – szpotawej, stopie płasko – koślawej, przy chorobie zwyrodnieniowej stawu biodrowego.

MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies