Aktualności

04 Wrzesień 2018

Ostroga piętowa - nowy film na kanale MULTI MED

W dzisiejszym filmie opowiemy Wam czym jest ostroga piętowa, jakie są jej objawy, przyczyny oraz w jaki sposób możemy ją leczyć.

Ostroga piętowa to zmiana zwyrodnieniowe kości piętowej, które prowadzą do powstania narośli kostnej tak zwanej ostrogi na skutek odkładania się złogów wapiennych. Wyrośl ta uciska ścięgna i więzadła czego konsekwencją jest rozwój stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego lub ścięgna Achillesa.

Do przyczyn powstawania ostrogi piętowej zaliczamy:

  • intensywne uprawianie sportów takich jak bieganie, tenis lub siatkówka,
  • płaskostopie,
  • praca siedząca,
  • podeszły wiek związany z naturalnymi procesami niszczenia elementów kostno – stawowych
  • nieprawidłowe leczenie kontuzji stawu skokowego lub stopy.

Początkowym objawem ostrogi piętowej jest ból w okolicy pięty występujący głównie po przeciążeniu stopy. Po pewnym czasie ból pojawia się po każdym obciążeniu stopy, aż w końcu staje się tzw. bólem spoczynkowym.

Ostrogę piętową diagnozujemy badaniem RTG stopy, które pokazuje ostrą dziobiastą narośl kostną w obszarze podeszwy lub w obszarze przyczepu ścięgna Achillesa.

Leczenie ostrogi piętowej powinno przebiegać wielokierunkowo poprzez wyeliminowanie czynnika sprzyjającego jej powstawaniu, ale także zlikwidowanie powstałego stanu zapalnego.

W rehabilitacji ostrogi piętowej wykorzystujemy zabiegi fizykoterapeutyczne, jak na przykład: jonoforeza, laser, ultradźwięki, fala uderzeniowa, ale także terapię manualną i kinesiotaping.

Fala uderzeniowa wywiera mocny, miejscowy wpływ na organizm. Głębokość penetracji tkanki oraz szerokie spektrum działania są niespotykane w fizjoterapii stąd jej wysoka skuteczność. Działanie przeciwbólowe polega na dezaktywacji błon komórkowych zakończeń nerwowych podnosząc jednocześnie próg odczuwanego bólu. Działanie odwapniające polega na rozbiciu patologicznie powstałych zwapnień oraz zwłóknień. Działanie regeneracyjne poprzez mikrouszkodzenia przyspiesza produkcję kolagenu i zwiększa odżywianie tkanek. Ważnym elementem w leczeniu ostrogi piętowej jest terapia manualna tkanek miękkich. Składają się na nią bierne techniki mobilizacji oraz ćwiczenia rozciągające i wzmacniające, masaż poprzeczny rozcięgna podeszwowego oraz mięśni łydki, a także dynamiczny masaż tkanek głębokich.

Do rozluźnienia ścięgna podeszwowego możemy posłużyć się piłeczką do golfa bądź tenisa.

Piłeczkę przesuwamy powoli, od palców do pięty. Jeśli znajdziemy miejsce szczególnie bolesne należy docisnąć je do piłeczki i chwilę przytrzymać. W leczeniu ostrogi piętowej stosuje się także kinesiotaping, czyli nakładanie specjalnych elastycznych plastrów na rozcięgno podeszwowe i podeszwę stopy w celu odciążenia stopy, przywrócenia prawidłowego napięcia mięśni i zmniejszenia bólu.

Archiwum

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek