Jak wykryć boreliozę?
14 Maj 2020
Jak wykryć boreliozę?

Sezon na kleszcze trwa. Wybierając się na działkę czy na spacer do lasu, pamiętajcie o ubiorze zasłaniającym ciało. Po każdym takim wypadzie należy też dokładnie obejrzeć skórę. Co robić, gdy zauważycie ukąszenie? Przede wszystkim obserwować zmiany. Jeśli wokół ukąszenia pojawi się rumień wędrujący, wówczas należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem i wykonać potrzebne badania.

W diagnostyce boreliozy wykorzystujemy:

  • Badania przesiewowe: oznaczanie przeciwciał przeciw boreliozie w klasie IgG/IgM. Jest to podstawowe badanie w przypadku podejrzenia boreliozy. Przeciwciała IgM pojawiają się we krwi po 3-4 tygodniach od ukąszenia i utrzymują około 3-4 miesiące. Natomiast przeciwciała IgG pojawiają się po około 6-8 tygodniach od ukąszenia i utrzymują się kilka lat.
  • Badania potwierdzające: testy potwierdzenia - przeciwciała przeciw boreliozie IgG/IgM metodą Western-Blot. Jest to drugi etap diagnostyki. Badanie wykonujemy po otrzymaniu pozytywnego wyniku w badaniach przesiewowych. Test Western Blot eliminuje wyniki fałszywie dodatnie. Można go wykonać po 4-6 tygodniach od ukąszenia.
  • Badanie DNA krętka metodą PCR w materiale od ukąszonego - wykonywane jest od kilku do 12 dni po ukąszeniu. Wyróżnia je bardzo wysoka skuteczność.

Przypominamy, że w naszej przychodni przy ul. Polnej możecie wykonać badania z 10% zniżką.

MULTI MEDMULTI MEDMULTI MEDMULTI MEDMULTI MEDMULTI MEDMULTI MED

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?

Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies