25 Wrzesień 2019
Jak powrócić do sportu po kontuzji?
Kontuzje to nieodłączny element, który towarzyszy uprawianiu różnych dyscyplin sportowych, zarówno u zawodników, jak i amatorów. Kontuzje, bardzo często powracają, ważne jest, aby zminimalizować ryzyko ich nawrotów, oraz ograniczyć powstawanie nowych. Pomocna jest tu, odpowiednia rozgrzewka, rozciąganie, właściwe obuwie, a także dieta.

Agata Woźniak-Wiertlewska, fizjoterapeuta z Centrum Rehabilitacji MULTI MED przy ulicy Prostej 69 w Warszawie, przedstawi 7 kroków, które należy wykonać, jeśli doznamy kontuzji!

1. Zadbać o odpowiednią diagnostykę:

- RTG, które wykluczy złamanie, lub pęknięcie kości, w przypadku złamanie dłuższe unieruchomienie, lub operacja z użyciem zespoleń - gwoździe, śruby, blaszki.

- USG, rezonans (MR), które ocenią stopień uszkodzenia tkanek miękkich (ścięgna, mięśnie, więzadła, torebka stawowa), a to wskaże właściwy kierunek leczenia- operacja, lub unieruchomienie (stabilizatory, ortezy, szyny) i rehabilitacja.

2. Odbyć konsultację u lekarza sportowego lub fizjoterapeuty. Leczenie kontuzji ma inną dynamikę u sportowców, niż u osoby, która ma siedzący tryb życia.

3. Podjąć jak najszybciej rehabilitację, zgodnie z zaleceniami lekarza, lub fizjoterapeuty: odpowiednie zaopatrzenie ortopedyczne, terapia manualna, fizykoterapia, odpowiednie ćwiczenia, nauka chodu itd

4. Zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w magnez, wapń, fosfór, witamina D, oraz pić duże ilości wody - około 2 litrów dziennie.

5. Uzbroić się w cierpliwość - każda kontuzja wymaga odpowiedniego czasu regeneracji, a powrót do treningów i jego intensywność powinna być stopniowana.

6. Skorzystać z treningu funkcjonalnego, który jest końcowym etapem rehabilitacji kontuzji i zawiera elementy charakterystyczne dla konkretnej dyscypliny sportowej.

7. Jeśli kontuzja była na tyle duża, że pacjenotowi towarzyszy lęk przed powrotem do aktywności sportowej, konieczna jest konsultacja u psychologa sportu.
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies