25 Wrzesień 2019
Jak powrócić do sportu po kontuzji?
Kontuzje to nieodłączny element, który towarzyszy uprawianiu różnych dyscyplin sportowych, zarówno u zawodników, jak i amatorów. Kontuzje, bardzo często powracają, ważne jest, aby zminimalizować ryzyko ich nawrotów, oraz ograniczyć powstawanie nowych. Pomocna jest tu, odpowiednia rozgrzewka, rozciąganie, właściwe obuwie, a także dieta.

Agata Woźniak-Wiertlewska, fizjoterapeuta z Centrum Rehabilitacji MULTI MED przy ulicy Prostej 69 w Warszawie, przedstawi 7 kroków, które należy wykonać, jeśli doznamy kontuzji!

1. Zadbać o odpowiednią diagnostykę:

- RTG, które wykluczy złamanie, lub pęknięcie kości, w przypadku złamanie dłuższe unieruchomienie, lub operacja z użyciem zespoleń - gwoździe, śruby, blaszki.

- USG, rezonans (MR), które ocenią stopień uszkodzenia tkanek miękkich (ścięgna, mięśnie, więzadła, torebka stawowa), a to wskaże właściwy kierunek leczenia- operacja, lub unieruchomienie (stabilizatory, ortezy, szyny) i rehabilitacja.

2. Odbyć konsultację u lekarza sportowego lub fizjoterapeuty. Leczenie kontuzji ma inną dynamikę u sportowców, niż u osoby, która ma siedzący tryb życia.

3. Podjąć jak najszybciej rehabilitację, zgodnie z zaleceniami lekarza, lub fizjoterapeuty: odpowiednie zaopatrzenie ortopedyczne, terapia manualna, fizykoterapia, odpowiednie ćwiczenia, nauka chodu itd

4. Zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w magnez, wapń, fosfór, witamina D, oraz pić duże ilości wody - około 2 litrów dziennie.

5. Uzbroić się w cierpliwość - każda kontuzja wymaga odpowiedniego czasu regeneracji, a powrót do treningów i jego intensywność powinna być stopniowana.

6. Skorzystać z treningu funkcjonalnego, który jest końcowym etapem rehabilitacji kontuzji i zawiera elementy charakterystyczne dla konkretnej dyscypliny sportowej.

7. Jeśli kontuzja była na tyle duża, że pacjenotowi towarzyszy lęk przed powrotem do aktywności sportowej, konieczna jest konsultacja u psychologa sportu.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?

Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies