10 Maj 2022
Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej
Jak co roku, w drugi wtorek maja, obchodzimy Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej. To niezmiernie ważne, ponieważ w Polsce do udaru dochodzi co 8 minut.

Głównymi przyczynami udaru są zmiany miażdżycowe naczyń, które prowadzą krew do komórek mózgowych. Odkładające się płytki miażdżycowe zmniejszają światło tętnic, mogąc całkowicie je zapchać lub też oderwać i w postaci skrzepu trafić do mniejszego naczynia w mózgu, powodując udar.

Zazwyczaj nie znamy stanu swoich naczyń – trudno nam więc określić ryzyko udaru. Dlatego pośród badań profilaktycznych warto wyróżnić USG Dopplera tętnic domózgowych (szyjnych i kręgowych).

W związku ze stylem życia współczesnego człowieka, dobrze byłoby, by każdy, kto dba o swoje zdrowie, profilaktycznie zdecydował się na te nieinwazyjne i bezbolesne badanie, niewymagające żadnego przygotowania, jednak zwłaszcza dotyczy to:

  • mężczyzn po 60 roku życia,
  • osób ze stwierdzoną cukrzycą, insulinoopornością,
  • osób cierpiących na otyłość,
  • palaczy.
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies