Czy zakazy to dobra metoda wychowawcza?
14 Styczeń 2020
Czy zakazy to dobra metoda wychowawcza?

Psycholog Olga Płocińska odpowiada na pytanie, które często zadają rodzice nastolatków: Czy zakazy to dobra metoda wychowawcza?

„W dzisiejszym świecie, gdzie klapsy przestały być społecznie akceptowane, a za kary w postaci klęczenia na grochu grożą surowe konsekwencje, ulubionym sposobem rodziców na egzekwowanie poleceń i skłonienie dzieci do wywiązania się ze zobowiązań jest groźba odebrania dziecku cennych dla niego przedmiotów bądź ograniczenie jego przywilejów. Bezradni rodzice zabierają telefony i laptopy, chowają kable, zmieniają hasła, zakazują spotkań z przyjaciółmi. I będąc w tej materii upiornie konsekwentnymi zazwyczaj dochodzą do momentu, gdy nie mogąc już nic osiągnąć - stoją kompletnie skołowani przed dorastającym synem bądź córką, którzy jedynie wzruszają ramionami i mają w nosie ich prośby, groźby i oczekiwania. W tym momencie relacja dziecka z rodzicami zazwyczaj już żałośnie wyje do księżyca.

Doświadczające tego sposobu "wychowywania" dorastające dziecko z reguły czuje ogromną frustracje i żal. Czuje, że rodzic nadużywa władzy rodzicielskiej i nie widzi szansy na bycie partnerem do rozmowy dla swojej mamy czy taty. Nie czuje, że rodzic jest gotów mu towarzyszyć w doświadczaniu swojego życia i mierzeniu się z konsekwencjami podejmowanych decyzji. Czuje, że bez względu na jego uczucia i odczucia rodzice będą dążyć do stawiania na swoim. Nawet jeśli to "ich" jest dla niego niezrozumiałe, niepotrzebne i niechciane.

Owszem, to może się udać. Można tym sposobem z powodzeniem sterować działaniami naszych dzieci. Ale warto sobie zadać pytanie: czy chcemy, by świadome nierównej walki dzieci robiły to czego oczekujemy dla świętego spokoju i zabezpieczenia swoich dóbr? Czy może spróbować znaleźć inny sposób pokazywania dziecku świata, inny sposób na konfrontowanie go z trudem dokonywania wyboru i stawiania czoła konsekwencjom?”

Jeśli mierzycie się z dylematami dotyczącymi wychowania nastolatków - serdecznie zapraszamy do grupy terapeutyczno-treningowej dla rodziców prowadzonej przez mgr Olgę Płocińską!

MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies