Aktualności

14 Styczeń 2020

Czy zakazy to dobra metoda wychowawcza?

Psycholog Olga Płocińska odpowiada na pytanie, które często zadają rodzice nastolatków: Czy zakazy to dobra metoda wychowawcza?

„W dzisiejszym świecie, gdzie klapsy przestały być społecznie akceptowane, a za kary w postaci klęczenia na grochu grożą surowe konsekwencje, ulubionym sposobem rodziców na egzekwowanie poleceń i skłonienie dzieci do wywiązania się ze zobowiązań jest groźba odebrania dziecku cennych dla niego przedmiotów bądź ograniczenie jego przywilejów. Bezradni rodzice zabierają telefony i laptopy, chowają kable, zmieniają hasła, zakazują spotkań z przyjaciółmi. I będąc w tej materii upiornie konsekwentnymi zazwyczaj dochodzą do momentu, gdy nie mogąc już nic osiągnąć - stoją kompletnie skołowani przed dorastającym synem bądź córką, którzy jedynie wzruszają ramionami i mają w nosie ich prośby, groźby i oczekiwania. W tym momencie relacja dziecka z rodzicami zazwyczaj już żałośnie wyje do księżyca.

Doświadczające tego sposobu "wychowywania" dorastające dziecko z reguły czuje ogromną frustracje i żal. Czuje, że rodzic nadużywa władzy rodzicielskiej i nie widzi szansy na bycie partnerem do rozmowy dla swojej mamy czy taty. Nie czuje, że rodzic jest gotów mu towarzyszyć w doświadczaniu swojego życia i mierzeniu się z konsekwencjami podejmowanych decyzji. Czuje, że bez względu na jego uczucia i odczucia rodzice będą dążyć do stawiania na swoim. Nawet jeśli to "ich" jest dla niego niezrozumiałe, niepotrzebne i niechciane.

Owszem, to może się udać. Można tym sposobem z powodzeniem sterować działaniami naszych dzieci. Ale warto sobie zadać pytanie: czy chcemy, by świadome nierównej walki dzieci robiły to czego oczekujemy dla świętego spokoju i zabezpieczenia swoich dóbr? Czy może spróbować znaleźć inny sposób pokazywania dziecku świata, inny sposób na konfrontowanie go z trudem dokonywania wyboru i stawiania czoła konsekwencjom?”

Jeśli mierzycie się z dylematami dotyczącymi wychowania nastolatków - serdecznie zapraszamy do grupy terapeutyczno-treningowej dla rodziców prowadzonej przez mgr Olgę Płocińską!

Archiwum

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?