17 Marzec 2020
Cesarskie cięcie – blizna i co dalej?

Cięcie cesarskie to operacyjne rozwiązanie ciąży polegające na przecięciu powłok jamy brzusznej i macicy w celu wydobycia dziecka na zewnątrz.

Najczęściej spotykanymi powikłaniami po cięciu cesarskim są powstające zrosty, które w dłuższej perspektywie mogą powodować:

  • dyskomfort i ból wynikający z ograniczenia ruchomości tkanek w obrębie blizny,
  • zmianę postawy ciała, która wpływa na wystąpienie dolegliwości bólowych (najczęściej w odcinku lędźwiowym kręgosłupa),
  • problemy układu pokarmowego – wzdęcia, biegunki, zaparcia,
  • problemy układu rozrodczego – nieregularne, bolesne miesiączki, bolesne owulacje,
  • zaburzenia czucia w obrębie blizny – brak czucia lub przeczulica w okolicy blizny.

Rozpoczęcie pracy nad blizną w jak najszybszym czasie, najlepiej kilka dni po porodzie, jest kluczowe, by uniknąć opisanych wyżej trudności i powikłań.

Pierwszymi krokami do poprawy ruchomości blizny są m.in.:

  • nauka prawidłowego oddychania torem przeponowym,
  • kompresja samej blizny np. przez leżenie na brzuchu,
  • prawidłowa aktywacja mięśni dna miednicy w czynnościach dnia codziennego.

Trzeba pamiętać również o natłuszczaniu blizny wykorzystując specjalne preparaty – maści i plastry silikonowe, które powodują dodatkowe wygładzanie blizny i zapobiegają jej przerastaniu. Kobieta powinna zwrócić również uwagę na ergonomiczną postawę ciała podczas wykonywania czynności dnia codziennego.

Terapia w gabinecie fizjoterapeuty powinna skupić się przede wszystkim na wykonywaniu technik wyrównujących napięcia w obrębie powłok brzusznych przez mobilizację blizny oraz ukierunkowanych na dolną częścią tułowia.

Nie można zapomnieć o wdrożeniu pracy z mięśniami dna miednicy i kością krzyżową. Formami terapii dodatkowej podtrzymującymi efektywność są aplikacja kinesiotapingu oraz igłoterapia sucha. Sesja z fizjoterapeutą powinna odbywać się średnio raz na tydzień, a pacjentka powinna wdrażać zalecenia fizjoterapeutyczne w życiu codziennym.

Pamiętajmy, że nie tylko blizna po cesarskim cięciu wymaga mobilizacji – każda blizna bez względu na jej wielkość, części ciała, której dotyczy, czy rodzaj zabiegu, po którym powstała, wymaga mobilizacji.

Więcej na temat możliwości pracy z blizną mogą Państwo dowiedzieć się oglądając nasz film pt. „Blizna w ujęciu fizjoterapeutycznym”. 

MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?

Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies