17 Marzec 2020
Cesarskie cięcie – blizna i co dalej?

Cięcie cesarskie to operacyjne rozwiązanie ciąży polegające na przecięciu powłok jamy brzusznej i macicy w celu wydobycia dziecka na zewnątrz.

Najczęściej spotykanymi powikłaniami po cięciu cesarskim są powstające zrosty, które w dłuższej perspektywie mogą powodować:

  • dyskomfort i ból wynikający z ograniczenia ruchomości tkanek w obrębie blizny,
  • zmianę postawy ciała, która wpływa na wystąpienie dolegliwości bólowych (najczęściej w odcinku lędźwiowym kręgosłupa),
  • problemy układu pokarmowego – wzdęcia, biegunki, zaparcia,
  • problemy układu rozrodczego – nieregularne, bolesne miesiączki, bolesne owulacje,
  • zaburzenia czucia w obrębie blizny – brak czucia lub przeczulica w okolicy blizny.

Rozpoczęcie pracy nad blizną w jak najszybszym czasie, najlepiej kilka dni po porodzie, jest kluczowe, by uniknąć opisanych wyżej trudności i powikłań.

Pierwszymi krokami do poprawy ruchomości blizny są m.in.:

  • nauka prawidłowego oddychania torem przeponowym,
  • kompresja samej blizny np. przez leżenie na brzuchu,
  • prawidłowa aktywacja mięśni dna miednicy w czynnościach dnia codziennego.

Trzeba pamiętać również o natłuszczaniu blizny wykorzystując specjalne preparaty – maści i plastry silikonowe, które powodują dodatkowe wygładzanie blizny i zapobiegają jej przerastaniu. Kobieta powinna zwrócić również uwagę na ergonomiczną postawę ciała podczas wykonywania czynności dnia codziennego.

Terapia w gabinecie fizjoterapeuty powinna skupić się przede wszystkim na wykonywaniu technik wyrównujących napięcia w obrębie powłok brzusznych przez mobilizację blizny oraz ukierunkowanych na dolną częścią tułowia.

Nie można zapomnieć o wdrożeniu pracy z mięśniami dna miednicy i kością krzyżową. Formami terapii dodatkowej podtrzymującymi efektywność są aplikacja kinesiotapingu oraz igłoterapia sucha. Sesja z fizjoterapeutą powinna odbywać się średnio raz na tydzień, a pacjentka powinna wdrażać zalecenia fizjoterapeutyczne w życiu codziennym.

Pamiętajmy, że nie tylko blizna po cesarskim cięciu wymaga mobilizacji – każda blizna bez względu na jej wielkość, części ciała, której dotyczy, czy rodzaj zabiegu, po którym powstała, wymaga mobilizacji.

Więcej na temat możliwości pracy z blizną mogą Państwo dowiedzieć się oglądając nasz film pt. „Blizna w ujęciu fizjoterapeutycznym”. 

MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies