kinezyterapia-warszawa-870x400

Czym jest kinezyterapia – leczenie ruchem?

Kinezyterapia czyli leczenie ruchem to jedna z metod fizjoterapii, w której wykorzystuje się ćwiczenia gimnastyczne do poprawy kondycji, leczenia schorzeń i dysfunkcji oraz w celach profilaktycznych. Gimnastyka lecznicza może obejmować:

  • całe ciało – zalecane są ćwiczenia podnoszące kondycję i sprawność, wykonywane również jako gimnastyka poranna, gimnastyka wodna lub ćwiczenia dla inwalidów;
  • wybrane rejony ciała wymagające usprawnienia – terapeuta może zalecić różne rodzaje ćwiczeń: bierne, izometryczne, czynne, czynno-bierne, samowspomagane, w odciążeniu, synergistyczne, oddechowe, na wyciągu, z wykorzystaniem sprzętu i akcesoriów gimnastycznych; piłki, taśmy hantle, równoważnie, trampoliny, rowery, systemy odciążające, lub bez nich.

Istnieje wiele metod kinezyterapii, stosowanych do rehabilitacji układu ruchu (np. metoda McKenzie) lub w terapii schorzeń neurologicznych (np. metoda Vojty).

Jakie są wskazania do rehabilitacji z wykorzystaniem kinezyterapii?

Kinezyterapia jest zalecana:

  • do leczenia bólów, dyskopatii, stanów zwyrodnieniowych i ograniczeń ruchowych kręgosłupa i stawów;
  • w zanikach mięśniowych;
  • do korygowania postawy i leczenia wad postawy;
  • w przywracaniu ruchomości i czucia przy niedowładach kończyn;
  • w leczeniu schorzeń kardiologicznych i układu oddechowego;
  • wspomagająco do leczenia otyłości;
  • w celu przyspieszenia regeneracji po zabiegach, urazach lub dłuższym unieruchomieniu.

Jak przygotować się do rehabilitacji z wykorzystaniem kinezyterapii?

Zabieg nie wymaga specjalnych przygotowań, pacjent powinien założyć wygodne, sportowe ubranie. Należy zadbać o higienę osobistą oraz przynieść dokumentację obrazową łącznie z wynikami badań obrazowych. Jeżeli pacjentka może być lub jest w ciąży, to powinna o tym poinformować przed zabiegiem.

Jak przebiega rehabilitacja z wykorzystaniem kinezyterapii?

Przed pierwszą sesją kinezyterapii przeprowadzany jest wywiad medyczny, oceniany jest stan zdrowia pacjenta. Kinezyterapia polega na wykonywaniu ćwiczeń w ustalonym rytmie, liczbie powtórzeń i w określony przez terapeutę sposób. W zależności od problemu, który jest przyczyną dysfunkcji, dobierane są bardziej lub mniej rozbudowane zestawy ćwiczeń. Niektóre ćwiczenia wykonuje się samodzielnie, inne – we współpracy z fizjoterapeutą lub przy jego pomocy. Zajęcia kinezyterapii trwają od 30 do 60 minut, odbywają się najczęściej 2- 3 razy w tygodniu, ale często są cykle terapeutyczne 10  spotkać codziennie.

Na zabiegi konieczne jest posiadanie skierowania. 
Pacjent może dostarczyć je od lekarza z zewnątrz lub odbyć konsultację z fizjoterapeutą w naszej placówce.

Kinezyterapia – gdzie wykonać i cena

Nasi Fizjoterapeuci

Gdzie zrobisz badanie?

Poniżej znajdziesz adres placówek MULTI MED, w których wykonasz badanie

Centrum Rehabilitacji Warszawa Prosta 69
Adres przychodni
ul. Prosta 69, Wola
00-838 Warszawa
Godziny otwarcia
Poniedziałek – Piątek:
08:00 - 20:00

NFZ
Poniedziałek - Piątek
07:00 - 21:00

Zadaj pytanie przez formularz

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informujmy, że Administratorem przekazanych za pomocą formularza danych osobowych jest Centrum Diagnostyki Medycznej „MULTI-MED” Hanna Brusikiewicz i S-ka – Spółka Jawna, z siedzibą w Warszawie (01-059) przy ul. Okopowej 33. Przetwarzamy Pani/Pana dane wyłącznie w celu nawiązania kontaktu oraz udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu (podstawa przetwarzania danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów administratora w postaci komunikacji z użytkownikami strony). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Podanie przez Panią/Pana danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Ma Pani/Pan prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?

Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies