Kinesiotaping - czy to naprawdę pomaga?

kinesiotaping-plastrowanie-dynamiczne-870x400_1

Kinesiotaping, inaczej: plastrowanie dynamiczne, to metoda fizjoterapeutyczna polegająca na naklejaniu na ciało specjalnych plastrów. Dzięki temu uruchamiane są procesy samoleczenia organizmu: w sposób całkowicie nieinwazyjny i niewymagający wysiłku ani dużych nakładów finansowych. Fenomenalne? Zapewne. Skuteczne? Jak najbardziej – potwierdzają to nawet zawodnicy biorący udział w olimpiadach.

Kinesiotaping nie jest przeznaczony tylko dla tych, co sport przedkładają ponad wszystko. Wprawdzie plastry dla sportowców są nadal najlepiej znane osobom profesjonalnie związanym z boiskami i siłowniami, ale do skuteczności elastycznych pasków materiału przekonuje się także coraz więcej zwykłych zjadaczy chleba. Bo plastrowanie dynamiczne pomaga wszystkim, którzy potrzebują leczniczego wspomagania układu ruchu, nie chcą być narażeni na kontuzje lub też chcą wspomóc mięśnie i wiązadła.

Kinesiotaping - sekret plastrowania

Plastrowanie dynamiczne oraz materiał tworzący lecznicze taśmy opracował w latach 70. ubiegłego wieku Japończyk, doktor Kenzo Kase. Połączył w ten sposób oddziaływanie metod fizycznych ze stymulacją naturalnych procesów naprawczych i leczniczych zachodzących w organizmie. Zamierzeniem twórcy kinesiotapingu było opracowanie metody terapeutycznej, która przynosiłaby pacjentowi korzyści w trybie ciągłym a nie tyko w czasie, kiedy odbywa się fizjoterapia.

Tak powstały taśmy kinesiotaping (taping – tak z języka angielskiego nazywa się plastrowanie, kinesiology to nauka o ruchu). Wykonane są z bawełny i kleju akrylowego, mają ciężar i grubość zbliżone do tych samych właściwości skóry. Są antyalergiczne, przepuszczają powietrze i nie krępują ruchów. Nalepione na skórę mogą działać wielokierunkowo:

  • likwidować lub zmniejszać ból (plastry przeciwbólowe) – badania potwierdzają, że działają pozytywnie nawet w przypadku ostrego, silnego bólu pooperacyjnego, eliminując konieczność stosowania środków przeciwbólowych;
  • regulować napięcie mięśniowe, a przez to wpływać na ich siłę działania i zakres ruchu;
  • chronić przed urazami;
  • likwidować lub redukować obrzęki;
  • umożliwiać uprawianie sportu w sytuacji, kiedy potencjał mięśni, wiązadeł i stawów jest ograniczony chorobą lub pozostałościami po urazie;
  • wspomagać terapię usprawniającą układ ruchu (działają podobnie jak plastry rozgrzewające).

Z powodu tak szerokiego spektrum terapeutycznego, plastry wykorzystywane są obecnie w wielu dziedzinach medycyny: neurologii, ortopedii, ginekologii, pediatrii, onkologii. W ortopedii stosowane są w takich schorzeniach jak m.in.:

  • urazy kolana
  • urazy kręgosłupa
  • uraz stawu skokowego
  • zerwane więzadła kolana lub inna kontuzja kolana
  • kontuzja barku
  • uszkodzone wiązadło krzyżowe.

Plastry działają zbawiennie na układ mięśniowy człowieka, wymuszają prawidłową postawę i sprawdzają się przy korekcji istniejących już wad postawy.

Plastry Kinesiotaping - jak naklejać i jak działają?

Na ciało naklejane mogą być taśmy mniej lub bardziej rozciągliwe – zależnie od wskazań. Nie można ich przyklejać w sposób przypadkowy, ponieważ nie spełnią swojej roli a nawet mogą zaburzyć prawidłową biomechanikę elementów układu ruchu. Muszą być nakładane na skórę w ściśle określonych miejscach i w ściśle określony sposób. Najlepiej, jeśli plastry przykleja przeszkolony fizjoterapeuta – wtedy prawdopodobieństwo, że perfekcyjnie spełnią swoje zadanie, wynosi 100%.

Plaster ulokowany na skórze wpływa dwojako na funkcjonowanie tkanek:

  • Nieco naciąga skórę, przez co zwiększa przestrzeń między skórą właściwą a powięzią (okrywającą mięśnie błoną zbudowaną z tkanki łącznej). Sprzyja to poprawie mikrokrążenia krwi i chłonki. Oznacza to skuteczniejsze dotlenienie, odżywienie i detoksykację tkanek. Skutkiem tego jest lepsze odprowadzanie limfy – chłonki z tkanek, likwidacja obrzęków i krwiaków i pobudzenie metabolizmu – co w konsekwencji objawia się usprawnieniem procesów regeneracyjnych i wzmocnieniem tkanek.
  • Pobudza znieczulenie endogenne, czyli to, które organizm sam potrafi uruchomić, czerpiąc z własnych możliwości łagodzenia bólu. Dzieje się tak, ponieważ lecznicza taśma działa na znajdujące się w skórze zakończenia włókien Ruffiniego, które pełnią rolę receptorów czucia głębokiego.

Kinesiotaping – przynosząc pozytywne efekty terapeutyczne jako samodzielnie stosowana metoda – może dawać jeszcze więcej korzyści: w połączeniu z terapią manualną, terapią tkanek miękkich czy innymi zabiegami fizjoterapeutycznymi. Plastrowanie jest skuteczne bez względu na wiek pacjenta.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek