Jak zapobiegać pajączkom i żylakom? Sposoby na zdrowe nogi

zylaki-skleroterapia-warszawa-870x400


Zdrowe i piękne nogi to podstawa dobrego samopoczucia i samodzielności. Pamiętajmy, że pajączki na nogach i żylaki kończyn dolnych nie tylko szpecą. Nieleczone grożą powikłaniami ogólnoustrojowymi.
Pajączki naczyniowe (teleangiektazje) i przypowierzchniowe poszerzenia naczyń (wenulektazje) stanowią wstęp do rozwoju żylaków. Są też kolejnym po obrzękach i bólach nóg sygnałem, że krążenie żylne niedomaga.

Pajączki i żylaki - Czynniki ryzyka

W żyłach krew przesuwa się w kierunku do serca. Oznacza to, że krew wracając do serca z kończyn dolnych, musi płynąć wbrew sile grawitacji. Aby nie cofała się, w żyłach znajdują się zastawki. W sprawnie pracujących żyłach przepływ krwi w kierunku do serca wspomagają też mocne ścianki naczynia żylnego i skurcze mięśni generowane przez poruszające się nogi, które działają jak mechaniczna pompa popychająca krew w górę. Jeśli jednak ścianki żył tracą elastyczność, ulegają zwiotczeniu i poszerzeniu, a zastawki nie mogą się domknąć. W takiej sytuacji krew cofa się i zalega w żyłach, co z czasem prowadzi do ich poszerzenia. Poszerzone naczynka mogą też pękać. Pękające naczynka na nogach stanowią poważny defekt kosmetyczny. Pajączki na udach można jeszcze ukryć pod odzieżą, ale zmiany w dolnych partiach nóg są doskonale widoczne szczególnie u pań.

Przyczyn powstawania niewydolności krążenia jest kilka:

  • brak ruchu – w tym długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej;
  • czynniki genetyczne;
  • palenie tytoniu – nikotyna, składnik tytoniu, powoduje zwężenie żył i wapnienie ich ścianek; krew przepływa przez przewężenie mniejszym strumieniem, co sprawia, że część powracającej do serca tkanki zalega we fragmencie żyły znajdującym się przed zwężeniem i z czasem na tym odcinku dochodzi do osłabienia ścianek naczynia i jego poszerzenia;
  • nadużywanie alkoholu – alkohol rozszerza naczynia krwionośne i zmienia gęstość krwi; wpływa to negatywnie na pracę zastawek i na sprawny przepływ tkanki przez naczynia;
  • nadwaga i otyłość – często towarzyszy im ograniczenie aktywności fizycznej; zbędne kilogramy powodują też nadmierne obciążenie nóg;
  • niewłaściwa dieta;
  • zbyt obcisła odzież;
  • ciąża – za żylaki w ciąży odpowiedzialny jest wysoki pozom estrogenów we krwi;
  • wiek – z czasem ścianki naczyń samoistnie słabną;
  • leki – szczególnie hormonalne.


Jak zapobiegać żylakom i pajączkom?

Genetycznych skłonności do powstawania tych defektów nie potrafimy na razie wyeliminować. Można jednak znacznie zmniejszyć ryzyko pojawienia się skutków zaburzeń krążenia w nogach.

  • Ruszaj się! To najtańsze, najprostsze i najskuteczniejsze narzędzie profilaktyki zaburzeń krążenia żylnego. Każda forma aktywności jest dobra, ponieważ każda wymusza pracę mięśni. Z tego powodu osobom wykonującym pracę wymagającą długotrwałego siedzenia lub stania zaleca się okresowe zmiany pozycji oraz gimnastykę pobudzającą krążenie.
  • Zrezygnuj z alkoholu i tytoniu.
  • Stosuj zdrową dietę – bogate w warzywa i owoce menu stanowi skarbnicę witamin i minerałów wzmacniających ścianki naczyń krwionośnych, takich jak m.in. uelastyczniająca witamina C niezbędna w produkcji kolagenu, uszczelniająca rutyna, antyrodnikowe antocyjany i flawonoidy. Zdrowa dieta zapobiega też powstawaniu nadwagi i otyłości.
  • Noś wygodne ubrania (aby nie blokować mechanicznie przepływu krwi) i buty na niezbyt wysokim obcasie.
  • Dbaj o ciało – pielęgnacja obejmuje zabiegi higieniczne i kosmetyczne oraz masaże. Kosmetyki wcieraj zawsze od stóp w kierunku ud – taki masaż pobudza krążenie. Unikaj gorących kąpieli, długiego przebywania w saunie i plażowania. Jeśli pojawiły się pierwsze objawy zaburzenia krążenia, np. obrzęki i ciężkość nóg, sięgaj po preparaty roślinne poprawiające napięcie mięśniowe w ściankach naczyń krwionośnych.

Zanim pojawią się pajączki, może minąć wiele miesięcy od chwili, kiedy wystąpiły pierwsze symptomy niewydolności krążenia krwi w nogach. Podobnie żylaki nóg rozwijają się stopniowo. Każdy z nas ma więc wiele czasu na to, aby zapobiec pojawieniu się tych nieestetycznych zmian. Warto stosować profilaktykę zawczasu, ponieważ kiedy zmiany się pojawią, do ich usunięcia trzeba zastosować leczenie z zakresu mikrochirurgii lub chirurgii. Najskuteczniejszą metodą na zamykanie naczynek i leczenie żylaków jest obecnie skleroterapia. Usuwanie pajączków na nogach nie jest możliwe przy użyciu farmakoterapii. Leki mogą jedynie zapobiec pojawianiu się nowych zmian żylnych.

Skleroterapia - koszty

  • Skleroterapia (1 ampułka): 300 zł
  • Skleroterapia (2 ampułki): 400 zł
Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek