Urografia MR

urografia-mr-870x400

Urografia MR – rezonans magnetyczny dróg moczowych

Urografia MR (ang. Magnetic Resonance Urography) to metoda obrazowania układu moczowego techniką rezonansu magnetycznego. Zastosowanie urografii MR pozwala także na ocenę czynnościową nerek, czyli uzyskanie informacji o ich funkcjonowaniu. Jest to metoda nowoczesna, bezpieczna i bardzo dokładna. Tradycyjna urografia wykonywana z użyciem promieniowania rentgenowskiego i jodowych środków kontrastowych jest obecnie wykonywana zdecydowanie rzadziej ze względu na ograniczenia diagnostyczne oraz możliwość powikłań. Dokładniejszą ocenę budowy układu moczowego, niż urografia klasyczna, zapewnia urografia z zastosowaniem tomografii komputerowej, ale badanie to także wymaga stosowania jodowych środków kontrastowych oraz promieniowania rentgenowskiego. Dlatego też w diagnostyce układu moczowego, również u dzieci, coraz częściej wykorzystuje się metodę rezonansu magnetycznego.

Co to jest urografia MR?

Urografia MR jest badaniem, które ocenia wszystkie elementy układu moczowego: położenie, wielkość i kształt nerek oraz drogi moczowe na całej długości – moczowody, pęcherz moczowy i cewkę moczową. W celu uzyskania obrazów stosuje się dwie techniki: statyczną i wydzielniczą.

  • Urografia MR statyczna to technika nie wymagająca podawania środków kontrastowych. Urografia statyczna ułatwia znalezienie zwężeń moczowodów, dlatego stosowana jest w chorobach przebiegających z poszerzeniem dróg moczowych.
  • Urografia MR wydzielnicza (dynamiczna) wykonywana jest po dożylnym podaniu kontrastu stosowanego w badaniach rezonansu magnetycznego – gadolinu. Zastosowanie techniki wydzielniczej umożliwia obserwację funkcji układu moczowego oraz analizę budowy nerek, a także prawidłowych i poszerzonych dróg moczowych.
Badanie urografii MR jest najczęściej wykonywane kompleksowo, czyli z wykorzystaniem obu technik, co umożliwia pełną diagnostykę, a także ocenę funkcjonowania układu moczowego.


Jakie są wskazania do urografii MR?

Wskazania do badani układu moczowego metodą rezonansu magnetycznego to:

  • podejrzenie guzów miąższu nerek lub miedniczek nerkowych
  • diagnostyka torbieli nerek
  • diagnostyka zmian w okolicach nerek, na przykład guzów lub ropni
  • podejrzenie lub obecność złogów w drogach moczowych (kamica nerkowa i moczowodowa)
  • diagnostyka przyczyn zwężenia lub poszerzenia dróg moczowych oraz przeszkód w odpływie moczu
  • ocena wad wrodzonych układu moczowego
  • ocena pęcherza moczowego w procesach nowotworowych
  • diagnostyka uchyłków ścian pęcherza moczowego
  • urazy układu moczowego
  • diagnostyka przyczyn nadciśnienia tętniczego
  • kontrola po przeczepieniu nerki


Jak przygotować się do badania rezonansu magnetycznego dróg moczowych?

Urografia MR nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Konieczne jest natomiast wykonanie badania poziomu kreatyniny – wynik nie może być straszy niż 14 dni. Oznaczenie to można wykonać także bezpośrednio przed badaniem w naszej pracowni. Należy także przynieść dokumentację medyczną (zdjęcia, CD, opisy, karty informacyjne).


Rezonans magnetyczny dróg moczowych - istotne informacje i przeciwwskazania

Badanie układu moczowego metodą rezonansu magnetycznego jest bezpieczne dla pacjentów i nieinwazyjne. Ryzyko wiąże się z obecnością w ciele pacjenta elementów metalowych, które mogą zostać przesunięte pod wypływem pola magnetycznego lub może dojść do wzrostu temperatury wokół nich. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy takie ciało obce znajduje się w oku. Badanie nie może być wykonywane u osób z wszczepionym rozrusznikiem – stymulatorem serca, implantami słuchowymi, neurostymulatorami oraz korzystających z pomp insulinowych. Nowoczesne endoprotezy, implanty stomatologiczne, stałe aparaty dentystyczne zwykle nie są przeciwwskazaniem do tego badania. Czasami może dojść do poparzenia skóry z powodu tatuaży, gdy wykonane są barwnikami z drobinami metalu.

Czy warto wykonać urografię MR?

Diagnostyka obrazowa chorób układu moczowego rozpoczyna się zwykle od badania USG. Badanie ultrasonograficzne to metoda bezpieczna, tania – powinna być stosowana, jako technika przesiewowa. Wybór sposobu wykonania dalszych badań zależy od rodzaju zaburzeń, ale powinno się także brać pod uwagę bezpieczeństwo osoby badanej. Urografia MR może być zastosowana w wielu takich przypadkach, gdzie nie powinno się stosować innych technik obrazowania, na przykład urografii klasycznej lub tomografii komputerowej. Przykładem są badania urograficzne u dzieci oraz kobiet w ciąży. Badania naukowe wykazują, że urografia MR ma większą wartość diagnostyczną od innych technik obrazowania w rozpoznaniu przyczyn zwężeń dróg moczowych, krwiomoczu oraz wad wrodzonych układu wydalniczego. Dokładność obrazowania tkanek miękkich sprawia, że urografia MR umożliwia diagnostykę zmian nowotworowych nerek i pęcherza moczowego (tzw. wirtualna cystoskopia) nawet na wczesnym etapie. Badanie dostarcza także informacji na temat czynności nerek. Jeżeli jednak funkcje nerki są nieprawidłowe, możliwe jest wykonanie badania techniką statyczną (urografia MR statyczna).
Warto także zauważyć, że środki kontrastowe stosowane w badaniach rezonansu magnetycznego są bezpieczniejsze niż jodowe środki kontrastowe stosowane w urografii klasycznej i urografii metodą tomografii komputerowej.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?