Rezonans magnetyczny z kontrastem czy bez?

Na czym polega działanie rezonansu magnetycznego?

Rezonans magnetyczny wytwarza promieniowanie elektromagnetyczne, które powoduje reakcję protonów atomów wodoru znajdujących się w każdej komórce ludzkiego organizmu. Emitują one fale, które odbierane są przez aparat do rezonansu, tworząc na ekranie monitora obrazy. Długość badania zależy od poddanej mu części ciała. Zazwyczaj trwa od 30 do 60 minut. Przez ten czas pacjent znajduje się w pozycji leżącej, a aparat do rezonansu rejestruje kolejne zapisy, które po połączeniu pozwalają obejrzeć wnętrze organizmu w wielu płaszczyznach. Sam rezonans jest badaniem nieinwazyjnym, czasem jednak stosuje się kontrast, który ma zapewnić uzyskanie obrazu o większej dokładności.

MRI – z kontrastem czy bez?

W znacznej większości przypadków rezonans magnetyczny bez użycia środków kontrastowych zapewni uzyskanie wiarygodnych i rzetelnych obrazów, a co za tym idzie – także postawienie prawidłowej diagnozy. Przykładowo, przy urazach mechanicznych narządu ruchu kontrast nie wpływa w znaczący sposób na wynik badania, a więc nie ma potrzeby jego stosowania.

Istnieją jednak takie stany, w których zastosowanie kontrastu może mieć olbrzymie znaczenie diagnostyczne. Dotyczy to między innymi zmian nowotworowych, chorób układu nerwowego czy zaburzeń związanych z niedokrwieniem. Kontrast podawany jest również podczas badań głowy przy podejrzeniu mikrogruczolaka przysadki mózgowej.

Często mówi się, że kontrast jest niebezpieczny dla zdrowia. Stwierdzenie to jest jednak znacznie przesadzone. Dla większości badanych, substancje używane do kontrastowania nie stanowią żadnego zagrożenia. Głównymi przeciwwskazaniami do ich podania jest występowanie reakcji alergicznej bądź chorób nerek, dlatego też obowiązkowe jest wykonanie badania poziomu kreatyniny.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?