Rezonans magnetyczny w znieczuleniu

Czym jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny jest bardzo precyzyjnym badaniem pozwalającym na ocenę wszystkich narządów wewnętrznych oraz tkanek. Umożliwia określenie ich umiejscowienia, a także charakteru ewentualnych zmian. Jego działanie opiera się na wykorzystaniu właściwości magnetycznych cząsteczek wody znajdujących się w ludzkim organizmie. Poddane działaniu fal radiowych zmieniają swój stan i oddają energię wysyłając fale o tej samej częstotliwości. Odbierane są one przez czujniki aparatu, a następnie komputerowo przetwarzane na obraz medyczny. Fale magnetyczne emitowane podczas badania się nieszkodliwe dla organizmu badanego. Stosuje się go do wykrywania między innymi chorób ośrodkowego układu nerwowego lub guzów tkanek miękkich, serca bądź płuc.

Rezonans magnetyczny w sedacji – co oznacza?

Badanie rezonansem magnetycznym może zostać wykonane zarówno bez podania środków kontrastujących, jak i z ich wykorzystaniem. Czasem niezbędne jest także wykonanie badania po podaniu środków uspokajających. Mowa wtedy o rezonansie magnetycznym w sedacji. Przeprowadzenie rezonansu magnetycznego w znieczuleniu ogólnym ma na celu wyeliminowanie ruchów badanego, które mogą negatywnie wpłynąć na wynik końcowy badania. O wyborze rodzaju znieczulenia decyduje anestezjolog po przeprowadzeniu wywiadu z badanym.

Rodzaje znieczulenia podczas wykonywania badań diagnostycznych

Wybór odpowiedniego znieczulenia należy do lekarza anestezjologa. Swoja decyzję opiera on przede wszystkim w oparciu o ocenę stanu zdrowia badanego. Najczęściej podczas rezonansu magnetycznego stosuje się:

  • sedację głęboką polegającą na podaniu badanemu leków uspokajających umożliwiających zaśnięcie;
  • znieczulenie ogólne, podczas którego pacjent znajduje się w stanie głębokiego snu.

Przygotowanie do rezonansu magnetycznego w znieczuleniu

Badanie MRI wykonywane jest na czczo, badany powinien spożyć ostatni posiłek minimum 6 godzin przed planowanym zabiegiem. Do dwóch godzin przed badaniem można natomiast spożywać wodę. W przypadku wykonania badania z wykorzystaniem kontrastu niezbędne jest posiadanie aktualnego wyniku stężenia kreatyniny. Ważnym jest, aby na badanie stawić się w towarzystwie osoby dorosłej, która zapewni transport do miejsca zamieszkania. Po znieczuleniu odradza się prowadzenie pojazdów mechanicznych przez następną dobę.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?