Rezonans magnetyczny w neurologii i neurochirurgii

Na czym polega badanie rezonansem magnetycznym?

Rezonans magnetyczny, czyli badanie MRI (ang. magnetic resonance imaging) to jedno z najnowszych, a jednocześnie niezwykle ważnych odkryć współczesnej medycyny. Badanie to jest nieinwazyjne i bezbolesne, przy czym umożliwia uzyskanie niezwykle dokładnego obrazu ludzkiego ciała.

Sercem aparatu MRI jest magnes, który wytwarza silne pole magnetyczne o dużym natężeniu. Oddziałują one z protonami w jądrze atomów wodoru, które występują powszechnie w zawartej we wszystkich tkankach wodzie. Wysyłane przez atomy widmo jest rejestrowane przez aparaturę rezonansu, a następnie przekształcane w charakterystyczny obraz.

W neurologii i neurochirurgii bardzo często wykonuje się rezonans magnetyczny z wykorzystaniem środków cieniujących. Preparaty te zawierają gadolin bądź żelazo, dzięki czemu umożliwiają dokładniejsze obrazowanie struktur układu nerwowego. Badanie z kontrastem jest procedurą bezpieczną, choć wymaga odpowiedniego przygotowania i opieki doświadczonego specjalisty.

Co można wykryć za pomocą rezonansu magnetycznego?

Badanie rezonansem magnetycznym jest bardzo często wykorzystywane w toku diagnostyki neurologicznej lub neurochirurgicznej. Za jego pomocą można zdiagnozować bądź ocenić leczenie:

  • chorób demielinizacyjnych, takich jak stwardnienie rozsiane;
  • chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona czy pląsawica Huntingtona;
  • nowotworów w obrębie mózgu i rdzenia kręgowego;
  • udarów krwotocznych lub niedokrwiennych mózgu;
  • krwawień wewnątrzczaszkowych po urazach;
  • nieprawidłowości naczyniowych, takich jak tętniaki czy malformacje;
  • zmian padaczkowych;
  • zmian zapalnych w obrębie mózgu, opon mózgowo-rdzeniowych i rdzenia kręgowego.

Rezonans magnetyczny jest także jednym z pierwszych badań, które wykonuje się w przypadku zaobserwowania u pacjenta niepokojących objawów neurologicznych. Zalicza się do nich między innymi nawracające bóle głowy o nieznanej etiologii, zawroty głowy, omdlenia, szumy uszne, a także zaburzenia widzenia.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?