Rezonans magnetyczny – precyzyjne i bezpieczne badanie w diagnostyce raka piersi i chorobach piersi

rezonans-magnetyczny-w-diagnostyce-raka-piersi-870x400
Rezonans magnetyczny to cenna, choć niestosowana rutynowo metoda diagnostyki chorób piersi. Pomaga zarówno rozpoznawać chorobę, jak i kontrolować skuteczność leczenia oraz wcześnie wykrywać nawroty. W wątpliwych przypadkach doskonale zastępuje mammografię, lecz w przeciwieństwie do niej nie naraża pacjentek na promieniowanie rentgenowskie. Stanowi ponadto doskonałe narzędzie diagnostyczne w grupach pacjentek wysokiego ryzyka nowotworu sutka, a u osób z już rozpoznaną chorobą pozwala niekiedy ograniczyć rozległość zabiegu operacyjnego.

Jakie są zalety rezonansu magnetycznego piersi?

Rezonans magnetyczny jest niezwykle czułym narzędziem, pozwalającym wykryć zmiany tak małe jak 2 mm, niewidoczne w mammografii czy USG. Badanie można wykonać w każdym wieku. Zaleca się go również młodym kobietom o gęstej, silnie gruczołowej budowie sutka, która utrudnia interpretację standardowych badań obrazowych. Doskonale sprawdza się też u osób z implantami piersi, przy okazji weryfikując, czy nie nastąpiło uszkodzenie bądź wyciek z implantu. Służy pomocą także w przypadku wykrytych innymi metodami zmian o wątpliwym charakterze, niekiedy pozwalając uniknąć niepotrzebnych biopsji sutka.

Rezonans magnetyczny a badania przesiewowe w kierunku raka piersi 

Ze względu na znaczny odsetek wyników fałszywie pozytywnych (tzn. sugerujących niepokojącą zmianę u zdrowej osoby), małą liczbę wyspecjalizowanych ośrodków i znaczny koszt rezonansu magnetycznego nie stosuje się rutynowo w screeningu raka piersi. Istnieje jednak ściśle określona grupa pacjentek, u których badanie to jest szczególnie wskazane.

Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne (ang. American Cancer Society) rekomenduje, by wszystkie kobiety z grupy wysokiego, tj. wynoszącego ponad 20% ryzyka corocznie poddawać mammografii w połączeniu z rezonansem piersi. Do osób takich należą:

  • pacjentki o szczególnie obciążonym wywiadzie rodzinnym, tzn. mające wiele krewnych z rozpoznanym rakiem piersi;
  • kobiety z mutacją genu BRCA1 lub BRCA2 oraz takie, które same nie badały się pod kątem mutacji, ale wykryto ją u ich krewnych pierwszego stopnia (babć, matek, sióstr, córek itd.);
  • osoby cierpiące na rzadkie choroby genetyczne: zespół Li-Fraumeni, zespół Cowdena czy zespół Bannayana-Rileya-Ruvalcaby;
  • pacjentki, które między 10. a 30. rokiem życia przeszły naświetlanie klatki piersiowej z powodu innego schorzenia (np. chłoniaka Hodgkina).

Podobny schemat, tj. coroczną mammografię i rezonans, należy rozważyć u kobiet, u których ryzyko zachorowania w ciągu całego życia szacuje się na 15-20%. Należą do nich osoby:

  • o nieco mniejszym, lecz nadal silniejszym niż w przeciętne obciążeniu rodzinnym;
  • u których wykryto wcześniej raka in situ (tj. ograniczonego do nabłonka i nienaciekającego głębszych struktur) lub atypową hiperplazję przewodową lub zrazikową;
  • o bardzo gęstej strukturze piersi.


Rezonans magnetyczny piersi po rozpoznaniu choroby nowotworowej 

Istnieje również kilka wskazań do badania już po wykryciu podejrzanych zmian lub nawet po leczeniu raka. Jego wynik miewa wówczas wpływ na wybór metody lub rozległości leczenia. Rezonans może na przykład:

  • zweryfikować, czy guz jest jednoogniskowy, czy też istnieje w kilku miejscach w piersi oraz czy występują również zmiany w drugim sutku;
  • wykryć wczesną wznowę, także w bliźnie pooperacyjnej;
  • znaleźć ognisko pierwotne raka, gdy jako pierwsze ujawnią się przerzuty w pachowych węzłach chłonnych;
  • pomóc w ocenie piersi u kobiet po ich rekonstrukcji;
  • uwidocznić wyczuwalną, ale niewidoczną w mammografii czy USG patologiczną masę.


Ograniczenia rezonansu magnetycznego w diagnostyce raka piersi

Mimo niewątpliwych zalet rezonans magnetyczny nie jest zalecany jako jedyna metoda wykrywania guzów w piersi, a jego wynik powinien zostać uzupełniony o wnioski z mammografii czy USG. Wynika to z faktu małej ilości ośrodków wyspecjalizowanych w dobrej, profesjonalnej ocenie badania rezonansu sutka.
Rezonans magnetyczny sutka stanowi metodę diagnostyczną wymagającą konieczności podania kontrastu. Może on być niewskazany u osób z niektórymi schorzeniami przewlekłymi oraz, w niezwykle rzadkich przypadkach, wywoływać reakcje alergiczne. Choć powszechnie uważa się, że badanie to nie stanowi zagrożenia dla kobiet oczekujących dziecka i karmiących, nie zaleca się podawania kontrastu w pierwszym trymestrze ciąży, a po wykonaniu badania należy na dobę zrezygnować z karmienia piersią.


Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?