Jak rozpoznać przepuklinę kręgosłupa?

Statystyki wskazują, że ból kręgosłupa wystąpił co najmniej raz w życiu u około 70% Polaków. Nic zatem dziwnego, że coraz częściej ból pleców zalicza się do chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Jedną z przyczyn dolegliwości bólowych jest przepuklina kręgosłupa. Aby zapobiec nawrotom tego schorzenia, ważne jest wdrożenie diagnostyki oraz odpowiedniego leczenia. W poniższym artykule tłumaczymy, czym jest przepuklina kręgosłupa oraz podpowiadamy, jak ją rozpoznać.

Czym jest przepuklina kręgosłupa?

Przepuklina kręgosłupa to potoczna nazwa na wysunięcie się jądra miażdżystego krążka międzykręgowego poza przestrzeń międzykręgową. Przemieszczone jądro może uciskać sąsiadujące struktury, takie jak rdzeń kręgowy czy korzenie nerwowe, przyczyniając się do wystąpienia szeregu objawów, w tym dolegliwości bólowych. Przepuklina może dotyczyć każdego odcinka kręgosłupa, choć najczęściej występuje w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Do symptomów tego schorzenia zalicza się:

  • silny ból promieniujący do kończyn
  • pieczenie, drętwienie i mrowienie w obrębie kończyn
  • trudności z siedzeniem, staniem lub chodzeniem
  • osłabienie siły mięśniowej
  • trudności w kontrolowaniu moczu i stolca
  • ograniczone ruchy głowy
  • sztywność karku
  • bóle i zawroty głowy

Jak przebiega diagnostyka przepukliny kręgosłupa?

Konsekwencje przepukliny kręgosłupa, takie jak rwa kulszowa czy rwa barkowa, są dość łatwe do rozpoznania na podstawie przeprowadzonego przez lekarza wywiadu i badania przedmiotowego. Niestety, nie umożliwia to rozpoznania dokładnej lokalizacji przepukliny i wdrożenia leczenia przyczynowego. W przypadku dolegliwości bólowych kręgosłupa, zwłaszcza o charakterze przewlekłym bądź nawracającym, niezbędne jest wdrożenie odpowiedniej diagnostyki obrazowej. Choć w diagnostyce przepukliny kręgosłupa wciąż stosuje się RTG czy tomografię komputerową, specjaliści wskazują, że badania te są za mało dokładne. Najwyższą czułością w diagnostyce tego schorzenia wyróżnia się rezonans magnetyczny, czyli MRI.

Badanie MRI kręgosłupa to jedna z najdokładniejszych metod diagnostycznych

Rezonans magnetyczny kręgosłupa umożliwia dokładne obrazowanie nie tylko kręgów, ale także sąsiadujących struktur. Doświadczony specjalista, dzięki badaniu MRI, może ocenić również strukturę krążków międzykręgowych, budowę rdzenia kręgowego czy stan mięśni oraz więzadeł. Badanie to umożliwia więc nie tylko zdiagnozowanie dokładnej lokalizacji przepukliny kręgosłupa, ale także wykluczenie współistnienia innych schorzeń.

Do niewątpliwych zalet badania MRI kręgosłupa zaliczyć trzeba nieinwazyjność i bezbolesność. Co więcej, badanie to nie naraża pacjenta na niebezpieczne promieniowanie, dlatego w razie potrzeby może być powtarzane. Rezonans magnetyczny kręgosłupa nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Jeśli jednak specjalista podejmie decyzję, by badanie wykonać z użyciem środka kontrastującego, pacjent powinien zgłosić się na wizytę z aktualnym (nie starszym niż 14 dni!) wynikiem stężenia kreatyniny w surowicy krwi.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?