Guzek w piersi ‒ czy może to być rak? Jakie badania wykonać?

W przypadku tej choroby jednym z najważniejszych czynników rokowniczych jest szybkie wykrycie zmiany nowotworowej i podjęcie odpowiedniego leczenia. Właśnie dlatego tak ważne są badania profilaktyczne, które umożliwiają wykrycie nawet niewielkich zmian. Jakie badania mają największą wartość diagnostyczną? Kiedy warto je wykonać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czy guzek w piersi zawsze oznacza zmianę nowotworową?

Samobadanie piersi powinno być pierwszym filarem profilaktyki nowotworów piersi. Badanie to powinno być wykonywane co miesiąc, najlepiej w tym samym dniu cyklu miesięcznego. Dlaczego samobadanie piersi jest tak ważne? Okazuje się, że około 80% zmian w piersiach kobiety wykrywają same. Czy jednak każdy guzek wykryty podczas samobadania piersi oznacza zmianę nowotworową? Na szczęście nie!

Szacuje się, że ponad 80% zmian znalezionych podczas samobadania piersi to zmiany o charakterze łagodnym. Guzek w piersi może być torbielą, włókniakiem, tłuszczakiem czy gruczolakowłókniakiem. Zmiany te wymagają co prawda obserwacji, jednak nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia kobiety.

Mammografia i USG piersi ‒ podstawowe badania profilaktyczne

Mammografia, czyli RTG piersi, to jedno z najbardziej znanych badań profilaktycznych w kierunku raka piersi. Jest to badanie polecane kobietom po 40. roku życia. Piersi młodszych kobiet charakteryzują się budową gruczołową, co sprawia, że obrazowanie ich za pomocą mammografii jest trudne i mało dokładne. Mammografia sprawdza się jednak bardzo dobrze w diagnostyce zmian w piersiach o budowie tłuszczowej.

Młodszym kobietom zaleca się regularne wykonywanie badania ultrasonograficznego piersi. Pierwsze USG piersi warto wykonać już po ukończeniu 20. roku życia. Po ukończeniu 30. roku życia badanie to należy wykonywać raz do roku, najlepiej przy okazji profilaktycznej wizyty w gabinecie ginekologa.

Kiedy warto wykonać rezonans magnetyczny piersi?

Badanie MRI piersi nie jest badaniem pierwszego wyboru w diagnostyce raka piersi. Z uwagi na dużą dokładność tego badania, rezonans magnetyczny znajduje jednak zastosowanie w konkretnych przypadkach. Jakie są główne wskazania do wykonania MRI piersi? Zaleca się je wykonać w przypadku:

  • podejrzenia nowotworu piersi,
  • monitorowania efektów leczenia chemioterapeutycznego,
  • oceny ewentualnej wznowy choroby nowotworowej,
  • oceny procesu gojenia po operacji piersi,
  • planowanego wszczepienia endoprotezy piersi lub oceny efektów operacji,
  • diagnostyki miejsca wyjścia nowotworu w przypadku stwierdzania przerzutów do węzłów chłonnych,
  • uzupełnienia badania USG piersi i mammografii – gdy badania te nie dają możliwości postawienia jednoznacznej diagnozy,
  • stwierdzenia mutacji genów BRCA1 i BRCA2,
  • trudności w wykonaniu klasycznej mammografii u pacjentek z małymi piersiami.

Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego piersi?

Nie jest wymagane specjalne przygotowanie.
Badanie MRI piersi wymaga podania dożylnego środka kontrastowego. Dlatego też konieczne jest wykonanie oznaczenia poziomu kreatyniny w surowicy krwi.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?