Fakty i mity o badaniu rezonansem magnetycznym

rezo-e1446709939204-870x400

Choć rezonans magnetyczny (MRI) to badanie powszechnie znane, tak naprawdę nie wiemy o nim zbyt wiele. Wokół zasady działania urządzenia, przygotowań i doznań, jakich doświadcza pacjent podczas badania, narosło wiele nieprawdziwych opinii. Prezentujemy tutaj fakty i obalamy mity na temat MRI, dzięki którym łatwiej będzie wyzbyć się lęku przed badaniem i lepiej do niego przygotować.


Fakt: Badanie rezonansem magnetycznym jest bezpieczne, bezbolesne, powtarzalne, nieinwazyjne i nie wywołuje skutków ubocznych.

Badanie jest bezpieczne, ponieważ wykorzystuje się w nim promieniowanie elektromagnetyczne w paśmie fal radiowych – nieszkodliwych dla organizmu. Z tego powodu rezonans magnetyczny można wielokrotnie powtarzać, gdyż fale radiowe nie wywołują negatywnych skutków ubocznych w DNA pacjenta – a tak może działać promieniowanie rentgenowskie. Podczas badania nie pojawia się ból ani dyskomfort.

Fakt: Podczas pobytu w tubie może ujawnić się klaustrofobia, a w trakcie badania słychać dziwne dźwięki.

Osoby nielubiące przebywania w małych pomieszczeniach mogą rzeczywiście odczuwać lęk o charakterze klaustrofobii podczas pobytu w tubie aparatu. Takim pacjentom dedykuje się badanie wykonywane w aparacie otwartym lub w znieczuleniu ogólnym. Klaustrofobia podczas MRI może pojawić się nawet u osób, które dotychczas nie doświadczały takiego lęku. Jeśli tak się stanie, trzeba o tym poinformować personel medyczny asystujący podczas badania.
Podczas badania można słyszeć stukotanie, hałas lub inny dźwięk, ale są to normalne zjawiska towarzyszące pracy aparatury i nie trzeba się ich bać. Na czas badania można założyć słuchawki i delektować się muzyką.

Fakt: Podczas badania trzeba leżeć nieruchomo.

Tak, to bardzo ważne – ponieważ wtedy wyniki badań nie będą zafałszowane złą ostrością. Z powodu tego, że rezonans elektromagnetyczny może w niektórych przypadkach trwać nawet 90 minut, osobom, którym trudno przez tak długi czas pozostać nieruchomo (np. dzieciom czy cierpiącym na chorobę Parkinsona), przed badaniem podaje się środki uspokajające lub proponuje się wykonanie badania w znieczuleniu ogólnym.

Fakt: Rezonans magnetyczny ułatwia pracę rehabilitantom.

Tak, ponieważ to najdoskonalsze obecnie badanie do diagnostyki stanów urazowych. Z racji tego, że badanie MRI można powtarzać, nadaje się ono do monitorowania postępu leczenia. Szczególnie cenne są wyniki rezonansu dla specjalistów zajmujących się terapią manualną, ponieważ mogą oni dokładnie określić zakres i bezpieczeństwo wdrażanego postępowania medycznego.

Mit: Wyniki uzyskane podczas badania rezonansem magnetycznym zawsze umożliwiają postawienie natychmiastowego rozpoznania.

Owszem, badanie MRI dostarcza bardzo dokładnych wyników, ale natychmiastowa diagnoza i wytyczenie strategii leczenia bezpośrednio po badaniu nie zawsze są możliwe. Zazwyczaj obrazy uzyskane po rezonansie magnetycznym stanowią uzupełnienie lub dopełnienie do posiadanych już wyników wcześniej wykonanych innych badań i dopiero analiza wszystkich tych elementów umożliwia postawienie trafnego rozpoznania. Tak jest np. w schorzeniach układu ruchu, gdzie rezonans magnetyczny kręgosłupa może ostatecznie potwierdzić istnienie wady wrodzonej będącej przyczyną na przykład niewyjaśnionych bólów. Z kolei rezonans magnetyczny kolana czy kończyn górnych umożliwi ocenę kondycji znajdujących się tam stawów i ułatwi podjęcie decyzji o rozpoczęciu leczenia jeszcze farmakologicznego i rehabilitacyjnego czy też już operacyjnego. Ostateczne rozpoznanie stawia I wdraża odpowiednie leczenie lekarz prowadzący.
Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?