Co należy wiedzieć o badaniu rezonansem magnetycznym u dzieci?

Rezonans magnetyczny – na czym polega to badanie?

Mechanizm działania rezonansu magnetycznego może wydawać się bardzo skomplikowany. Badanie to opiera się na reakcji protonów atomów wodoru na oddziaływanie silnego pola magnetycznego. W odpowiedzi, protony oddają skierowaną na nie energię w postaci fal radiowych, które są unikalne dla każdej tkanki. Co wynika z tej informacji?

Zarówno fale elektromagnetyczne, jak i fale radiowe są w pełni bezpieczne dla organizmu człowieka. Umożliwiają one wgląd w każdą tkankę ustroju, bez konieczności narażania pacjenta na promieniowanie jonizujące. Rezonans magnetyczny jest nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem o wysokiej czułości, a jednocześnie jest całkowicie bezpieczny dla rozwijającego się organizmu dziecka.

Kiedy można u dziecka wykonać badanie MRI?

W placówkach przychodni MULTI MED oferujemy badanie MRI dla dzieci od 1. roku życia. Co ważne, dzieci do 8. czy 10. roku życia, zazwyczaj nie współpracują z wykonującym badanie technikiem. Rezonans magnetyczny wymaga utrzymania nieruchomej pozycji przez kilkadziesiąt minut, dlatego w przypadku dzieci często poleca się wykonanie tego badania w znieczuleniu ogólnym. U starszych dzieci znieczulenie ogólne można zastosować w przypadku klaustrofobii, zaburzeń lękowych czy niektórych chorób. Nad bezpieczeństwem znieczulenia dziecka do badania MRI czuwa lekarz anestezjolog.

Przygotowanie dziecka do rezonansu magnetycznego

Przygotowanie pociechy do badania powinno rozpocząć się od rozmowy i przybliżenia przebiegu badania, by zminimalizować stres dziecka.

W przypadku badania MRI z kontrastem, należy przedstawić aktualny poziom kreatyniny w surowicy krwi, wykonany maksymalnie 14 dni przed wizytą. Dodatkowo, jeśli badanie przeprowadzane jest w znieczuleniu ogólnym, dziecko powinno zjeść ostatni posiłek do północy (jeśli wizyta zaplanowana jest na poranek) lub do 6 rano (jeśli wizyta odbędzie się w godzinach popołudniowych).

Na badanie warto stawić się co najmniej 15 minut wcześniej, w celu rejestracji i wypełnienia ankiety medycznej. Należy zabrać ze sobą dokument tożsamości (dziecka oraz opiekuna), a także pełną dokumentację medyczną dziecka.

Jak przebiega badanie rezonansem magnetycznym u dzieci?

Badanie MRI przeprowadzane jest w specjalnym tunelu elektromagnetycznym. Dziecko ma stały kontakt z personelem medycznym poprzez kamerę i mikrofon. W trakcie trwania badania, urządzenie wydaje charakterystyczne dźwięki, dlatego dla zwiększenia komfortu i ochrony słuchu, dziecko otrzymuje słuchawki. Jeśli rezonans magnetyczny przeprowadzany jest bez znieczulenia, opiekun za zgodą personelu może przebywać w pomieszczeniu rezonansu.

W przypadku zastosowania znieczulenia ogólnego, opiekun może przebywać w pomieszczeniu jedynie w trakcie usypiania dziecka. Zazwyczaj procedura znieczulania zaczyna się od podania wziewnego środka anestetycznego przez maskę, a następnie założenia wkłucia dożylnego. Po zakończonym badaniu dziecko zostaje przetransportowane do sali wybudzeń, gdzie przebywa pod opieką opiekuna i personelu medycznego do czasu wyjścia z placówki.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek