Co daje badanie rezonansem magnetycznym?

W badaniu wykorzystuje się właściwości magnetyczne protonów, znajdujących się w jądrach wodoru, czyli cząsteczek wody, które naturalnie znajdują się w ludzkim organizmie. Pole magnetyczne nadaje im rodzaj uporządkowania, a poddanie działaniu fal radiowych pozwala zmienić ich stan, dzięki czemu oddają energię, która następnie zamienia się w obraz medyczny i wykreowanie trójwymiarowych obrazów badanego miejsca.

Dlaczego warto zdecydować się na badanie rezonansem magnetycznym?

Rezonans to badanie całkowicie bezbolesne, nieinwazyjne, które nie niesie ze sobą żadnych negatywnych konsekwencji, w związku z czym można je powtarzać. Zastosowanie kontrastu umożliwia ocenę nie tylko tkanek, czy narządów i kości, ale też tego, w jaki sposób pracują. Rezonans pozwala na ocenę szpiku kostnego, układu szkieletowego, mięśniowego, ale też naczyń krwionośnych.

Badanie rezonansem jest bardzo przydatne w diagnozowaniu chorób układu nerwowego. Pozwala zdiagnozować takie choroby jak Alzheimer, stwardnienie rozsiane, nowotwory mózgu, tętniaki, guzy rdzenia kręgowego, działanie przysadki mózgowej i inne choroby neurologiczne.

Rezonans pozwala również zdiagnozować różnego rodzaju guzy i urazy tkanek miękkich, guzy serca, płuc, narządów rodnych, czy gruczołu krokowego i kręgosłupa. W przypadku kręgosłupa doskonale sprawdza się w diagnostyce zmian zwyrodnieniowych.

Czym nie należy się martwić przed badaniem

Wokół rezonansu magnetycznego narosło wiele mitów, a czy tak naprawdę jest się czym martwić? W większości przypadków – zupełnie nie. Należy pamiętać, że badanie jest całkowicie bezbolesne. W aparacie do badania znajduje się nawiew, który zapewnia stały dostęp świeżego powietrza. Dodatkowo w każdym aparacie znajduje się przycisk, który po przyciśnięciu natychmiastowo przerywa badanie.

Rezonans może dotyczyć poszczególnych części ciała, jak i całego organizmu. Na tę drugą opcję zwykle decydują się osoby, które dawno nie robiły badań obrazowych lub chcą pełnego profilaktycznego oglądu na stan swojego organizmu.

Przeciwskazana do wykonania badania

Przeciwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego dzielimy na bezwzględne tj. kardiostymulator i neurostymulator oraz względne tj. pompa insulinowa, implanty ortopedyczne czy protezy.

Tatuaż i makijaż permanentny nie są przeciwwskazaniem do wykonania badania MR.

Ci pacjenci, którzy zmagają się z silnymi stanami lękowymi związanymi z przebywaniem w ciasnych przestrzeniach, mogą skorzystać z nowocześniejszego sprzętu, umożliwiającego oglądanie filmu podczas badania lub też poddać się badaniu w sedacji. Sedację wykorzystuje się również przeprowadzając badanie u niemowląt i dzieci, by ich ruchy nie przeszkadzały w uzyskaniu wyraźnego obrazu.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek