Badanie w znieczuleniu osób cierpiących na klaustrofobię

Jakiego znieczulenia używa się do badań diagnostycznych?

Wybór odpowiedniego znieczulenia należy do lekarza anestezjologa, który bierze pod uwagę przede wszystkim stan pacjenta oraz obecność obciążających chorób. Do najczęściej używanych podczas badań znieczuleń należy:

  • sedacja/sedacja głęboka – polega na podaniu przed badaniem leków uspokajających, które umożliwiają zaśnięcie;
  • znieczulenie ogólne – pacjent jest w stanie głębokiego snu dzięki podaniu leków dożylnie, czemu może towarzyszyć podanie środków nasennych drogą wziewną.

Czy badanie w znieczuleniu jest bezpieczne?

Badanie w znieczuleniu planowane i wykonywane jest pod kontrolą lekarza anestezjologa. Przeprowadza on wcześniej dokładny wywiad, dzięki któremu jest w stanie określić stopień ryzyka całej procedury i zapewnić jak największe bezpieczeństwo pacjenta. Zarówno podczas znieczulenia, jak i sedacji, specjalista monitoruje podstawowe funkcje życiowe, takie jak tętno, ciśnienie tętnicze krwi, oddech czy saturacja. Bezpośrednio przed badaniem, każdemu pacjentowi zakłada się wkłucie dożylne, które umożliwia podłączenie kroplówki bądź szybkie podanie leku.

Powikłania po zastosowanym znieczuleniu ogólnym należą do rzadkości i najczęściej obejmują wymioty i nudności. W przypadku wystąpienia uczulenia na stosowane do znieczulenia leki, lekarz podaje odpowiednie środki przeciwuczuleniowe. Groźne dla życia powikłania są zazwyczaj związane ze złym stanem pacjenta przed badaniem, dlatego tak ważne jest poinformowanie anestezjologa o wszystkich dolegliwościach, chorobach współtowarzyszących i przyjmowanych lekach.

Jak należy się przygotować do badania MRI w znieczuleniu?

Na planowane badanie w znieczuleniu należy przyjść na czczo – co najmniej 6 godzin od ostatniego posiłku. Co ważne, można pić małe ilości wody, jednak do dwóch godzin przed znieczuleniem. Jest to bardzo ważne zalecenie, które niweluje ryzyko zachłyśnięcia się pokarmem podczas zasypiania.

Podczas badania w rezonansie magnetycznym nie wolno mieć założonej biżuterii ani innych metalowych elementów, gdyż grozi to poparzeniem. Zaleca się również rezygnację z makijażu i malowania paznokci, ponieważ utrudnia to monitorowanie czynności życiowych.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?