Badanie rezonansu magnetycznego w ortopedii

Rezonans magnetyczny − na czym polega to badanie?

Rezonans magnetyczny, czyli badanie MRI wykorzystuje silne pole magnetyczne o dużym natężeniu. Oddziałuje ono na jądra atomów wodoru, obecnych w zawartej w tkankach wodzie, przez co emitują one charakterystyczne widmo. Jest ono rejestrowane i przekształcane przez aparaturę, wynikiem czego otrzymujemy dokładny obraz wnętrza organizmu.

Ogromną zaletą badania MRI jest fakt, że w jego przebiegu nie wykorzystuje się potencjalnie szkodliwego promieniowania. Badanie to jest zatem całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne.

Zastosowanie rezonansu magnetycznego w ortopedii

Rezonans magnetyczny, dzięki wysokiej rozdzielczości obrazu, znacznie lepiej sprawdza się w diagnostyce ortopedycznej w porównaniu do badania rentgenowskiego czy tomografii komputerowej. Badanie to pozwala na ocenę tkanek miękkich, takich jak mięśnie czy ścięgna, ale także elementów kostnych. Dzięki badaniu MRI możliwe jest wykrycie oraz kontrola:

  • zmian nowotworowych w obrębie tkanek miękkich i kości;
  • urazów kręgosłupa;
  • stanów zapalnych mięśni lub stawów;
  • zerwania więzadeł;
  • zwyrodnienia stawów;
  • degeneracji mięśni.

Rezonans magnetyczny często jest także wykonywany przed planowanymi operacjami ortopedycznymi, a także w celu oceny ich efektów.

Jak przebiega badanie rezonansem magnetycznym?

Badanie MRI jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, jednak może być dla niektórych pacjentów nieco kłopotliwe. Procedura wymaga zachowania nieruchomej pozycji przez kilkadziesiąt minut, co może być problematyczne dla młodszych dzieci oraz osób borykających się z klaustrofobią.

Samo badanie nie wymaga od pacjenta większych przygotowań. Ważne, by w momencie badania nie miał on na sobie żadnych metalowych elementów, które reagują na silne pole magnetyczne wewnątrz aparatury. Należy więc ściągnąć przed badaniem wszelką biżuterię, okulary czy wsuwki do włosów. W niektórych przypadkach specjalista decyduje o wykonaniu badania MRI z wykorzystaniem środka cieniującego, który pozwala na dokładniejsze uwidocznienie pewnych struktur.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek