Q&A - Wy pytacie – nasi specjaliści odpowiadają - KONTUZJE KOLANA

Z cyklu: „Q&A. Wy pytacie – nasi specjaliści odpowiadają”.
Dzisiejszym tematem dnia są kontuzje kolana.

Na Wasze pytania odpowiada Agata Woźniak-Wiertlewska – fizjoterapeutka z ponad dwudziestoletnim stażem, która od 15 lat pracuje w Centrum Diagnostyki Medycznej MULTI MED, gdzie pomaga pacjentom odzyskiwać sprawność, pokonywać ból i cieszyć się z osiągniętego celu!

Pytanie nr 1

Podczas ćwiczeń chyba sforsowałam kolano. Teraz ból pojawia się po wewnętrznej stronie kolana, szczególnie przy jego koślawieniu, czyli wyginaniu do środka. Zastanawiam się, czy to nie jest uraz więzadła. Czy konieczna jest interwencja lekarska?

Ból wewnętrznej strony kolana, może być oznaką problemów z łąkotką przyśrodkową, więzadłem pobocznym piszczelowym lub rozpoczynających się zmianach zwyrodnieniowych stawu. Jak najbardziej wskazana jest wizyta u lekarza ortopedy, który badaniem może wskazać na któryś z powyższych problemów. Jeśli badanie okaże się niewystarczające, lekarz powinien zlecić diagnostykę w postaci RTG (rentgen) – ocena stanu powierzchni stawowych), USG, lub MR (rezonans) – ocena elementów miękkich kolana a następnie zalecić ewentualne unieruchomienie i rehabilitację. Na wizytę lekarską, diagnostykę i rehabilitację zapraszamy do MULTI MED

Pytanie nr 2

Chciałam zapytać o zwichnięcie rzepki. Czy to bardzo poważna kontuzja? Czy wymaga interwencji lekarskiej? Bo słyszałam, że rzepka zwykle nastawia się samoistnie. Czy mogą wystąpić jakieś poważne powikłania po takim urazie?

Zwichnięcie rzepki, to kontuzja, która najczęściej dotyka osoby młode z wiotkością stawów. Rzepka rzeczywiście potrafi nastawić się samoistnie. Zwichnięcie rzepki i jej samoistne nastawienie nie pozostaje obojętne dla stawu kolanowego, podczas powrotu rzepki na właściwe miejsce uszkodzeniu ulega wiele struktur kolana np., więzadła, troczki rzepki, oderwaniu mogą ulec fragmenty chrzęstno-kostne rzepki. Nieleczone zwichnięcie prowadzi do tzw. nawykowego zwichnięcia rzepki (częste wypadanie rzepki), za każdym razem struktury kolana niszczą się coraz bardziej. Czy wymagana jest interwencja lekarska? Odpowiedź nasuwa się sama – tak. Wskazana jest diagnostyka, unieruchomienie a następnie rehabilitacja. Nawykowe zwichnięcia najczęściej kończą się zabiegiem operacyjnym.

Pytanie nr 3

Często w trakcie treningu odczuwam ból w kolanie takie jakby przeskakiwanie. Czy to coś poważnego?

Ból w kolanie z odczuciem przeskakiwania może być oznaką przeciążenia kolana na tle tzw. chondromalacji rzepki, czyli zmian zwyrodnieniowych (zniszczeniu czy rozmiękaniu) wewnętrznej powierzchni rzepki. Ta jednostka chorobowa dotyka najczęściej osoby młode, które mają problemy z płaskostopiem, koślawością kolan, uprawiają takie dyscypliny jak bieganie, skoki, piłka nożna, albo są po urazach kolan. Jeśli problem przeskakiwania utrzymuje się długo warto wybrać się do lekarza, który testami może ocenić stan rzepki, lub zaleci wykonanie diagnostyki RTG, rezonans. Doskonale sprawdza się tu rehabilitacja: kinesiotaping, fizykoterapia, terapia manualna z ćwiczeniami.

Oprac.  Agata Woźniak-Wiertlewska - fizjoterapeutka MULTI MED

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?