O czym świadczy ból tylnej w tylnej części kolana?

Tylna część kolana nazywana jest okolicą podkolanową. Budują ją mięsień i ścięgno podkolanowe. Pacjenci bardzo często zgłaszają się z ostrym lub przewlekłych bólem tylnej części kolana. Jak się okazuje, przyczyn tych dolegliwości może być wiele. Najczęstszymi są zapalenie mięśnia podkolanowego oraz torbiel Bakera.

Zapalenie mięśnia podkolanowego

Mięsień podkolanowy położony jest bardzo głęboko i znajduje się z tyłu kolana na wysokości dołu podkolanowego. Spełnia on przede wszystkim funkcje stabilizujące stawu kolanowego umożliwiające chodzenie. Oprócz tego jest tzw. inicjatorem zgięcia kolana. Zapalenie mięśnia podkolanowego może mieć charakter ostry lub przewlekły. Jak najczęściej się objawia? Zwykle sygnałem jest ból w bocznej, zewnętrznej części kolana, ból części podkolanowej podczas kucania czy ból podczas palpacji. Zapalenie mięśnia podkolanowego bardzo często związane jest z nadmiernym wysiłkiem fizycznym czy nieodpowiednio wykonywanym ćwiczeniom. Jak podkreślają lekarze, to bieganie jest jedną z głównych przyczyn zapalenia mięśnia podkolanowego.

Bieganie to obecnie sport całosezonowy. Biegamy niezależnie od pogody. Podczas biegu rzeczywiście tracimy dużo kalorii i możemy szybciej schudnąć. Co więcej, poprawia nam się kondycja, lepiej myślimy, lepiej się czujemy i mamy więcej energii. Jednak bieganie to sport, który ma bardzo dużo negatywnych stron, bo przyczynia się do częstych kontuzji, jak na przykład zapalenia ścięgna Achillesa czy zapalenie mięśnia podkolanowego. Niestety problemy wynikają często z błędów popełnianych przez nas samych. Zakładamy niewłaściwe obuwie, na przykład buty sportowe, ale przeznaczone do ćwiczeń na sali fitness. Co więcej, bieganie po twardej powierzchni powoduje większy nacisk na kości i stawy. Także bieganie po terenach pagórkowatych przyczynia się do zwiększenia ryzyka urazu.  

Torbiel Bakera (Cysta Bakera)

To kolejna częsta przyczyna bólów w obrębie tylnej części kolana. To nic innego jak powstały guzek wypełniony płynem. Torbiel Bakera jest poważnym stanem zapalnym i obejmuje ścięgno mięśnia podkolanowego. Najczęstszym sygnałem jest nie tylko spuchnięta tylna część kolana, lecz przede wszystkim kłopot z pełnym wyprostem nogi w kolanie. Co więcej, kolano jest obrzęknięte i wyraźnie odczuwamy jego stan zapalny. Niestety ryzyko wystąpienia cysty dotyczy sportowców- zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, a także osób z nadwagą. W obu przypadkach dochodzi do mocnego przeciążenia stawów. Oczywiście torbiel może być takie objawem nieprawidłowo wykonanego ćwiczenia lub upadku.

Torbiel może pojawić się także na skutek: zmian zwyrodnieniowych stawów, przepukliny torebki stawowej, zapalenia kaletek maziowych czy niewłaściwym mechanizmie zastawkowym torebki stawowej.

Fizjoterapia i rehabilitacja w procesie leczenia dolegliwości tylnej części kolana

Celem działania rehabilitacji i fizjoterapii będzie odciążenie i zmniejszenie dolegliwości bólowych. W tym celu wykorzystuje się szereg zabiegów z zakresu fizykoterapii, dzięki oddziaływaniu czynników zewnętrznych na chore miejsce. W skład fizykoterapii wchodzą zabiegi z zakresu ciepłolecznictwa, elektroterapii, ultradźwięków, magnetoterapii, laseroterapii czy krioterapii. Obecnie fizjoterapeuci stosują także terapię metodą kinesiotapingu oraz masaże lecznice. W celu usprawnienia pracy stawu kolanowego wykorzystuje się także kinezyterapię, czyli leczenie ruchem. Terapeuta zleca delikatne ćwiczenia izometryczne, rozciągające oraz pobudzające stymulację nerwowo-mięśniową. Później, wprowadza się ćwiczenia oporowe, których zadaniem jest wzmocnienie torebki stawowej. W fazie końcowej, pacjent wykonuje ćwiczenia całej kończyny dolnej w celu jej usprawnienia i wzmocnienia. W procesie rehabilitacji używa się specjalnego sprzętu, piłek, trampolin, taśm, rollerów czy trampolin.

Kluczową kwestią jest postawienie prawidłowej diagnozy i przeprowadzenie odpowiedniego procesu leczenia, dlatego należy udać się do profesjonalnych specjalistów. Pamiętajmy, że kolana tuż obok kręgosłupa to narząd ruchu najbardziej narażony na kontuzje, dlatego powinniśmy o nie szczególnie dbać.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek