Nieprawidłowa postawa i codzienne nawyki prowadzą do schorzeń kręgosłupa


Bóle i urazy kręgosłupa to obecnie najczęściej spotykane dolegliwości. Lekarze przypuszczają, że około 60-90% ludzi dozna kiedyś w swoim życiu przynajmniej jednego urazu kręgosłupa, a połowa spośród nich będzie się skarżyć na różne nawracające jego schorzenia. Bardzo często ignorujemy ból kręgosłupa. Wydaje nam się to normalne, przecież wszyscy skarżą się na bolące plecy czy kolana. Możesz jeszcze nie zdawać sobie z tego sprawy, ale za kilka lat prawdopodobnie będziesz zmagać się ze schorzeniami kręgosłupa, jeżeli już w młodości często narzekasz na jego ból.  

Jednak mimo to, wiele osób w ogóle nie bierze pod uwagę możliwości wystąpienia urazu kręgosłupa i nie zdaje sobie sprawy, że codziennie naraża go na niebezpieczeństwo. Prawie wszystkie czynności angażują kręgosłup do pracy, ale kłopoty z nim związane rzadko są wynikiem jednego źle wykonanego ruchu czy wypadku. Większość schorzeń to efekt niewłaściwego postępowania – wadliwej postawy, nieodpowiedniego ułożenia ciała podczas snu, złej diety, braku umiejętności radzenia sobie ze stresem w pracy i w domu. Do tego dochodzą codzienne nieprawidłowe nawyki, na przykład schylamy się po ciężki przedmiot na prostych nogach. Nawet niewłaściwy sposób siedzenia (zgarbione plecy, skrzywiony bocznie kręgosłup) może prowadzić poważnych powikłań w przyszłości.

Kręgosłup został tak ukształtowany, aby człowiek mógł swobodnie się poruszać, pochylać i odwracać. Ruch, w pewnym określonym i bezpiecznym zakresie, jest zdrowy dla kręgosłupa – wzmacnia go, rozciąga i uelastycznia. Trzeba tylko nauczyć się, jaki zakres ruchów jest dla niego bezpieczny i zastosować tę wiedzę w praktyce.

Najczęstsze schorzenia kręgosłupa  

Schorzenia kręgosłupa dotyczą najczęściej konkretnego odcinka – szyjnego, piersiowego, lędźwiowego, krzyżowego lub kości ogonowej. Odcinki te stanowią podporę dla górnej części ciała, jest tak skonstruowany, że umożliwia ruch obrotowy i rotacyjny, a także pochylanie się. Pozwala zatem na wykonywanie górną częścią ciała ruchów w różnych kierunkach. Oczywiście, to nie kości zginają się i obracają. Kręgosłup porusza się dzięki krążkom międzykręgowym, stawom i więzadłom. Jeżeli któreś z tych elementów przestaje prawidłowo funkcjonować wówczas dochodzi do stanu zapalnego, a nawet poważnej choroby.

Najczęstszymi schorzeniami kręgosłupa są:

  • zwyrodnienie kręgosłupa;
  • zapalenie stawów kręgosłupa;
  • dyskopatia;
  • osteoporoza;
  • stenoza lędźwiowa;
  • rwa kulszowa.

Zaniedbane i nieleczone schorzenia będą prowadzić do poważnych powikłań, które atakują pozostałe narządu, w skutek czego przestajemy radzić sobie z wykonywaniem codziennych czynności. Niestety prawdą jest także, że ignorowany przez nas częsty ból pleców może być już sygnałem świadczącym o początkach jednego ze schorzeń, na przykład dyskopatii. Co należy zrobić? Przede wszystkim udać się do specjalisty – fizjoterapeuty lub rehabilitanta, dzięki którym będziemy mogli zapobiec rozwijającemu się schorzeniu lub je całkowicie wyleczyć.

Fizjoterapia i rehabilitacja ratunkiem dla bolących pleców

Dzięki fizjoterapii i rehabilitacji jesteśmy w stanie zwalczyć dolegliwości związane z kręgosłupem. W fizjoterapii wykorzystywane są różnorodne zabiegi, m.in. fizykoterapia, kinezyterapia i masaż manualny, których celem jest zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz działanie leczniczo-zapobiegawcze. W fizykoterapii stosuje się światło słoneczne, prąd elektryczny, światło laserowe, pole magnetyczne, ultradźwięki, hydroterapię. Z kolei kinezyterapia polega na leczeniu schorzenia za pomocą ruchu poprzez dobór odpowiednich ćwiczeń izometrycznych, rozciągających, rozluźniających, ćwiczeń odciążających. W zależności od problemu stosuje się różne metody z zakresu kinezyterapii, na przykład metodę McKenziego, która opiera się na ćwiczeniach wyprostnych kręgosłupa. Fizjoterapeuta może także zlecić różnego typu masaże lub kinesiotaping w celach terapeutycznych. Dzięki rehabilitacji i odpowiednio dobranym ćwiczeniom usprawniającym pracę kręgosłupa szybciej powrócimy do zdrowia. W rehabilitacji wykorzystuje się także odpowiedni sprzęt: piłki, taśmy, rollery, trampoliny itp. Ważne, aby specjaliści dobrze nas zdiagnozowali oraz prawidłowo dobrali zabiegi i ćwiczenia z zakresu fizjoterapii i rehabilitacji. Pamiętaj, ze każdy ból kręgosłupa jest sygnałem do niepokoju i nie można go ignorować.

 

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?