Kręgosłup lędźwiowy – dlaczego tak często nas boli i jak temu zapobiegać?

Dlaczego boli mnie kręgosłup lędźwiowy?

Przyczyn związanych z bólem w dolnym odcinku kręgosłupa może być bardzo wiele. Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, jak długo stan bólowy się utrzymuje oraz czy odczuwamy dolegliwości innych części ciała, na przykład bóle głowy, bóle kolan czy uciski w klatce piersiowej. Do częstych symptomów należą także: mrowienie, drętwienie, silne napięcie mięśni czy niedowład niektórych mięśni.

Najczęściej kłopoty z odcinkiem lędźwiowym mogą być powiązane z wadami postawy, dyskopatią, rwą kulszową, przepukliną, zmianami zwyrodnieniowymi czy stanem zapalnym.

Kolejnym aspektem są nieprawidłowe nawyki. Nie sposób pominąć faktu, że ośmiogodzinna praca przy biurku, mało aktywny tryb życia, a także otyłość – przyczyniają się w bardzo dużym stopniu do problemów z plecami.  Czy wiesz, że nacisk na kręgosłup w pozycji siedzącej może być nawet o 80% większy niż podczas stania. Jeśli po pracy wracamy do domu i znów siedzimy czy leżymy, niestety niewłaściwe nawyki prowadzą do poważnych kłopotów z kręgosłupem. Tkanka mięśniowa po prostu staje się osłabiona i niedotleniona.

Jednym z najczęściej popełnianych przez nas błędów jest także nadwyrężanie kręgosłupa. W jaki sposób to robimy? Przede wszystkim podnosimy zbyt ciężkie przedmioty na prostych nogach i zaokrąglonym kręgosłupie. Takie sytuacje możemy zaobserwować na przykład na lotniskach podczas podnoszenia ciężkich walizek z podłogi. Książkowo, po kilkukilogramową rzecz, należy schylić się na ugiętych kolanach, używając mięśni nóg oraz trzymać przedmiot blisko ciała. Innym nieprawidłowym nawykiem jest także gwałtowne wstawanie z łóżka zaraz po przebudzeniu. Powinniśmy przekręcić się na prawy bok i powoli, odpychając się od ręki delikatne wstać.  

Co zrobić, żeby przestał mnie boleć kręgosłup?

Często wiele osób sięga po środki farmakologiczne. Jest to jednak droga na skróty, ponieważ powinniśmy leczyć przyczynę, a nie objaw. Z tego względu, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy fizjoterapeutów i rehabilitantów. Dlaczego? Nikt tak profesjonalnie i kompleksowo nie zajmie się naszym kręgosłupem. W naszym Centrum Rehabilitacji każdego pacjenta traktujemy wyjątkowo. Naszym celem jest pomoc i znalezienie przyczyny bólu kręgosłupa. Wykorzystujemy różnorodne metody terapeutyczne, takie jak: fizykoterapia kinezyterapia, masaż leczniczy, trening funkcjonalny, fala uderzeniowa, terapia manualna itp. Dzięki technikom wykorzystywania prądu, pola magnetycznego, lasera czy ultradźwięków jesteśmy w stanie pomóc pacjentowi, zmagającemu się z uporczywym bólem kręgosłupa i innych części ciała. Nasi specjaliści dobiorą odpowiedni program ćwiczeń wykorzystując do tego sprzęt sportowy, m.in. piłki rehabilitacyjne, taśmy, rollery do masażu czy trampoliny.

Pamiętaj, że silny kręgosłup to przede wszystkim twoja zasługa. Skorzystaj z możliwości, jakie daje nam fizjoterapia i rehabilitacja, zmień swoje nawyki i ciesz się zdrowiem!

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?