Czy potrzebujesz masażu? Jak Twoje ciało woła o pomoc?

masaz-rehabilitacja-warszawa-870x400_1

Masaż to prawie panaceum dostępne… od ręki. Doskonale sprawdza się tam, gdzie nie wiemy, jak radzić sobie ze stresem, który nas przerasta, jak zlikwidować napięcie mięśniowe czy poprawić ogólne samopoczucie: sobie, partnerowi lub dziecku.

Przepracowane lub zaniedbane ciało woła o pomoc bezgłośnie, ale w sposób wyrazisty: coś boli lub kłuje, odczuwa się napięcie, spada ochota na seks, puchną nogi i palce dłoni. Masaż koi ból, przywraca ruchomość stawów, poprawia nastrój, tonuje nadpobudliwość, potrafi dodać energii lub uspokoić. Wystarczy tylko dostosować tempo i natężenie ruchów do potrzeb organizmu, aby w kilka minut osiągnąć lepszy efekt terapeutyczny lub relaksacyjny, niż gdyby stosowało się środki farmakologiczne.

Bóle

Masaż jest pomocny, kiedy wystąpi ból głowy i pleców, a także kiedy w wyniku długotrwałego ślęczenia przed komputerem pojawi się ból szyi i karku. Świetnie sprawdzi się w zmniejszaniu dolegliwości po zabiegach – o ile tylko lekarz prowadzący terapię wyrazi zgodę na zastosowanie mocy dotyku. Może zastąpić środki przeciwbólowe. Masaż leczniczy można zastosować, kiedy dokuczają bóle kręgosłupa, w tym ból kręgosłupa lędźwiowego.

Sztywność stawów

To częsty poranny objaw chorób reumatycznych. Rozmasowanie zesztywniałych stawów usprawni krążenie, a to z kolei spowoduje lepsze odżywienie i dotlenienie tkanek oraz ich detoksykację. Regularne masaże sprawą, że poprawi się kondycja stawów.

Stres fizyczny lub psychiczny

Często powoduje sztywność karku i napięcie mięśniowe, Są to także objawy przemęczenia. Specjaliści są zgodni, że jeśli nie wiesz, jak radzić sobie ze stresem, poproś o masaż – najlepiej bliską, ukochaną osobę. Głęboka relaksacja dzięki kojącej mocy dotyku to idealny sposób na przemęczenie – może dać efekty lepsze, niż intensywny trening fizyczny, który fundujemy sobie, chcąc zapomnieć o problemach.

Kolka

Masaż jest nieocenionym pomocnikiem w walce z kolką niemowlęcą. Złe samopoczucie malca spowodowane przez bolesne kurcze załagodzą koliste ruchy wykonywane całą powierzchnią dłoni lub palcami po brzuszku dziecka.

Ciąża, poród i połóg

Kobietom w ciąży i w trakcie porodu często dokucza ból pleców – wymasowanie tej okolicy jest idealnym sposobem na rozluźnienie napiętych mięśni i zrelaksowanie. Ma to ogromny wpływ na zdrowie i szczęście dziecka rozwijającego się w łonie matki lub już będącego na świecie – ponieważ maleństwu najbardziej potrzebna jest zrelaksowana mama. Jej samopoczucie poprawi leczniczy dotyk serwowany jako subtelny masaż relaksacyjny.

Obrzęki

Spowodowane są przez gromadzący się śródtkankowo płyn. Obrzęk, poza deformacją objętej nim części ciała, powoduje dyskomfort i ograniczenie ruchomości i sprawności fizycznej. Masaż może przynieść ulgę oraz zmniejszyć stopień zaawansowania obrzęku – ale tylko wtedy, gdy jest właściwie dobrany i wykonany. Przy obrzęku limfatycznym zakazany jest masaż klasyczny, ponieważ powoduje przegrzanie tkanek i wynikające z tego powiększenie się objawów zastoju chłonki. Wskazany jest za to manualny drenaż limfatyczny.

Przygnębienie lub nadpobudliwość

Spadek nastroju jest często wynikiem stresu, silnych przeżyć emocjonalnych, utraty kogoś bliskiego lub problemów w związku. Aby wspomóc radzenie sobie ze stresem lub innymi czynnikami wywołującymi przygnębienie, warto zastosować leczniczą moc dotyku. Masaż powinien być łagodny. Uczucie błogości, osiągnięty relaks i poprawa nastroju to efekt działania endorfin – hormonów szczęścia, których wydzielanie stymulowane jest przez masaż. Jeszcze lepsze efekty można uzyskać, wykonując masaż z wykorzystaniem olejków eterycznych.

Rehabilitacja pourazowa i pozabiegowa

Masaże uelastyczniają tkanki, przyspieszają procesy gojenia się ran i regeneracji tkanek oraz zapobiegają zastojom krążenia. Masaż leczniczy pobudza bowiem przemianę materii i przyspiesza przepływ krwi – dzięki temu do tkanek sprawniej docierają składniki odżywcze oraz tlen.

Zwiotczenie tkanek

Masaż pobudza fibroblasty i fibrocyty (komórki skóry) do wytwarzania nowych zasobów białek skóry: kolagenu odpowiedzialnego za jędrność tej tkanki i elastyny warunkującej sprężystość. Regeneracja białkowego rusztowania skóry powoduje odmłodzenie tkanki i spłycenie zmarszczek.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek