Kiedy warto iść z nastolatkiem do psychologa?

Problemy nastolatka mogą objawiać się w różny sposób

Zastanawiasz się, po czym poznać, że Twoje dziecko potrzebuje terapii? Nie martw się, to pytanie, które nurtuje wielu rodziców. Nierzadko niepokojące sygnały wysyłane przez nastolatka są tak subtelne, że wizyta u psychologa może wydawać się przesadną reakcją. Jakie sytuacje powinny zwrócić szczególną uwagę rodzica i skłonić do wizyty u psychologa? Z całą pewnością należy do nich:

  • pojawienie się agresji fizycznej bądź słownej w stosunku do bliskich osób;
  • traumatyczna sytuacja, taka jak rozwód rodziców czy śmierć bliskiej osoby;
  • unikanie chodzenia do szkoły;
  • samookaleczanie;
  • sięganie po używki, takie jak alkohol lub narkotyki;
  • uzależnienie od komputera;
  • niepokojące nawyki żywieniowe – głodzenie się lub nadmierne objadanie;
  • pojawienie się objawów somatycznych niezwiązanych z konkretną chorobą, takich jak nawracające bóle brzucha czy głowy;
  • wyraźne obniżenie nastroju dziecka trwające ponad 2 tygodnie.

Bywa, że nastolatek sam komunikuje rodzicom potrzebę rozmowy ze specjalistą. Należy wtedy podejść do sytuacji ze zrozumieniem, okazać dziecku wsparcie, lecz przede wszystkim nie bagatelizować sytuacji.

Na czym polega terapia nastolatka?

Pierwsza wizyta u psychologa zazwyczaj odbywa się z udziałem nastolatka oraz jego rodzica. Po rozmowie specjalista może zdecydować, jaka forma terapii będzie w danym przypadku najbardziej korzystna. Może być to terapia indywidualna, terapia rodzinna bądź zajęcia grupowe. Zadanie psychologa polega na wysłuchaniu młodego człowieka, lokalizacji źródła problemu, a także nauczeniu nastolatka radzenia sobie z sytuacjami sprawiającymi mu trudność.

Czas trwania terapii nastolatka jest bardzo zmienny. Bywa, że mniejsze problemy udaje się rozwiązać podczas zaledwie kilku sesji. Problemy bardziej złożone, wymagające kompleksowej terapii, mogą wymagać kilkunastu spotkań z psychologiem. Bardzo ważne jest, by nastolatek czuł się swobodnie podczas rozmowy ze specjalistą, dlatego warto zapytać dziecko przed wizytą o ewentualne preferencje odnośnie wieku lub płci psychologa
Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?