urolog-warszawa-870x400

Choć prostata (gruczoł krokowy lub stercz) jest niewielkim elementem układu moczowo-płciowego panów, to stanowi jedną z najważniejszych składowych męskości: wytwarza płyn, który podczas ejakulacji jest dla plemników medium nośnym, odżywczym i stymulującym ruchliwość. Niestety, z wiekiem stercz zaczyna niedomagać: najczęściej pojawiają się przerost, zapalenie gruczołu krokowego i schorzenie najpoważniejsze – rak prostaty. Podpowiadamy, jak dbać o gruczoł krokowy i kiedy należy udać się do lekarza, aby zachować męskość na dłużej.

Prostata – skomplikowana budowa małego gruczołu

Stercz zlokalizowany jest w dolnej części miednicy mniejszej, tuż pod pęcherzem moczowym. Od tyłu sąsiaduje z odbytnicą – dzięki temu można per rectum (przez odbyt) wykonać palpacyjne badanie tego gruczołu lub/I masaż prostaty Stercz ma kształt kasztana. Wyróżnia się w nim dwa płaty oraz kilka stref różniących się strukturą i funkcją. Te strefy to:
 • przejściowa zawierająca gruczoły okołocewkowe oraz tkankę mięśniową ; właśnie tu najczęściej pojawia się przerost;
 • centralna z przewodami wytryskowymi, która zlokalizowana jest po obu stronach cewki moczowej;
 • obwodowa – stanowi ok. 75% masy stercza, jest najczęściej narażona na rozwój raka prostaty.

Przez środkową część prostaty przebiega cewka moczowa. Rozwiązanie to ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia każdego mężczyzny: kiedy bowiem pojawia się przerost gruczołu krokowego, powiększające się płaty stercza naciskają na ścianę cewki moczowej powodując zwężenie jej światła lub uciskają na pęcherz moczowy,. Konsekwencją jest utrudnione oddawanie moczu i/lub niepełne opróżnianie pęcherza. Silny przerost prostaty może doprowadzić do całkowitego zaciśnięcia światła cewki moczowej, czego skutkiem będzie zatrzymanie oddawania moczu, co wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.

Prostata – jak o nią dbać na co dzień?

Zdrowiu stercza służą zdrowy tryb życia i badania kontrolne wykonywane regularnie począwszy od 45 roku życia. Objawy początkowe (najczęściej utrudnione i częste oddawanie moczu) są, niestety, lekceważone. Profilaktyce chorób prostaty służą też:
 • dieta bogata w warzywa, soję, likopen i produkty zawierające selen, wit. D i E, a uboga w tłuszcze zwierzęce i produkty konserwowane,
 • zwiększenie aktywności fizycznej i seksualnej.

Czynniki ryzyka, które mogą wpłynąć na rozwój schorzeń gruczołu krokowego, to:

 • niewłaściwa dieta i brak aktywności fizycznej,
 • otyłość,
 • choroby weneryczne,
 • wstrzemięźliwość płciowa,
 • stany zapalne dróg moczowych,
 • czynniki powodujące obrzęk stercza, głównie alkohol oraz nadmiar ostrych przypraw,
 • stres i nerwowy tryb życia.

Prostata – leczenie i badania

Choć kłopoty z mikcją, w tym częstomocz dzienny i/lub nocny u mężczyzn powinny niepokoić, to niewielu panów decyduje się od razu na spotkanie z lekarzem. Najczęściej dlatego, że nic nie boli. To błąd, ponieważ niegroźne schorzenia stercza mogą przejść w fazę przewlekłą i nawracającą (tzw. prostatodynia), a z czasem może pojawić się rak prostaty. Objawy, które daje ten nowotwór, początkowo nie zwracają uwagi osoby chorej: poza kłopotami z oddawaniem moczu nie dzieje się nic złego. Dopiero kiedy chory idzie do lekarza, po badaniach dowiaduje się, że to rak prostaty. Rokowania w zaawansowanej chorobie nie są pomyślne, dlatego wykonywanie badań przesiewowych jest tak ważne. Jeśli mężczyzna zauważy u siebie problemy z oddawaniem moczu, powinien zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub lepiej do urologa. W diagnostyce chorób prostaty wykonywane są następujące badania:
 • palpacyjne per rectum,
 • laboratoryjne: moczu i krwi z oznaczeniem swoistego antygenu sterczowego (prostate-specific antigen – PSA),
 • przepływu moczu,
 • USG układu mocowego
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?

Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies