Sposoby na nietrzymanie moczu

Przyczyny nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu to  mimowolne oddawanie moczu prowadzące do całkowitego bądź częściowego opróżnienia pęcherza. Wśród przyczyn powodujących tą dolegliwość wymienia się między innymi:

  • infekcje układu moczowo-płciowego;
  • niektóre choroby, w tym cukrzycę, chorobę Parkinsona, chorobę Alzheimera, udar mózgu lub zapalenie pochwy;
  • zmiany hormonalne dotyczące głównie kobiet po menopauzie,
  • liczne porody.

Rodzaje nietrzymania moczu

Podział nietrzymania moczu zazwyczaj opiera się na pochodzeniu tej dolegliwości. Bardzo ważne jest właściwe rozpoznanie etiologii schorzenia, gdyż warunkuje to odpowiednie dobranie terapii. Do głównych rodzajów nietrzymania moczu zalicza się:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu – objawia się popuszczaniem moczu podczas wysiłku fizycznego, kaszlu, kichania lub dźwigania;
  • naglące nietrzymanie moczu – wyciek moczu poprzedzony jest uczuciem nagłej, niemożliwej do opanowania, potrzeby oddania moczu;
  • mieszane nietrzymanie moczu – wyciek moczu związany jest zarówno z wysiłkiem fizycznym, jak i uczuciem nagłej potrzeby oddania moczu.

Leczenie nietrzymania moczu

Osobom dotkniętym problemem nietrzymania moczu zaleca się w pierwszej kolejności modyfikację stylu życia. Wskazana jest przede wszystkim redukcja masy ciała, zaprzestanie palenia tytoniu i rezygnacja z ciężkiej pracy fizycznej. Ważnym elementem terapii są ćwiczenia mięśni dna miednicy (tzw. mięśni Kegla), które odpowiedzialne są za kontrolę i podtrzymanie wszystkich struktur anatomicznych w obrębie miednicy. Ćwiczenia mięśni Kegla można wykonywać samodzielnie w domu, jednak aby były one skuteczne, warto zadbać o odpowiednią technikę. W tym celu należy skonsultować się z fizjoterapeutą, najlepiej specjalizującym się w dziedzinie uroginekologii.

W bardziej zaawansowanych przypadkach choroby niezbędna może być pomoc ginekologa bądź urologa. Dalsza terapia może polegać na zastosowaniu specjalnych pessarów, które stanowią wsparcie dla mięśni dna miednicy lub na wprowadzeniu farmakoterapii. Brak skuteczności tych metod jest przesłanką do leczenia zabiegowego.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek