Jak zapobiec cukrzycy? Co jeść i jak żyć?

jak-zapobiec-cukrzycy-870x400

Choroby metaboliczne to plaga naszych czasów. Jedną z nich jest cukrzyca. Dieta dostosowana do potrzeb organizmu i ułatwiająca utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi, prowadzenie zdrowego stylu życia oraz rezygnacja z palenia tytoniu i picia alkoholu mają fundamentalne znaczenie w przywracaniu i utrzymaniu równowagi metabolicznej ustroju. Wszystkie z wymienionych działań dają zauważalne, pozytywne efekty w zapobieganiu cukrzycy lub leczeniu już istniejącego schorzenia, dlatego należy je wdrażać równolegle. Istnieje jednak jeden czynnik, dzięki któremu natychmiast i skutecznie obniża się ryzyko, że pojawi się cukrzyca – dieta. Jadłospis dobrze dopasowany, skorelowany ze zdrowym trybem życia zabezpiecza przed pojawieniem się choroby spowodowanej przyczynami metabolicznymi, wspomaga leczenie typów cukrzycy wynikających z zaburzeń genetycznych lub hormonalnych, a nawet może zabezpieczyć przez wdrożeniem farmakoterapii lub przynajmniej opóźni jej wprowadzenie.

Dieta

Jeśli chcesz zapobiec cukrzycy, działaniem, które jest zalecane do wdrożenia w pierwszej kolejności i natychmiast, jest modyfikacja jadłospisu. Dodatkowo: dieta przy cukrzycy typu 2 odpowiednio wcześnie rozpoznanej jest czynnikiem znacznie ograniczającym postęp choroby i warunkującym skuteczne leczenie. Pamiętaj jednak, że słowo dieta nie oznacza tu ani głodzenia się, ani rezygnacji z przyjemności jedzenia. Szczególnie przemyślana i atrakcyjna dla podniebienia powinna być dieta w cukrzycy ciążowej – z uwagi na częstą zmianę dotychczasowych preferencji smakowych u przyszłej mamy i dlatego, aby obniżyć ryzyko wystąpienia powikłań położniczych i rozwoju cukrzycy typu 2 u kobiety w późniejszym czasie. Przestrzegaj kilku prostych zasad, aby zadziałać prewencyjnie.
  • Zmniejsz ilość węglowodanów w diecie, a szczególnie udział cukrów prostych. Węglowodany złożone organizm trawi wolniej. Powoduje to stopniowe uwalnianie glukozy do kwi i wolny wzrost jej stężenia. Dla układu odpowiedzialnego za zabezpieczenie właściwego poziomu glikemii to sytuacja komfortowa, ponieważ gwałtowny skok ilości glukozy we krwi spowodowany spożyciem cukrów prostych wymusza na komórkach wysepek Langerhansa trzustki nienaturalnie nasiloną produkcję insuliny. Długotrwałe przeciążenie pracą zakłóca prawidłowe działanie tych struktur, powoduje ich stopniowe niszczenie, a w konsekwencji – gorszą kontrolę poziomu glikemii.
  • Zjadaj porcje nieduże, lecz częściej. W ten sposób zapewniasz stabilność poziomu glikemii i nie przeciążasz komórek wytwarzających insulinę.
  • Dbaj o urozmaicenie w diecie – w ten sposób dostarczasz do organizmu wszystkie potrzebne składniki odżywcze, mineralne i budulcowe. Zawsze dostosowuj menu do wieku, masy ciała, wykonywanej pracy zawodowej i podejmowanej aktywności fizycznej.

Tryb życia przy cukrzycy

Niezdrowy tryb życia skutkuje tym, że pojawia się cukrzyca typu 2. Dieta bogata w węglowodany i nadmiernie kaloryczna, która prowadzi do nadwagi i otyłości to tylko jeden z czynników ryzyka. Innym jest ogólnie niezdrowy tryb życia. Twoimi sprzymierzeńcami w zapobieganiu cukrzycy są:
  • Aktywność fizyczna – ruszać trzeba się codziennie, ponieważ w ten sposób dbasz o zachowanie właściwej masy ciała. Umiarkowany wysiłek fizyczny świetnie reguluje również metabolizm i stabilizuje poziom glukozy we krwi.
  • Unikanie stresu i radzenie sobie z nim, kiedy się pojawi – stres zawsze przyspiesza metabolizm, co powoduje silne wahania glikemii, ponieważ wydzielana wtedy w dużych ilościach adrenalina powoduje znaczny wzrost ilości glukozy we krwi, a ponadto hamuje wydzielanie insuliny. Skutkiem jest hiperglikemia. U niektórych osób stres powoduje też, że częściej i chętniej sięgają po słodycze, które szybko uzupełnią pierwotny niedobór glukozy we krwi, ale też zmuszą komórki trzustki do wytężonej pracy. Stres może też spowodować, że pojawi się cukrzyca w ciąży – dieta zatem to nie wszystko, co możesz zrobić, aby zapobiec pojawieniu się zaburzeń glikemii w okresie oczekiwania na dziecko.
  • Wysypianie się – sen jest optymalnym regulatorem metabolizmu i najlepszą receptą na skuteczną regenerację organizmu i odstresowanie się.
  • Odstawienie alkoholu i rzucenie palenia tytoniu – alkohol wypijany w nadmiernych ilościach lub w mniejszych, ale często i długotrwale, prowadzi do uszkodzeń trzustki spowodowanych przewlekłym zapaleniem tego narządu. Uszkodzenia te mogą doprowadzić do tego, że rozwinie się cukrzyca typu 1 – dieta i farmakoterapia będą wtedy stosowane dożywotnio i obowiązkowo. Nikotyna z kolei zawsze powoduje wzrost ilości adrenaliny we krwi, co – jak już wiesz – prowadzi do wystąpienia hiperglikemii.

Na świecie na cukrzycę choruje już ponad 300 milionów ludzi.

Jeśli nie chcesz zasilić tych już i tak zbyt licznych szeregów, działaj profilaktycznie, póki czas. W przypadku cukrzycy zasada, że lepiej zapobiegać, niż leczyć oznacza nie tylko dbanie o wyrównanie poziomu glikemii, ale zabezpieczenie odpowiednio wysokiej jakości życia na długie lata.
Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek