Jak leczyć łysienie i wypadanie włosów? Kiedy udać się do trychologa?

wypadanie-wlosow-trycholog-warszawa-870x400


Trychologia to stosunkowo nowa dziedzina nauki, która dotyczy schorzeń skóry głowy i włosów, w tym problemów związanych z utratą włosów. Trychologia wyodrębniła się z dermatologii, ale obejmuje również zagadnienia z zakresu kosmetologii oraz medycyny estetycznej. Trycholog to ekspert, który ukończył kurs trychologiczny, ale nie zawsze jest lekarzem. Tytuł specjalisty trychologii bardzo często posiadają lekarze dermatolodzy, ale trychologiem mogą być także osoby, które ukończyły różne kierunki biomedyczne lub kosmetolodzy. Warto zatem sprawdzić, jakie wykształcenie posiada trycholog. Lekarz będzie mógł udzielić szerszej konsultacji, niż osoba z innym wykształceniem, na przykład w kwestii łuszczycy, łojotokowego zapalenia skóry, rozpoznania przyczyny łysienia oraz leczenia chorób skóry. Lekarz trycholog zaleci zarówno terapię miejscową, na przykład odpowiednie preparaty lecznicze, kosmetyki i środki ziołowe, jak i wewnętrzną, czyli lekami, o ile będzie to konieczne. Natomiast trycholog bez dyplomu lekarza może stosować jedynie odpowiednie kosmetyki i preparaty dostępne bez recepty.

Kiedy warto zdecydować się na wizytę u trychologa? Czy trycholog zajmuje się tylko łysieniem?

Trycholog to specjalista zajmujący się różnymi problemami dotyczącymi skóry głowy i włosów, czyli także łysieniem. Celem trychologa jest ocena naszych włosów i skóry głowy, ustalenie przyczyn problemów oraz poprawa stanu zdrowia skóry i włosów. Może okazać się, że trycholog skieruje pacjenta do lekarza dermatologa lub innego specjalisty, który przeprowadzi konieczną diagnostykę. Nie zawsze jednak pogorszenie stanu skóry głowy i kondycji włosów lub ich wypadanie wynika z określonej choroby. Przyczyną może być stres czy niewłaściwa dieta. Wiele kosmetyków dostępnych w drogeriach zawiera silnie działające substancje, które mogą odkładać się na powierzchni włosów, wokół mieszków włosowych i na skórze, co prowadzi do pogorszenia kondycji włosów. Substancje chemiczne mogą także zmieniać i uszkadzać strukturę włosa. Wypadnie włosów jest także objawem zaburzeń hormonalnych na skutek zmian w funkcjonowaniu tarczycy, kory nadnerczy, przysadki mózgowej czy gruczołów płciowych. Nie należy również zapominać, że łysienie może być efektem indywidualnych cech genetycznych, czyli jest dziedziczone. Dlatego też należy rozważyć wizytę u trychologa, jeżeli stwierdzamy, że:
  • włosy nadmiernie wypadają, czyli tracimy więcej niż 100-150 włosów dziennie,
  • chcemy zdiagnozować przyczynę łysienia,
  • stan włosów uległ pogorszeniu, są słabe, cienkie, kruche, zmieniły strukturę ,
  • skóra głowy jest swędząca, podrażniona, łuszczy się, pokryta jest różnymi zmianami,
  • zauważyliśmy, że zmianom na skórze głowy towarzyszą zmiany na paznokciach lub ich osłabienie,
  • mamy rozpoznaną chorobę, jak łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, łysienie androgenowe, nużyca ale chcemy poprawić stan zdrowia skóry i włosów oraz chcemy mieć profesjonalnie dobranie kosmetyki do pielęgnacji.

Na czym polega badanie trychologiczne?

Badanie trychologiczne jest niebolesne i nieinwazyjne. W trakcie badania trycholog ocenia skórę głowy, mieszki włosowe oraz włosy. Do badania używany jest mikroskop z mikrokamerą, który umożliwia badanie w powiększeniu 200-250 krotnym. Specjalista analizuje:
  • stan skóry głowy, na przykład pojawienie się podrażnień, zmian skórnych, łupieżu,
  • fazy wzrostu włosów - szacuje, ile nowych włosów wzrasta, czy prawidłowa jest ilość włosów w poszczególnych fazach wzrostu
  • stan i wygląd włosów, na przykład elastyczność, blask, zniszczenie na skutek zabiegów fryzjerskich
  • mieszki włosowe, oceniając stan i ilość oraz bada naczynia krwionośne wokół mieszków.

Następnie z kilku miejsc pobierane są do badania włosy wraz z korzeniami, co pozwala jeszcze dokładniej ocenić pod mikroskopem stan włosów. Na podstawie wyników badania dobierana jest metoda leczenia oraz kosmetyki do pielęgnacji. Stosowane są różne preparaty, zależnie od stwierdzonych problemów. Celem zaleconych preparatów może być oczyszczenie skóry głowy i włosów, nawilżanie, gojenie, odżywienie skóry głowy, zmniejszanie wydzielania sebum. Jeżeli istnieje podejrzenie, że zmiany są efektem problemów hormonalnych lub chorób dermatologicznych, wówczas może być konieczne wykonanie badań laboratoryjnych i konsultacja z odpowiednim lekarzem specjalistą. Jeżeli trycholog jest jednocześnie lekarzem dermatologiem, wówczas może samodzielnie postawić rozpoznanie choroby skórnej, jak na przykład łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, zalecić konieczne badania dodatkowe i zlecić leczenie farmakologiczne.

Jak przygotować się do wizyty u trychologa? Trycholog – istotne informacje.

Przed konsultacją warto przygotować posiadaną dokumentację medyczną oraz ostatnio wykonywane badania laboratoryjne. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Nie należy jednak stosować preparatów do pielęgnacji i stylizacji włosów. Przed wizytą należy się dowiedzieć, kiedy powinny być umyte włosy. Zwykle odstęp pomiędzy myciem głowy i badaniem powinien wynosić 1 dobę. Dalsze leczenie będzie zależało od stwierdzonych przyczyn problemów pogorszenia stanu skóry głowy lub włosów. Czasami trycholog postawi tylko wstępną diagnozę i skieruje do innego specjalisty. W wielu przypadkach dalsze leczenie może być nadzorowane przez trychologa. Częstość konsultacji musi być wówczas ustalona indywidualnie.
Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek