Pierwsza wizyta u ginekologa

pierwsza-wizyta-u-ginekologa-870x400 (1)


Kiedy zaplanować pierwszą w życiu wizytę u ginekologa?

Profilaktyka zdrowotna jest wykonywana, aby zapobiegać chorobom i problemom zdrowotnym oraz, by utrwalać wzorce zdrowego stylu życia. Dlatego każdy człowiek powinien zgłaszać się na badania profilaktyczne dostosowane do swojego wieku. Jednym z badań profilaktycznych dla kobiet jest wizyta u ginekologa. Lekarz ginekolog zbiera wywiad i wykonuje badanie ginekologiczne, pobierana jest cytologia. Wizyta profilaktyczna może być uzupełniona o dopochwowe badanie USG. Lekarz może również zalecić profilaktyczne badanie mammograficzne lub USG piersi - zależy to od wieku pacjentki i wykonanych wcześniej badań. Każda nowoczesna kobieta dbająca o swoje zdrowie powinna zgłaszać się na profilaktyczną wizytę ginekologiczną raz w roku. Kiedy zatem powinna się odbyć taka wizyta pierwszy raz w życiu? Kiedy należy się pierwszy raz zwrócić do lekarza ginekologa – dopiero jako młoda kobieta czy jeszcze jako nastolatka?

Kiedy kobieta powinna po raz pierwszy zgłosić się do ginekologa?

W literaturze nie podaje się jednego konkretnego wieku, w którym dziewczyna (kobieta) powinna pierwszy raz zgłosić się do ginekologa. Wielu specjalistów uważa, że jeśli dziewczynka rozwija się w prawidłowy sposób, to pierwsza wizyta powinna odbyć się dopiero gdy zacznie miesiączkować, ale przed rozpoczęciem aktywności seksualnej. Dlatego też bardzo wiele dziewcząt umawia się na pierwszą wizytę w wieku 16 – 17lat. Jeżeli jednak nastolatka planuje rozpocząć współżycie, powinna wcześniej pomyśleć o wizycie profilaktycznej. Wizyta ginekologiczna może być konieczna w każdym wieku, gdy występują niepokojące objawy ze strony układu rozrodczego, na przykład ból lub pieczenie, upławy, plamienia, nieregularne lub nietypowe krwawienia miesiączkowe. W zależności od wieku, a szczególnie u dziewcząt przed 16 rokiem życia, wizyta odbywa się u ginekologa dziecięcego. Wielu lekarzy ginekologów jest jednak również przygotowanych do przyjmowania niepełnoletnich pacjentek, szczególnie od 16 roku życia.

Czym zajmuje się ginekolog dziecięcy?

Ginekolog dziecięcy to specjalista, który zajmuje się chorobami układu rozrodczego i zaburzeniami hormonalnymi związanymi z układem rozrodczym u dziewczynek i młodych kobiet do 18 roku życia. Dlatego do ginekologa dziecięcego należy udać się, gdy:
  • u niemowlęcia stwierdzono wady rozwojowe narządów płciowych
  • u małej dziewczynki, przedwcześnie pojawiają się objawy dojrzewania płciowego – na przykład powiększenie sutków piersi
  • dziewczynka w wieku 13-14 lat nie zaczęła dojrzewać płciowo
  • wystąpiły objawy świadczące o nieprawidłowym rozwoju układu rozrodczego, zaburzenia miesiączkowania, które wcześniej było regularne lub brak miesiączki po 16 roku życia
  • pojawiły się dolegliwości bólowe w podbrzuszu lub dotyczące zewnętrznych narządów płciowych, widoczne są nieprawidłowe zmiany w tej okolicy lub dotykiem można wyczuć zmiany guzowate
  • istnieje podejrzenie ciąży lub poronienia u bardzo młodej dziewczyny (przed 16 rokiem życia)
  • bardzo młoda dziewczyna planuje rozpoczęcie lub już rozpoczęła współżycie

Na czym polegać będzie pierwsza wizyta u ginekologa?

W trakcie wizyty lekarz najpierw zbiera wywiad lekarski, aby ustalić cel wizyty, objawy i dolegliwości. Na każdej wizycie, także profilaktycznej, lekarz pyta o termin pierwszej miesiączki, długość miesiączek oraz regularność cyklu. Dlatego warto notować takie informacje w kalendarzyku. Jeżeli jednak nie robimy tego, trzeba przypomnieć sobie daty ostatnich miesiączek przed wizytą. Lekarz będzie również pytał, czy pacjentka jest dziewicą, czy może już współżyje płciowo, bo od tego zależy sposób badania ginekologicznego. Warto powiedzieć na początku wizyty, że jest to pierwsza wizyta u ginekologa. Lekarz będzie wtedy dodatkowo tłumaczył, na czym polegają kolejne etapy badania. Podstawowym elementem wizyty jest badanie ginekologiczne. Różni się ono w zależności od tego, czy dziewczyna (kobieta) rozpoczęła współżycie czy też jest jeszcze dziewicą. Jeżeli dziewczyna jest dziewicą, wówczas przeprowadzane jest badanie przezodbytnicze. Nie stosuje się wtedy również wziernika dopochwowego. Niekiedy wykonywane jest tylko badanie USG, które może być wykonane głowicą rektalną (przez odbyt) lub głowicą przezbrzuszną. U dziewcząt aktywnych seksualnie ocena wykonywana jest z użyciem wziernika dopochwowego, a następnie badanie odbywa się przez pochwę. W trakcie badania powinna być również pobrana cytologia. Podczas pierwszej wizyty lekarz powinien zbadać piersi nastolatki. Osoba niepełnoletnia musi przychodzić do lekarza z opiekunem prawnym, na przykład z mamą. Nie może samodzielnie podpisać zgody na leczenie. Gdy nastolatka ukończyła 16 lat ma jednak prawo zdecydować, że chce obecności rodzica w trakcie badania. W tym wieku wymagana jest zgoda na leczenie zarówno dziecka, jak i opiekuna prawnego. Lekarz ginekolog zapyta o decyzję w trakcie wywiadu. Warto pamiętać, że w trakcie wizyty u ginekologa dziewczyna może zadawać pytania dotyczące rozwoju płciowego, antykoncepcji czy profilaktyki. Można przygotować listę pytań przed wizytą. Jeśli nastolatka jest aktywna seksualnie lub planuje współżyć, wówczas należy porozmawiać o środkach antykoncepcyjnych. Lekarz doradzi rodzaj zabezpieczenia i ewentualnie wypisze receptę.

Jak przygotować nastolatkę do wizyty u ginekologa?

Przygotowanie do pierwszej wizyty ginekologicznej jest bardzo ważne. Pierwsza wizyta będzie wpływała na odczucia i reakcje przez całe dalsze życie pacjentki, dlatego warto zadbać o atmosferę i poczucie bezpieczeństwa. Bardzo ważny jest wybór lekarza. Powinna to być osoba profesjonalna, kompetentna, ale jednocześnie potrafiąca nawiązać kontakt z młodą osobą. Zawsze można rozważyć wizytę u ginekologa dziecięcego, który ma duże doświadczenie w zajmowaniu się młodymi pacjentami, także nastoletnimi. To dziewczyna powinna zdecydować, czy woli lekarza kobietę czy mężczyznę. Warto omówić wcześniej w domu wszystkie elementy wizyty, także badanie na fotelu ginekologicznym i ewentualne USG. Pozwoli to zrozumieć cel badania i zmniejszy obawy. W przypadku, gdy dziewczyna ma bardzo duże opory przed badaniem, można rozważyć, by pierwsza wizyty była tylko adaptacyjna i informacyjna. Odpowiedni ubiór pomoże także w ograniczeniu skrępowania – luźna spódnica ułatwi przyjęcie odpowiedniej pozycji na fotelu ginekologicznym. W wielu gabinetach są obecnie specjalne narzutki dla pacjentek. Każda pacjentka przed wizytą powinna zadbać o higienę – podmyć się wodą z mydłem. Nie powinno się stosować specjalnych kosmetyków lub dezodorantów. Należy założyć czystą bieliznę. W wielu gabinetach jest specjalny pokój przygotowań, gdzie można podmyć się ponownie, tuż przed samą wizytą.

Jak często należy umawiać się na kolejne wizyty u ginekologa?

Profilaktyczna wizyta ginekologiczna powinna odbywać się raz do roku. Wtedy także powinno być wykonane badanie cytologiczne. Badanie USG piersi i mammografia są zlecane różnie często – zależnie od wieku. Pacjentka, która stosuje antykoncepcję hormonalną, powinna zgłaszać się na badanie ginekologiczne co pół roku. Powinna mieć wówczas zmierzone ciśnienie oraz wykonywane odpowiednie badania laboratoryjne. Warto dbać o regularne wizyty profilaktyczne, gdyż pozwoli to wcześniej wykryć ewentualne choroby, a potem skutecznie je leczyć. Przykładem może być rak szyjki macicy. Na wczesnym etapie choroba często nie daje objawów. Tymczasem rak ten może być całkowicie wyleczony, o ile zostaje zostały wcześnie wykryty.

Jaką profilaktykę można stosować dodatkowo?

W Polsce są obecnie dostępne trzy szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Virus – HPV). Każda ze szczepionek daje ochronę przed inną liczbą rakotwórczych typów wirusa: Cervarix chroni przed 2, Silgard przed 4, a Gardasil 9 przed 9 typami. Wirusy HPV to wirusy przenoszone poprzez kontakty płciowe. Typy genitalne wirusa HPV to najważniejsza przyczyną raka szyjki macicy. Dostępne szczepionki chronią osoby zaszczepione przed zachorowaniem na raka szyjki macicy w 70-90%, a niektóre chronią także przed brodawkami płciowymi przez okres co najmniej 5 lat. Ponieważ szczepionki nie pomagają w leczeniu już nabytych infekcji, ale im zapobiegają, zaleca się wykonanie szczepienia zanim dojdzie do współżycia. Dlatego warto omówić taką możliwość z lekarzem w trakcie pierwszej wizyty profilaktycznej.
Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek