Jakie badania wykonać w celu diagnostyki endometriozy?

Czym jest endometrioza?

Przy endometriozie komórki błony śluzowej trzonu macicy pojawiają się poza macicą. Dodatkowo są one nadal aktywne i reagują na zmiany hormonalne, przez co narażają organizm kobiety na przewlekły stan zapalny. Poza jajnikami ogniska endometriozy rozwijają się również w otrzewnej, przewodzie pokarmowym, czy układzie moczowym.

Jakie są objawy endometriozy?

Ogromnym społecznym problemem, związanym z endometriozą, jest fakt, że dolegliwości towarzyszące kobietom przy miesiączkach, często są bagatelizowane, co skutkuje samotnym cierpieniem milionów kobiet. Przy endometriozie miesiączki są bardzo bolesne. Zazwyczaj towarzyszą im bóle miednicy. Ból występuje nie tylko przy krwawieniu, ale również po stosunku seksualnym, podczas oddawania moczu lub stolca. Bólowi mogą towarzyszyć uczucia takie jak pieczenie lub drętwienie.

Po czym poznać, że mogę cierpieć na endometriozę?

Endometriozy nie da się zdiagnozować w warunkach domowych. Bóle brzucha, pieczenie i drętwienie mogą świadczyć również o innych chorobach, jednak są wskaźnikiem, że w naszym organizmie zachodzą niepożądane zmiany. Koniecznie powinno się zgłosić do lekarza lub zdecydować na badania, gdy występują: zaburzenia menstruacji, nieregularne, obfite krwawienia miesięczne, krwiomocz, biegunki, zaparcia przebiegające z bólem, częste uczucie parcia na mocz, czy ból przy oddawaniu moczu.

Jakie badania należy wykonać, gdy podejrzewasz endometriozę?

Poza pogłębionym wywiadem i badaniem ginekologicznym, które przeprowadza lekarz, warto wykonać dodatkowe badania obrazowe, które umożliwią dostrzeżenie i zlokalizowanie ognisk endometriozy, pozwolą ocenić ich wielkość, a także pomogą w dobraniu sposobu leczenia.

USG dopochwowe

To badanie, które wykonuje się kontrolnie na wizytach ginekologicznych, jak też w początkach ciąży, czy właśnie problemach związanych z bolesnymi, nieregularnymi miesiączkami, niepłodnością, czy obfitymi krwawieniami i bólem.

W jaki sposób pomaga w zdiagnozowaniu endometriozy? Ukazuje, w jakich miejscach pojawiły się torbiele endometrialne, które określa się również mianem torbieli czekoladowych. Zazwyczaj znajdują się na jajnikach. Wywołują dolegliwości bólowe.

Warto również zdecydować się na USG jamy brzusznej, które zobrazuje stan pozostałych narządów i pozwoli na szerszą ocenę, czy należy pogłębić diagnostykę obrazową.

MRI miednicy mniejszej

Podejrzenie endometriozy jest również wskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego miednicy mniejszej. MRI pozwala w bezpieczny sposób, z ogromną dokładnością, ocenić charakter oraz wielkość zmian. Potrafi wykryć struktury, których nie widać w ultrasonografii, jak choćby struktura kości.

MRI miednicy mniejszej w kierunku endometriozy dobrze jest wykonać dwuetapowo. W 1-2 dniu cyklu oraz w 14 dniu cyklu. Pierwsze badanie warto przeprowadzić z kontrastem.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?