Jak sobie poradzić z nieregularnymi miesiączkami?

Nieregularne miesiączkowanie – czy jest groźne?

Nieregularny okres to częsta przypadłość kobiet w wieku dojrzewania. Młode dziewczyny mogą doświadczać nieregularnego miesiączkowania nawet do 17 roku życia i na tym etapie, w związku z intensywnymi zmianami w gospodarce hormonalnej u młodych kobiet, samo występowanie nieregularnych krwawień nie powinno być traktowane jako zmiana chorobowa.

Za naturalne uznaje się również występowanie nieregularnego miesiączkowania u kobiet przed menopauzą, gdy pojawiają się cykle bezowulacyjne, a funkcje jajników ulegają stopniowemu wygaszeniu. Jeśli jednak towarzyszy temu bolesność lub inne objawy – warto skonsultować się ze specjalistą. Zaburzenia miesiączkowania mogą wynikać z wielu chorób, a w konsekwencji skutkować problemami z zajściem w ciążę, czy przerostem błony śluzowej macicy, dlatego nie można ich ignorować.

Przyczyny nieregularnych miesiączek

Przyczyn nieregularnego miesiączkowania jest wiele. Może to być wynikiem nieustabilizowanego trybu życia, złych nawyków żywieniowych lub zaburzeń odżywiania, narażenia na stres, zmian klimatu, nadużywania alkoholu, czy intensywnego wysiłku fizycznego – dlatego też tak ważny jest profesjonalny wywiad medyczny, zwłaszcza jeśli badania nie wykazują odstępstw od normy.

Często jednak nieregularny okres pojawia się w wyniku chorób, takich jak:

  • zespół policystycznych jajników,
  • mięśniaki macicy,
  • nowotwór jajnika,
  • depresja,
  • uszkodzenie jajników lub nieprawidłowości w ich anatomii,
  • zaburzenia układu odpornościowego,
  • choroby wątroby lub trzustki.

Diagnozowanie przyczyn nieregularnego miesiączkowania

Warto prowadzić kalendarz, w którym będziemy zapisywać zarówno daty wystąpienia miesiączki, jak też pojawiające się objawy w konkretnych fazach cyklu. Takie informacje będą istotne dla lekarza, kiedy się do niego wybierzemy. Należy również zastanowić się, jakie zmiany nastąpiły w naszym życiu, czy zaczęliśmy przyjmować nowe leki i jakie choroby wystąpiły przed wizytą lekarską. Do ginekologa powinniśmy się zgłosić, gdy okres ustąpił na co najmniej trzy miesiące, wystąpiły nieregularne cykle, krwawienia stały się bardziej obfite niż zwykle lub bardziej skąpe, a także jeśli przy tym występują nasilone bóle menstruacyjne.

Ginekolog przeprowadzi badanie narządów miednicy, a także USG dopochwowe i, jeśli wystąpi taka konieczność, będzie mógł zlecić badania krwi pod kątem zaburzeń hormonalnych oraz inne badania obrazowe.

USG ginekologiczne

Ginekolog wykonując USG transwaginalne jest w stanie zbadać narządy płciowe kobiety. Badanie takie powinno się wykonywać systematycznie, ponieważ stanowi doskonałe narzędzie profilaktyki chorób narządów rodnych. Pozwala zdecydowanie dokładniej określić charakter zmian niż USG wykonywane przez powłoki brzuszne. Dzięki wykonaniu USG dopochwowego możemy zdiagnozować występowanie torbieli, nieprawidłowości w grubości endometrium, nieprawidłowości w budowie kości i mięśni miednicy, wady anatomiczne i nowotwory. Po wykonaniu USG lekarz może skierować pacjentkę na dokładniejsze badania, ściśle związane z unaocznionymi problemami.

Dzięki badaniu USG można więc nie tylko wykluczyć niektóre przyczyny nieregularnego okresu, ale też zdiagnozować problem, który go wywołuje. Przede wszystkim, gdy nieregularne miesiączkowanie wynika z endometriozy, czyli choroby, w której komórki błony śluzowej macicy znajdują się poza jej jamą. Choroba ta może wywoływać również bolesność podczas okresu, obfite krwawienia, w niektórych przypadkach doprowadza do niedrożności jajowodów, co skutkuje niepłodnością.

Drugą chorobą, którą łatwo wykryć poprzez wykonanie USG ginekologicznego jest zespół policystycznych jajników. PCOS to choroba, w której na jajnikach zaobserwować można wiele torbieli o większej objętości. Zakłada się, że pojawienie się choroby może wynikać ze zbyt dużej ilości androgenów (męskich hormonów płciowych), jednak przyczyny powstawania zespołu policystycznych jajników wciąż nie są do końca znane.

W przypadku obu tych chorób lekarz będzie mógł zlecić specjalistyczne badania diagnostyczne i wdrożyć odpowiednie leczenie, a jeśli przyczyną pojawienia się nieregularnego miesiączkowania są zmiany w stylu życia – przygotować zalecenia, dzięki którym przywrócona zostanie równowaga hormonalna organizmu.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?