Kim jest okulista?

Wzrok jest prawdopodobnie najważniejszym ze zmysłów, co sprawia, że okuliści sprawują wyjątkowo ważną rolę wśród lekarzy. Prawidłowa diagnostyka i leczenie chorób narządu wzroku może diametralnie odmienić życie pacjenta na lepsze. Ze względu na wytężoną pracę przed ekranem komputera, w wyniku używania smartfonów czy czytania dużej ilości książek, nasze oczy wymagają odpowiedniej opieki. Liczba pacjentów z wadami wzroku rośnie z roku na rok.

Dlaczego warto udać się do okulisty?

Powszechność wad wzroku spowodowana jest wieloma czynnikami. Nieostre czy rozmazane widzenie dotyczy ogromnej grupy pacjentów. Wady wzroku mogą mieć charakter wrodzony, ale mogą też pojawiać się na każdym etapie rozwoju człowieka. Wśród najpowszechniejszych wad wzroku można wymienić: krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm. W przypadku krótkowzroczności pacjent jest w stanie widzieć dokładnie przedmioty znajdujące się blisko, ale ma problemy z wyraźnym widzeniem obiektów bardziej oddalonych. W celu wyostrzenia widzenia danego obiektu pacjent przybliża się do niego w taki sposób, aby znalazł się on w zakresie ostrego widzenia.

Inną, bardzo często występującą wadą wzroku jest dalekowzroczność, nazywana również nadwzrocznością. Wada ta charakteryzuje się odwrotnością objawów, które występują u krótkowidzów. Pacjent z powodzeniem jest w stanie dostrzec dalekie obiekty czy przeczytać napis znajdujący się w dużej odległości. W celu ostrego widzenia obiektów znajdujących się blisko, dalekowidzący pacjent musi akomodować oko. Ostatnią z wad jest astygmatyzm. W przypadku pacjentów astygmatycznych dochodzi do nieostrego widzenia niezależnie od odległości od obiektu. Zaburzenie to dotyczy konkretnego wycinka pola widzenia.

Kiedy udać się do okulisty?

Zaburzenia widzenia są dość proste do zaobserwowania dla pacjenta. Jeżeli pacjent ma nawet niewielkie obawy dotyczące swojego wzroku, powinien udać się do okulisty. Lekarz okulista przeprowadzi stosowne badania diagnostyczne i pomoże w doborze odpowiednich szkieł bądź soczewek. W przypadku narządu wzroku bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na niepokojące objawy. Niektóre z wad wzroku mają tendencje do powiększania się wraz z wiekiem. Zważając na ten fakt, im szybciej pacjent uda się do okulisty, tym lepiej. Odpowiednia korekcja wady wzroku pozwoli pacjentowi na nowo spojrzeć na świat.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?