Bóle stawów – przyczyny i diagnostyka

Co może być przyczyną bólu w obrębie stawów?

Należy pamiętać, że ból stawów nie jest chorobą sam w sobie, a jedynie jej objawem. Nagłe pojawienie się bólu, zwłaszcza bez wcześniejszego urazu, może być zwiastunem rozmaitych chorób. Do najczęstszych przyczyn dolegliwości bólowych w obrębie stawów zalicza się przede wszystkim:

  • reaktywne zapalenie stawów po infekcjach, zwłaszcza w obrębie układu pokarmowego lub moczowo-płciowego;
  • infekcyjne zapalenie stawów, najczęściej wywołane bakteriami z gatunku Staphylococcus aureus lub Streptococcus pyogenes;
  • infekcje wirusowe, takie jak COVID-19, grypa czy mononukleoza;
  • nadwagę lub otyłość;
  • reumatoidalne zapalenie stawów;
  • chorobę zwyrodnieniową stawów;
  • toczeń rumieniowaty układowych;
  • łuszczycowe zapalenie stawów;
  • dnę moczanową;
  • zmiany nowotworowe w obrębie tkanek tworzących staw.

Jak przebiega diagnostyka bólu stawów?

Diagnostyka bólu stawów nierzadko jest czasochłonna i skomplikowana. W zależności od podejrzewanej etiologii, w procesie diagnostycznym uczestniczy najczęściej ortopeda lub reumatolog, choć często konieczna jest także konsultacja u lekarzy innych specjalizacji. Pierwszym i jednym z najważniejszych elementów diagnostyki bólu stawów jest wywiad lekarski. Informacje o umiejscowieniu bólu, jego lokalizacji czy okolicznościach jego pojawienia się nierzadko umożliwiają poprowadzenie dalszego procesu w kierunku konkretnej grupy chorób.

W dalszym etapie diagnostyki wykorzystuje się USG ortopedyczne. Jest to jedno z podstawowych i najważniejszych badań obrazowych, które umożliwia dokładne uwidocznienie zmienionego chorobowo stawu i sąsiadujących z nim struktur. W rękach doświadczonego specjalisty USG ortopedyczne jest nieocenionym narzędziem, które znacznie przyspiesza zdiagnozowanie źródła problemu z bólami stawów.

USG ortopedyczne – pierwszy krok w kierunku diagnostyki bólu stawów

USG ortopedyczne ma szczególne zastosowanie w diagnostyce nieprawidłowości w obrębie układu stawowego, z uwagi na nieinwazyjność, bezpieczeństwo, a także niski koszt. Badanie to nie wymaga wcześniejszego przygotowania, wystarczy stawić się na wizytę w luźnych, wygodnych ubraniach.

Lekarz aplikuje na skórę nad zmienionym chorobowo stawem specjalny żel sprzęgający, a następnie przykłada do niej głowicę aparatu USG. Delikatne ruchy pozwalają na uwidocznienie poszczególnych struktur w obrębie stawu. Warto wspomnieć, że USG ortopedyczne jest badaniem wykonywanym w czasie rzeczywistym, co oznacza, że lekarz widzi ewentualne nieprawidłowości już w trakcie wykonywania badania. Po zakończeniu badania, pacjent otrzymuje od specjalisty zdjęcia badanych obszarów wraz z opisem.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?