Kolonoskopia ze znieczuleniem czy bez, na co warto zwrócić uwagę?

Kolonoskopia – jak wygląda badanie?

Przebieg badania zależy przede wszystkim od zastosowanej metody. Możemy wyróżnić 3 rodzaje kolonoskopii, między którymi występują zasadnicze różnice:

  • Kolonoskopia wykonywana metoda tradycyjną – podczas badania lekarz wprowadza przez odbyt do jelita kolonoskop, a więc cienką i elastyczną rurkę o długości 130-200 cm, najczęściej wyposażoną w mikrokamerę. W trakcie tradycyjnej kolonoskopii można również pobrać biopsję bądź wykonać zabieg usunięcia polipów. Umożliwiają to specjalne kanały kolonoskopu, przez które wprowadza się potrzebne narzędzia. Całe badanie trwa to od 15 do 45 minut.
  • Kolonografia/Kolonoskopia wirtualna – tutaj wykorzystywany jest rezonans magnetyczny bądź tomografia komputerowa, które pozwalają wykonać serię zdjęć. Specjalny cewnik wprowadzony do światła jelit wypełnia je powietrzem, dzięki czemu uzyskuje się obraz śluzówki i ścian jelit. Kolonoskopia wirtualna jest zwykle nieco krótsza niż tradycyjna i trwa od 15 do 30 minut.
  • Endoskopia kapsułkowa jelita grubego – badanie polega na wprowadzeniu do jelita kapsułki, czyli specjalistycznego miniaturowego urządzenia o wymiarach 31x11mm. Za pomocą 2 minikamer, urządzenie wykonuje zdjęcia jelita grubego, a potem transmituje je do nadajnika. Obrazy są następnie analizowane przez lekarza. Podczas badania, trwającego zwykle od kilku do kilkunastu godzin, pacjent nie musi rezygnować z codziennej aktywności.

Czy kolonoskopia jest bolesna?

Najbardziej komfortowym z punktu widzenia pacjenta badaniem są endoskopia kapsułkowa oraz kolonoskopia wirtualna. Jednak nie dają one możliwości pobrania wycinków czy wykonania zabiegu polipektomii (usunięcia polipów). Lekarz wybiera rodzaj kolonoskopii w zależności od celu badania oraz biorąc pod uwagę szczególne wskazania, np. konieczność wykonania biopsji. Metoda tradycyjna nie jest bolesna, jednak w opinii pacjentów łączy się z dyskomfortem. Biorąc pod uwagę obawy pacjenta i inne czynniki, lekarz proponuje określoną formę znieczulenia.

Kolonoskopia ze znieczuleniem

Kolonoskopię można wykonać w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Znieczulenie ogólne nie zawsze jest potrzebne i wybiera się je w uzasadnionych przypadkach. Wówczas pacjent otrzymuje dożylnie środek usypiający i budzi się po zakończonym badaniu. Częściej stosowane jest znieczulenie miejscowe. Kolonoskopia należy do wyjątkowo bezpiecznych badań, ale budzi u pacjentów sporo obaw. Dlatego warto wybrać placówkę, w której możemy liczyć na profesjonalną opiekę i nowoczesny sprzęt, np. Centrum Diagnostyki Medycznej MULTI MED w Warszawie.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek