Endoskopia ze znieczuleniem czy bez?

Endoskopia – rodzaje badań

Endoskopia jest badaniem bardzo wszechstronnym. Stosuje się ją w diagnostyce i leczeniu zarówno górnego, jak i dolnego odcinka przewodu pokarmowego. W zależności od przedmiotu badania, endoskopię dzieli się na:

  • Gastroskopię – pozwala zbadać i ocenić stan przełyku, żołądka oraz dwunastnicy. Jest często połączona z testem ureazowym, którego celem jest wykrywanie zakażenia bakteriami Helicobacter pylori.
  • Kolonoskopia – bada stan błony śluzowej poszczególnych odcinków jelita grubego.
  • Rektoskopia – służy do badania odbytnicy, czyli odcinka jelita grubego o długości ok. 30 cm od odbytu.
  • Sigmoidoskopia – przedmiotem badania są końcowe odcinki jelita grubego, a więc odbytnica, esica i dolna część zstępnicy.

Jeśli zachodzi taka potrzeba, podczas badania endoskopowego jelita grubego, lekarz wykonuje zabieg polipektomii, a więc wycina polipy jelita grubego. Jest to bardzo ważne, ponieważ niesunięte polipy mogą z czasem przekształcić się w zmiany złośliwe.

Endoskopia a znieczulenie

Możliwe jest wykonanie endoskopii bez znieczulenia, jednak w trosce komfort i spokój pacjentów, najczęściej jest ono podawane. Może być to znieczulenie ogólne (sedacja). Wówczas lekarz anestezjolog podaje pacjentowi środek usypiający o krótkotrwałym działaniu. Pacjent przesypia całe badanie i budzi się dopiero po jego zakończeniu. W przypadku znieczulenia ogólnego, warto przyjść na endoskopię z osobą towarzyszącą. Gastroskopię można wykonać także w znieczuleniu miejscowym, wtedy podczas zabiegu Pacjent pozostaje w pełni świadomy.

Nowoczesna endoskopia kapsułkowa

Wraz z rozwojem diagnostyki chorób przewodu pokarmowego, pojawiły się nowe formy endoskopii. Nowoczesna endoskopia kapsułkowa, to nieinwazyjne badanie, które jest wyjątkowo dobrze tolerowane przez pacjentów i bardzo komfortowe. Funkcję endoskopu pełni tu kapsułka endoskopowa, którą pacjent połyka jak zwykłą tabletkę. Kapsułka jest wyposażona w baterię, jedną lub dwie minikamery, lampę LED i bezprzewodowy nadajnik. To nowoczesne urządzenie wykonuje serię zdjęć śluzówki przewodu pokarmowego i przekazuje je do odbiornika, który pacjent nosi podczas badania. Całość trwa około 12 godzin. Metoda endoskopii kapsułkowej, wykorzystywana zwłaszcza do oceny wnętrza jelita cienkiego, jest szczególnie atrakcyjna dla pacjentów, którzy obawiają się bólu czy dyskomfortu. Mimo, że trwa ona dłużej od tradycyjnej endoskopii, pacjent podczas badania może przebywać w domu i nie musi rezygnować z codziennych aktywności. 

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?