10 objawów, które powinny skłonić cię do wizyty u gastrologa

wrzod1-e1446716524893-870x400


Wszelkie dolegliwości, również te które dotyczą przewodu pokarmowego, budzą zazwyczaj nieprzyjemne odczucia. Powinieneś wówczas z pomocą gastrologa odnaleźć przyczyny, które te dolegliwości wywołują. Wielokrotnie wystarcza zmiana pewnych nawyków, stylu życia, i owe objawy znikają. Jeśli jednak jest inaczej- warto skonsultować się z lekarzem. Istnieje szereg objawów gastrycznych, które niepokoją wiele osób. Poniżej przedstawiam dziesięć najbardziej powszechnych spośród nich.

Ból brzucha

To najbardziej powszechna dolegliwość gastryczna. Świadczy on o zaburzeniu czynności przewodu pokarmowego, W większości przypadków ból brzucha jest konsekwencją zatrucia pokarmowego. W takiej sytuacji postępowanie jest proste – wystarczy nawadnianie oraz ewentualna terapia lekami rozkurczowymi, a następnie utrzymanie zdrowiej, zbilansowanej diety. Przyczyną dolegliwości bólowych brzucha mogą być również choroby zapalne oraz te, które przebiegają z owrzodzeniem błony śluzowej (np. choroba wrzodowa żołądka) lub też choroby nowotworowe. Tu konieczna jest konsultacja lekarska oraz odpowiednie leczenie.

Zaparcia

Głównymi winowajcami są zazwyczaj: stres, dieta uboga w błonnik, niewystarczająca ilość wypijanych płynów czy brak ruchu. Aby zapobiec zaparciom lub je zwalczyć, zaleca się unikanie powyższych czynników, które im sprzyjają. Gdy mimo to cierpisz na zaparcia, powinieneś zgłosić się do gastrologa. Lekarz zleci wówczas odpowiednie badania, dzięki którym wykluczy ewentualne choroby. Badaniom poddaj się również wówczas, gdy masz lub miałeś wśród rodziny chorych na raka jelita grubego.

Wzdęcia

Wzdęcia to objaw definiowany jako powiększenie obwodu brzucha oraz towarzyszące mu uczucie zwiększonej ilości gazów w przewodzie pokarmowym. Najczęściej wynikają one z nieprawidłowej diety oraz jedzenia w pośpiechu. Bywa jednak, że są one objawem innych schorzeń, np. nietolerancji glutenu, przewlekłego zapalenia trzustki. Przed wykluczeniem tych chorób, powinieneś zmienić na swój styl życia. Spożywaj posiłki spokojnie, dokładnie żując każdy kęs. Twoja dieta powinna być stosunkowo uboga w rośliny strączkowe oraz inne produkty wywołujące wzdęcia.

wrzod3-e1446716593261

Biegunka

Biegunka to oddawanie wodnistego stolca minimum cztery razy w ciągu doby. Przyczyny mogą być różne – od zatrucia pokarmowego po choroby trzustki. Jeśli biegunka trwa krótko, nawadniaj swój organizm odpowiednią ilością płynów i pamiętaj o składnikach mineralnych. Jeśli utrzymuje się długo, zgłoś się do lekarza, który wdroży stosowne leczenie. Długie utrzymywanie się biegunki grozi odwodnieniem i utratą znacznych ilości elektrolitów i dlatego jest to objaw niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia.

Krwawienie z odbytu

Pojawienie się świeżej krwi lub skrzepów w stolcu określa się mianem krwawienia z odbytu. Najczęstszą jej przyczyną są hemoroidy – żylaki odbytu. Niemniej jednak może to być również objaw raka jelita grubego – choroby którą można wyleczyć, pod warunkiem wczesnego wykrycia. Hemoroidy mało zaawansowane leczy się zachowawczo poprzez miejscowe stosowanie środków leczniczych. Bardziej zaawansowane mogą wymagać leczenia operacyjnego.

Krwiste lub fusowate wymioty

Krwiste wymioty to treść pochodząca z żołądka, zawierająca krew lub skrzepy krwi. Fusowate wymioty zawierają z kolei „fusy”, które de facto są krwią strawioną w żołądku. Ich przyczyną mogą być między innymi:
  • pęknięcie żylaków przełyku,
  • wrzody żołądka i dwunastnicy,
  • pęknięcie błony śluzowej przełyku, jako efekt silnych wymiotów.

Zarówno jeden jak i drugi objaw należy do bardzo poważnych symptomów. Niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.

Zgaga

Zgaga to odczucie palenia i pieczenia, umiejscowione za mostkiem, niekiedy sięgające nawet do gardła. Wywołana jest ona cofaniem się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Aby jej zapobiec, warto zwrócić uwagę na ilość spożywanych pokarmów, bowiem obfite posiłki mogą wyzwalać ten objaw. Występowaniu zgagi sprzyja również częste schylanie się oraz późne spożywanie kolacji. Częste występowanie zgagi może powodować uszkodzenie śluzówki przełyku. Jeśli mimo wprowadzenia zmian w sposobie żywienia nadal często odczuwasz zgagę, może być to objaw choroby refluksowej żołądka. Ważny jest wówczas kontakt z lekarzem, który zleci odpowiednią terapię.

wrzod2-e1446716645210-870x400

Gazy

W warunkach prawidłowych gazy występują w świetle przewodu pokarmowego, co powoduje ich wydalanie nawet dwadzieścia razy na dobę.Problem pojawia się wówczas, gdy człowiek wydala je ze zwiększoną częstotliwością. Warto wtedy zrezygnować z pokarmów, które działają gazotwórczo. Należą do nich m. in.: fasola, kapusta, makaron, cebula, mleko, napoje gazowane. Ponadto, zrezygnuj z gumy do żucia. Jeśli coś pijesz – pij przez słomkę, natomiast spożywane pokarmy jedz powoli. W przypadku zgłoszenia swojego problemu lekarzowi, wielokrotnie trudno jest ustalić przyczynę objawu. Najczęściej jest on elementem składowym zespołu zaburzeń czynnościowych jelit.


Zmieniony wygląd stolca

Stolec w warunkach prawidłowych ma konsystencję półmiękką lub jest uformowany i nie zawiera niestrawionych resztek pokarmu. Inny wygląd może sugerować występowanie różnorodnych schorzeń, takich jak:
  • zapalenie trzustki – występuje wówczas stolec tłuszczowy, tj. z kropelkami tłuszczu, połyskujący,
  • nowotwory jelita grubego, które powodują zwężenie odbytnicy – stolec ołówkowaty (o małej średnicy),
  • krwawienie z przewodu pokarmowego – stolec czarny,
  • cholestaza – brak przechodzenia żółci produkowanej przez wątrobę do przewodu pokarmowego, której przyczyn może być wiele – stolec bardzo jasny lub nawet biały,
  • infekcja jelitowa – stolec zielonkawy.

Odbijanie

Odbijanie jest odruchem fizjologicznym, polegającym na usunięciu połkniętego powietrza, które znajduje się w przełyku lub żołądku. Zasada jest prosta: powietrza połykasz tym więcej, im obfitszy posiłek spożywasz oraz im bardziej się spieszysz w czasie jego trwania. Aby więc ograniczyć odbijanie, należy ograniczyć obfite porcje oraz jeść powoli. Jeśli mimo to objaw nie mija, powinieneś zgłosić się do gastrologa.
Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek