Upławy

Zazwyczaj obfite upławy świadczą o zmianach chorobowych w organizmie matki. Jednak w czasie ciąży ten, jak i wiele innych symptomów, które normalnie wzbudzają nasze obawy, nie powinien budzić niepokoju.

dolegliwosci-w-ciazy-uplawy


Bezbarwne lub białe upławy w czasie ciąży

Do zupełnie normalnych, fizjologicznych objawów w ciąży należą bezbarwne lub białe, bezwonne upławy. Mlecznobiała, rzadka wydzielina z pochwy przypomina wyglądem tą, która pojawia się u kobiet między kolejnymi menstruacjami.

Upławy są spowodowane działaniem estrogenu, który wpływa na ilość krwi, która przepływa do okolicy miednicy co powoduje pobudzenia tkanek śluzowych. Dlatego wzmożone upławy obecne są w ciąży przez cały okres jej trwania.

Upławy zabezpieczają równowagę bakteryjną w pochwie oraz chronią ją przed infekcjami.

Inne upławy w czasie ciąży

Jeżeli upławy mają inny kolor konieczna może być konsultacja z lekarzem.

Upławy o żółtym lub zielonym kolorze i nieprzyjemnym zapachu świadczą najczęściej o infekcji. Zwykle towarzyszy im świąd lub zaczerwienienie czy pieczenie.

Upławy o zielonkawym lub szarawym kolorze mogą świadczyć o kandydozie czyli grzybicy pochwy. Na szczęście jej leczenie jest dość proste i szybkie.

Ciężarna, która zauważy zmienione upławy nie powinna sama stawiać diagnozy i stosować leczenia na własną rękę. Najlepiej w przypadku jakichkolwiek wątpliwości od razu skonsultować się z lekarzem.

Plamienia

Niekiedy w ciąży mogą zdarzyć się plamienia. Jeżeli są one niewielkie, nie powinny budzić niepokoju jednak należy o nim poinformować lekarza prowadzącego przy kolejnej wizycie kontrolnej. Natomiast krwawienie, które utrzymuje się dłużej niż 1 dzień (może mu towarzyszyć mu ból oraz skurcze w okolicach macicy) powinno zostać od razu zgłoszone do lekarza ponieważ może świadczyć o poważniejszym problemie. Szczególnie niebezpieczne jest plamienie w ostatnim trymestrze ciąży, ponieważ może świadczyć o odklejaniu się łożyska macicy.

Regularna higiena dróg intymnych

W czasie ciąży, niezwykle istotne jest zachowanie wysokiej higieny okolic intymnych, które zapobiegnie infekcjom bakteryjnym, wirusowym i grzybiczym.

Upławy w ciąży są bardziej intensywne niż normalnie dlatego kobiety często odczuwają z ich powodu duży dyskomfort. Aby temu przeciwdziałać zaleca się noszenie i częstą zmianę bawełnianej przewiewnej bielizny oraz korzystanie z wkładek higienicznych oraz podmywanie okolic intymnych płynem o niskim pH. Nie powinno się używać tamponów, które mogą przenosić zarazki i uniemożliwiają pochwie samoistne oczyszczanie oraz podmywać zbyt często gdyż może to zachwiać równowagę bakteryjną pochwy.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek