Skurcze i ból brzucha

Zarówno skurcze, jak i ból brzucha u ciężarnej często budzi niepokój u przyszłych rodziców. Jakie skurcze i bóle nie powinny niepokoić, a jakie powinny skłonić do udania się do specjalisty?

dolegliwosci-w-ciazy-skurcz-bol-brzucha

Dolegliwości bólowe brzucha


Jak pokazują statystyki, aż 90% kobiet, będących w pierwszym trymestrze ciąży odczuwa dolegliwości bólowe zlokalizowane w obrębie jamy brzusznej. Bóle te przypominają bóle menstruacyjne. Najczęstszą ich przyczyną jest rozrastająca się macica. To zjawisko jak najbardziej normalne i nie powinno budzić niepokoju.

Ból brzucha przejawiać się może również jedno­ lub obustronnym kłuciem w okolicach pachwiny. W tym przypadku również mamy do czynienia z fizjologicznym przebiegiem ciąży. Przyczyną kłucia w ciąży są rozciągające się więzadła odpowiedzialne za podtrzymywanie macicy. Tego typu dolegliwości zalicza się do normy, jeśli kobieta odczuwa je w pierwszej połowie okresu ciąży.

W drugim trymestrze ciąży macica cały czas się powiększa, co jest prawidłowe ze względu na nieustannie rosnący płód. W tym samym czasie obserwuje się wzmożoną aktywność ruchową płodu. Z tego powodu przyszła mama może odczuwać ból spowodowany powiększaniem się macicy oraz ruchami płodu.

W ciąży, mogą nasilać się dolegliwości bólowe, których przyczyny mają podłoże hormonalne. Niektóre z nich mogą spowalniać perystaltykę jelit i powodować zaparcia oraz wzdęcia. Niekiedy kobiety ciężarne zgłaszają bolesna skurcze żołądka. Jeżeli skurcze mijają po odpoczynku, nie należy się nim martwić. Można tylko poinformować o nim swojego lekarza, który zleci bezpieczny lek rozkurczowy lub udzieli wskazówek, jak zmienić swoją dietę.

Pod koniec trzeciego trymestru, w okresie bliskim porodu dolegliwości bólowe nasilają się, co jest wywołane silnymi skurczami mięśni macicy.

Wymienione wyżej rodzaje bólów nie powinny budzić niepokoju. Istnieją jednak jeszcze bóle informujące np. o niebezpiecznym odklejaniu się łożyska. W tym przypadku, ciężarna odczuwa silny ból brzucha, czemu towarzyszy odczucie drętwienia oraz ucisk w dolnym odcinku kręgosłupa, który również jest bolesny. W takiej sytuacji konieczny jest kontakt z lekarzem ginekologiem.


Skurcze


Skurcze brzucha w ciąży powinny zaniepokoić kobietę ciężarną wówczas, gdy towarzyszy im ból zlokalizowany w obrębie brzucha, pachwin, pleców oraz wówczas gdy skurczowi towarzyszy plamienie lub krwawienie. Ponadto, w sytuacji gdy częstotliwość skurczów przekracza pięć na godzinę, konieczne jest niezwłoczne zgłoszenie się do lekarza, gdyż nadmierna czynność skurczowa może spowodować wywołanie przedwczesnego porodu.

Z kolei jeśli chodzi o nieszkodliwe, fizjologiczne skurcze, do których dochodzi w prawidłowo przebiegającej ciąży, to wspomnieć należy o tym, że dzięki skurczom (nawet tym delikatnym, nieodczuwanym przez kobietę) macica może się sukcesywnie powiększać.

Mówi się też o skurczach Braxtona­ Hicksa. Są to skurcze, które występują u ciężarnej w drugim i trzecim trymestrze. Dzięki nim macica przygotowuje się do porodu. Skurcze tego rodzaju nie stanowią zagrożenia zarówno dla płodu, jak i dla mamy.

Ponadto, istnieją jeszcze tzw. skurcze przepowiadające, które pojawiają się około 38. tygodnia ciąży. Kobiety ciężarne nazywają je bólami przepowiadającymi. Ich częstotliwość to 1 skurcz na 10 minut. Skurcze te mogą być na tyle silne, że utrudniają chodzenie czy normalne funkcjonowanie. Im bliżej do porodu, tym są one silniejsze. Pomimo, że są bardzo bolesne, skurcze te należą do fizjologicznych zwiastunów zbliżającego się porodu.

Typowe skurcze porodowe charakteryzują się rozwieraniem szyjki macicy, które nie występuje w żadnym z typów skurczów wymienionych wyżej.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek