Mdłości

O mdłościach mówi się, że są często pierwszą oznaką zajścia w ciążę. Objaw ten zazwyczaj pojawia się bowiem około czwartego tygodnia ciąży.

Znane nam statystyki mówią, że nawet 90% kobiet w ciąży odczuwa mdłości. Różnią się one nasileniem, aczkolwiek w wielu przypadkach bywa tak, że towarzyszą im wymioty.

dolegliwosci-w-ciazy-mdlosci

Przyczyny mdłości w ciąży


Istnieją trzy grupy przyczyn mdłości. Są to zmiany hormonalne, zwolnione tempo przemieszczania się treści pokarmowych do żołądka oraz czynniki psychologiczne.

Kiedy występują mdłości


Nudności występują zazwyczaj z samego rana, na czczo. Z powodu pory dnia, określa się je mianem „porannych”. Jednakże jak pokazują statystyki odczuwanie mdłości nie ogranicza się tylko do poranka, ale rozkłada się na cały dzień u 90% kobiet.

Mdłości towarzyszą kobietom zazwyczaj aż do 18. tygodnia ciąży. Swoje największe nasilenie osiągają średnio w dziewiątym tygodniu ciąży. Istnieją jednak odstępstwa od normy. I tak, 5% kobiet odczuwa nudności sporadycznie, ale przez cały okres trwania ciąży.

Same nudności należą do objawów nieszkodliwych dla matki i płodu. Jak się bowiem okazuje, umiarkowane mdłości oraz wymioty powodują, że płód jest mniej narażony na obumarcie. Także w przypadku występowania umiarkowanych nudności, nie ma konieczności konsultacji z lekarzem. Można wtedy korzystać z domowych sposobów, które pomagają ograniczyć lub po prostu przetrwać nudności.

Kiedy nudności mogą nas zaniepokoić


Są natomiast objawy powiązane z nudnościami, które powinny nas zaniepokoić i przy których powinniśmy umówić się do lekarza. Należy zgłosić się do specjalisty jeżeli z mdłościami i wymiotami pojawiają się:

ból brzucha lub ból w obrębie miednicy,
skurcze,
utrata powyżej trzech kilogramów masy ciała,
objawy odwodnienia (przejawiające się rzadkim oddawaniem moczu, jego ciemnym zabarwieniem oraz zawroty głowy),
powtarzające się wymioty, które trwają ponad 12 godzin,
wymioty z krwią.

Sposoby na mdłości w czasie ciąży


W przypadku występowania niegroźnych mdłości warto skorzystać z domowych sposobów, które złagodzą ten nieprzyjemny objaw.

W przypadku porannych mdłości zaleca się, by jeszcze przed wstaniem z łóżka ciężarna zjadła małą przekąskę. Najlepiej przygotować ją poprzedniego dnia i położyć na stoliku nocnym. Przekąską tą może być np. banan. Najlepiej popić go ciepłą herbatą. Po posiłku zaleca się,pozostanie w łóżku jeszcze jakieś 15 minut.

Wskazane jest spożywanie częstych ale małych posiłków ­nawet 6 w ciągu dnia. Zarówno przejadanie, jak i dopuszczanie do silnego głodu, może prowokować występowanie mdłości (znaczny spadek poziomu cukru we krwi może wywoływać nudności).

dolegliwosci-mdlosci


Dieta ciężarnej powinna być bogata w witaminę B6, która skutecznie zapobiega mdłościom oraz łagodzi odruchy wymiotne. Znaczne jej źródła dostępne są m.in. w:

ziemniakach,
marchewce,
bananach,
chudym mięsie,
orzeszkach ziemnych,
fasolce.

W ciąży kobieta powinna przyjmować dużo płynów – najlepiej wody. Picie wody osłabia odruch wymioty oraz w przypadku wystąpienia wymiotów zapobiega odwodnieniu. Inne napoje korzystne dla ciężarnych to naturalne soki warzywne i owocowe i melisa (działa uspokajająco nie tylko na umysł ale też na żołądek). Wykluczyć powinno się słodkie soki, nektary i napoje oraz mocną herbatę i kawę. Przeciwwymiotnie działa imbir, który można spożywać w różnych postaciach jako dodatek do dań, napoi oraz na surowo.

Aby uniknąć mdłości z diety powinny zniknąć pikantne i bardzo tłuste dania, które podrażniają i nadmiernie obciążają układ pokarmowy oraz unikać zapachów, które wywołują odruchy wymiotne. W tym celu warto często wietrzyć mieszkanie.

Nie należy zapominać, że umiarkowana aktywność fizyczna i ćwiczenia dopasowane do potrzeb ciężarnej również korzystnie wpływają na układ trawienny, poprawiając perystaltykę jelit.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?