Kłucie

Kłucie, odczuwane przez kobietę w ciąży to najczęściej objaw aktywności ruchowej dziecka i nie powinien martwić przyszłej mamy. Niewątpliwie jednak, kłucie może wywoływać dyskomfort ciężarnej.

dolegliwosci-w-ciazy-klucie-brzucha

Kłucie w boku w ciąży

Kłucie występujące u kobiet w czasie ciąży jest wielokrotnie objawem kolki jelitowej lub nerkowej. Zaburzenie pojawia się w związku ze znacznym powiększeniem się macicy. Czynnikami sprzyjającymi występowaniu kolki są m.in. dźwiganie zbyt dużych ciężarów, zaburzenia pracy nerek lub jelit.

Wystąpienie kolki nerkowej może być efektem pojawienia się kamieni w drogach moczowych. Niepokojący objaw, który wówczas pojawia się u kobiety ciężarnej to bardzo silny ból, który świadczy o przesuwaniu się kamieni. Szczególnie istotne jest ustalenie czy bólowi towarzyszy podwyższona temperaturę. Ból najczęściej umiejscowiony jest w dole brzucha lub w okolicy pleców. Natomiast kolka jelitowa objawia się kłuciem najczęściej w lewym boku.


Błonnik w walce z dolegliwościami wywoływanymi przez zapracia

Kolka jelitowa należy do szczególnie częstych nieprzyjemności odczuwanych przez ciężarne. Jeśli kłucie w podbrzuszu nie jest zbyt uciążliwe, można radzić sobie z nim samemu i nie jest wtedy konieczna konsultacja lekarska. Warto wiedzieć, że dyskomfort, jaki wywołuje kolka jelitowa spowodowany jest przez częste zaparcia oraz zatrzymywanie gazów w jelitach. Pomóc w tej sytuacji może spożywanie większej ilości produktów bogatych w błonnik.

Błonnik należy do związków, który nie podlegają trawieniu, a mimo to jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Pobudza jelita do pracy i pomaga usuwać z nich szkodliwe produkty przemiany materii. Powinien być wprowadzany do diety stopniowo.

Jeżeli dieta bogata w błonnik nie wystarcza warto zasięgnąć porady lekarza, który, o ile nie zaszkodzi to matce i dziecku, dobierze odpowiednie leki.

dolegliwosci-w-ciazy-klucie-brzucha-2

Ruchliwość płodu, jako przyczyna kłucia w ciąży

Kłucie oraz nieznacznie odczuwany dyskomfort może pojawiać się w ósmym miesiącu ciąży, gdy maleństwo prostuje nóżki. Wówczas ból może być odczuwany przez kobietę ciężarną nawet w okolicy żeber. W takiej sytuacji warto zmienić pozycję. W przypadku, gdy ból brzucha nie ustępuje, warto zgłosić się do lekarza.

Zapalenie wyrostka robaczkowego

W momencie gdy kłuciu z prawej strony brzucha towarzyszy gorączka, możemy mieć do czynienia z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Inne częste objawy to wymioty, nudności oraz nasilający się ból z prawej strony podbrzusza w momencie uniesienia i zgięcia prawej nogi.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?