Zawroty głowy – znaleźć przyczynę, zapomnieć o objawach

Przyczyny zawrotów głowy

U ludzi młodych zawroty zwykle pojawiają się przy zbyt szybkiej zmianie pozycji ciała, co wynika z problemów organizmu ze zmianą ciśnienia krwi. Określa się je mianem ortostatycznych. Jeśli jednak zawroty stają się uporczywe i pojawiają się również w innych sytuacjach, mogą być związane z poważniejszymi schorzeniami, których nie powinno się lekceważyć.

Częstymi przyczynami zawrotów głowy są:

  • osłabienie
  • hipoglikemia
  • nerwica
  • nadciśnienie/niedociśnienie
  • migreny
  • zapalenie błędnika
  • choroba Méniere’a
  • padaczka
  • urazy czaszki lub mózgu

 

Diagnostyka zawrotów głowy

Gdy pojawiają się pierwsze niepokojące objawy, warto zdecydować się na diagnostykę, która pomoże w dobraniu odpowiedniego leczenia. Ze względu na tak szeroki wachlarz przyczyn – warto wziąć pod uwagę cały szereg badań diagnostycznych. 

Nieoceniona jest rola wywiadu lekarskiego, podczas którego można uprawdopodobnić niektóre przyczyny. Poza badaniami laboratoryjnymi – warto skorzystać również z metod obrazowych. Niezmiernie przydatnym badaniem w diagnostyce zawrotów głowy, którego wykonanie może mieć istotny wpływ na życie Pacjenta, jest USG Doppler tętnic szyjnych.

 

Doppler tętnic szyjnych w diagnostyce zawrotów głowy

Doppler tętnic szyjnych to badanie, które ocenia m. in. kierunek przepływu krwi, a także umożliwia wykrycie zwężeń tętnic czy zaburzeń przebiegu naczyń, mogące powodować bóle i zawroty głowy.

W trakcie wykonywania badania lekarz sprawdza szybkość przepływu krwi w widocznych tętnicach, ma wtedy również możliwość zaobserwowania gdzie krew płynie zbyt wolno, a gdzie za szybko.

Zwężenia występujące w tętnicach szyjnych mogą być wskaźnikiem tego, że w organizmie występuje miażdżyca. Największe zagrożenie, jakie stwarza, wiąże się z oderwaniem blaszki miażdżycowej i dotarcie z krwią do mózgu.

Przy pomocy USG Dopplera tętnic szyjnych możemy wykryć także guzy nowotworowe silnie ukrwione, które często prowadzą do zawrotów głowy.

W przypadku występujących zwężeń występuje podwyższone ryzyko udaru mózgu, zwiększa się też ryzyko zapadnięcia na zawał serca oraz inne choroby układu sercowo-naczyniowego.

 

Jak przebiega badanie USG Doppler tętnic szyjnych?

Badanie USG Doppler tętnic szyjnych wykonywane jest przy pomocy małej głowicy pokrytej żelem. Pacjent przyjmuje pozycję leżącą na plecach a następnie lekarz przykłada głowicę w dolnej części szyi i powoli przesuwa ją w kierunku żuchwy, wzdłuż przebiegu tętnic szyjnych. Badanie przeprowadzane jest po obu stronach szyi wzdłuż przebiegu naczyń.

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?